• pl

Aktualności

Grudniowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 12 grudnia 2021r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2021-12-10 15:03:35

Koncert kolęd i pastorałek z Magdą Steczkowską

dodane: 2021-11-28 10:27:42

"DZIADY" CZ II ADAMA MICKIEWICZA W PSZCZYŃSKIM SKANSENIE - SPEKTAKL PLENEROWY

Listopad to miesiąc jesiennej zadumy i refleksji dotyczącej przemijania. W wierzeniach słowiańskich był to czas magiczny, w którym stykał się świat żywych i umarłych. To właśnie w tym czasie nawiązywano relacje z duszami przodków, którzy powracają do siedzib zamieszkiwanych dawniej, za życia, w doczesnym świecie. W ten magiczny czas wspaniale wpisuje się spektakl teatralny „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, na który chcieliśmy Państwa serdecznie zaprosić. Plenerowe wydarzenie w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia, odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00 w Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.
Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje.
W razie niepogody spektakl zostanie przeniesiony pod zadaszenie.

Serdecznie zapraszamy.

dodane: 2021-11-28 09:51:10

1 listopada w Pszczynie

Uprzejmie informujemy, że 1 listopada Biuro Informacji Turystycznej będzie nieczynne. Zamknięte będą również:

  • Pokazowa Zagroda Żubrów w Parku Pszczyńskim
  • Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej"
  • Muzeum Zamkowe
  • Stajnie Książęce
  • Muzeum Prasy Śląskiej
  • oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska

Zapraszamy na spacer po parku pszczyńskim skąpanym w jesiennych kolorach, który niezmiennie jest dostępny bez ograniczeń.

dodane: 2021-10-29 15:37:14

42 Festiwal „Wieczory u Telemanna”

Tegoroczna edycja Festiwalu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem programowym i wykonawczym. Motywem przewodnim jest wątek polski w twórczości Telemanna, a także ukazanie jego dzieła w kontekście polskich kompozytorów doby romantyzmu.

Podczas pierwszego wieczoru w Sali lustrzanej zamku pszczyńskiego usłyszymy w wykonaniu Equilibrium String Quartet niedawno odkryty skarb kameralistyki polskiej jakim są dwa kwartety smyczkowe Józefa Elsnera, C-dur nr 1 i Es-dur nr 2 z opusu 8. Dziś Elsnera znamy głównie jako nauczyciela Fryderyka Chopina, podczas gdy jego własna twórczość i dokonania pozostają w cieniu. A przecież Elsner jest postacią niezwykle ciekawą – to artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. Dopełnieniem koncertu jest Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki, wielkiej urody dzieło kompozytora kojarzonego głównie z twórczością operową i pieśniową, zresztą dedykowane Elsnerowi.

Drugi wieczór w całości wypełnią kompozycje Georga Philippa Telemanna. Wiemy, że Telemann był zafascynowany polską muzyką ludową, z którą zetknął się podczas pobytu na dworze hrabiego Promnitza w Żarach i Pszczynie. Wyraźne jej ślady (szczególnie polskich tańców) można odnaleźć w wielu kompozycjach w „typie polskim”. Te właśnie dzieła usłyszymy podczas sobotniego koncertu w fantastycznym wykonaniu światowej klasy orkiestry Holland Baroque, która zaprezentuje program pt. Polonoise. Holendrzy dokładnie studiując i wsłuchując się w „polskie” kompozycje Telemanna odnajdują w nich niezwykłą energię i świeżość. Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie.

Partnerem „Wieczorów u Telemanna” jest PKO Bank Polski

Tegoroczna edycja Festiwalu „Wieczory u Telemanna” realizowana jest we współpracy z Festiwalem All’improvviso w Gliwicach.

dodane: 2021-10-13 15:25:49

Spacer po Pszczynie, czyli odkrywanie oblicza miasta z przewodnikiem

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza na jesienne spacery z przewodnikiem po Pszczynie. Zwiedzanie naszego urokliwego miasta to podróż do czasów książąt Hochberg von Pless i próba wskrzeszenia „La Belle Époque”, a także jeszcze wcześniejszych epok renesansu i baroku.

Odkrywanie miasta rozpoczniemy na rynku od opowieści o kulisach codziennego życia dawnej Pszczyny. Następnie przez Bramę Wybrańców przejdziemy do parku, gdzie będzie okazja zgłębić historię herbaciarni czy też spotkać się oko w oko z królem Lasów Pszczyńskich  - żubrem i poznać zwyczaje życia innych zwierząt w Pokazowej Zagrodzie Żubrów,  m.in. muflonów, jeleni, saren oraz danieli.
Z kolei w skansenie pośród starych, drewnianych chałup, przycupniętych pod potężnymi dębami, poczujemy klimat dawnej wsi pszczyńskiej. Przed nami swoje tajemnice odkryje m.in. spichlerz dworski z Czechowic, najstarszy budynek w skansenie, stodoła ośmioboczna z Kryr z eleganckimi bryczkami czy też chałupa z Grzawy z wiernie odtworzonymi wnętrzami mieszkalnymi z XIX wieku.
Często odkładamy na później poznanie najbliższej okolicy. Teraz nadarza się świetna okazja, aby wreszcie odkryć jej historię, zabytki czy atrakcje turystyczne. Spacer to również aktywność na świeżym powietrzu, której dzisiaj, w czasach pandemii, tak bardzo potrzebujemy.      

Zapisy na spacer po Pszczynie przyjmowane są osobiście, mailowo (bit@pszczyna.info.pl) i telefonicznie ( 32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19. Liczba osób ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt - 22 zł.

Przewodnicy będą czekać przed Biurem Informacji Turystycznej w niedzielę, 17 października o godz.14.00 , w niedzielę 31 października o godz. 10.00 i 14.00 oraz 7, 13, 14, 27 i 28 listopada o godz. 10.00 i 14.00, a także w każdy poniedziałek i wtorek o godz. 10.00 i 14.00.

Zadanie realizowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych powiatu pszczyńskiego w 2021 roku w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

 

dodane: 2021-10-12 14:18:19

Pszczyński Jarmark Świąteczny

PSZCZYŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY 2021

OGŁOSZENIE

Od 17 do 19 grudnia na rynku po raz kolejny stanie Pszczyński Jarmark Świąteczny. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, które zapewnią świąteczny klimat. Na scenie odbywać się będą koncerty, a cały rynek zostanie rozświetlony świątecznymi iluminacjami. Dla dzieci przygotowano ciekawe warsztaty oraz karuzelę i szopkę bożonarodzeniową. Odbędzie się również spotkanie przy wigilijnej zupie.
     Jarmark usytuowany będzie na rynku, przy lodowisku, w drewnianych stoiskach handlowych oraz namiotach.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

    Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem drewnianych stoisk handlowych oraz namiotów podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego organizowanego na pszczyńskim rynku od 17 do 19 grudnia 2021 roku. Oferujemy stoiska ogrzewane przeznaczone na sprzedaż rękodzieła i drobiazgów, w tym kioski drewniane i namioty oraz stoiska nieogrzewane przeznaczone na sprzedaż produktów gastronomicznych, w tym kioski drewniane i namioty. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie. Wystawcy w punktach gastronomicznych zobowiązani są do używania opakowań ekologicznych. Zabrania się stosowania naczyń i opakowań plastikowych.
1. Oferty należy składać na załączonym formularzu. Formularz dostępny w Biurze Informacji Turystycznej.
2. Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Pszczyński Jarmark Świąteczny 2021 - wynajem stoiska”.
3.  Termin nadsyłania ofert: 10.11.2021. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Wybór oferty: nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5. Sprzedaż alkoholu na stoisku wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Przed uzyskaniem zezwolenia Najemca winien uzyskać pisemną zgodę organizatora jarmarku, tj. Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na sprzedaż wyszczególnionych alkoholi podczas wydarzenia.
6.  Koszt wynajmu stoiska: 350 zł netto - kioski drewniane, 250 zł netto - namioty. Dodatkowo pobierana będzie kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
7.   Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
8.  Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
9.  Potwierdzenie udziału w jarmarku zostanie przesłane do zakwalifikowanych do 18.11.2021 r.
10.   Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19; do 3 dni od podpisania umowy.
11.   Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
12.  Prowadzenie działalności możliwe jest pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa (Rozporządzenie Rady Ministrów).
13.  W sytuacji wprowadzenia przez Radę Ministrów lub władze lokalne aktów prawnych w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, uniemożliwiających zorganizowanie jarmarku, impreza zostanie odwołana, o czym organizator powiadomi na stronie www.pszczyna.info.pl.
14.     Wszelkie informacje w siedzibie Biura Informacji Turystycznej; Rynek 19;
43-200 Pszczyna; tel. 32 212 99 99.

Organizatorami Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego są:
Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni.
Partnerem technologicznym jest firma Groda.

Załącznik nr 1: Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2: Fotografie oferowanego asortymentu - min. 3 szt.

1. Administratorem pozyskanych w celu organizacji Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego danych osobowych jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Spółka z o.o. ul. 3 Maja 9 w Pszczynie (43-200), tel. 32 210 35 65, e-mail: arip@pszczyna.info.pl.  
2. Dane osobowe osób składających formularze zgłoszeniowe przetwarzane są na podstawie art.6 pkt 1 lit.a RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) w celu organizacji w/w jarmarku.
3. Osobom, których dane dotyczą, a w przypadku osób niepełnoletnich ich rodzicom/opiekunom prawnym, przysługuje prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie.
4. W przypadku naruszenia przez administratora danych przepisów RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) osobom, których dane zostały pozyskane w celu organizacji Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego, przysługuje  prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony  Danych Osobowych.                                                                                                                                                        
5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych będzie skutkowała niedopuszczeniem do uczestnictwa w Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym.
6. Dane udostępnione przez Uczestników jarmarku będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim w zakresie niezbędnym w celu właściwej organizacji  i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom jarmarku.
7. Odbiorcami danych mogą być również  instytucje upoważnione z mocy prawa.  
8. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu.
9. Administrator danych informuje, że serwery serwisu Facebook znajdują się między innymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie obowiązują inne przepisy z zakresu ochrony danych osobowych, które w szczególności mogą nie zapewniać dostatecznego poziomu ochrony. Dane mogą zostać przetransferowane przez serwis Facebook na te serwery w celu stworzenia kopii zapasowej oraz w celach związanych z działalnością serwisu.
10. Dane osobowe zgromadzone w formularzach zgłoszeniowych oraz utrwalony i upubliczniony na stronie internetowej oraz Facebooku wizerunek będzie przechowywany przez Administratora czasu istnienia strony internetowej lub do cofnięcia zgody na jego przetwarzanie.                           
 

dodane: 2021-10-08 14:36:00

Jarmark staroci 10 października

W najbliższą niedzielę 10 października 2021r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2021-10-08 13:04:19

Kolejna edycja Nocnego Biegu po Pszczynie 9 października

dodane: 2021-10-06 11:21:17

Wizyta uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2

Wczoraj Biuro Informacji Turystycznej gościło "turystów" z klas 1Ttl oraz 2 Ttl z Powiatowego Zespółu Szkół nr 2 w Pszczynie.
Uczniowie klas o profilu turystycznym mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca naszego biura. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jaka jest rola informacji turystycznej, jak zachęcać do odkrywania walorów Pszczyny, całej okolicy oraz regionu, a także o tym, jak wiele radości mogą dawać spotkania z turystami odwiedzającymi Pszczynę oraz mieszkańcami.
Dziękujemy za sympatyczną wizytę i życzymy powodzenia w dalszej edukacji.

 

dodane: 2021-10-06 11:19:42