• pl

Aktualności

Studium muzealne 18 października

Jak zmieniały się warunki służby w niemieckiej armii, gdzie walczyli mieszkańcy Pszczyny podczas I wojny światowej, jakie oddziały stacjonowały w Pszczynie i jaka była ich rola w dziejach miasta? To pytania, na które próbuje odpowiedzieć badacz tej problematyki prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.
Kolejne studium muzealne odbędzie się w czwartek, 18 października 2018 r. o godz., 17.00 w Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Bilet wstepu 1 zł.
Zapraszamy.

dodane: 2018-10-15 12:47:55

Pszczyński Jarmark Staroci - 14 października

W najbliższą niedzielę 14 października 2018r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2018-10-11 13:01:29

Zajęcia o tematyce ekologicznej w Zagrodzie Żubrów

dodane: 2018-10-10 11:52:01

Tematyczny kurs języka angielskiego dla młodzieży

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych na kurs języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym o tematyce ogólnokulturowej i społecznej. Zajęcia będą odbywać się w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w piątki w terminie od 09 listopada 2018 r. w godz. 15.30 - 17.00 przez 20 kolejnych tygodni.

W trakcie zajęć zostanie zrealizowanych większość trudnych konstrukcji gramatycznych wykorzystywanych zarówno przy egzaminach testowych, jak i w ambitnej i precyzyjnej komunikacji.

Wszystko w nawiązaniu do tradycji i kultury naszych przodków oraz historycznego charakteru miejsca jakim jest Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

Prowadzący: Jerzy Smandek
Liczebność grupy: 10 osób

Serdecznie zapraszamy

dodane: 2018-10-03 09:33:06

Kokurs żołędziowy w Zagrodzie Żubrów

dodane: 2018-10-02 12:12:21

"Jazz&Literatura" w Sali Lustrzanej

Festiwal Jazz&Literatura to cykl jazzowych koncertów oraz edukacyjno-artystyczne warsztaty związane z muzyką i literaturą. Prezentowany na festiwalu świat dźwięku to jazz we wszystkich odcieniach, a także pogranicza gatunków. W tym roku po raz pierwszy Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma przyjemność zaprezentować jeden z festiwalowych koncertów w swoich wnętrzach.

GÓRECKI AHEAD to nowatorskie odczytanie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i ich gość, Christopher Dell, przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy muzyków improwizujących. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.

Bilet w cenie 60 zł.
Rezerwacja biletów poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37.

Więcej informacji znajdą Państwo na: www.zamek-pszczyna.pl

dodane: 2018-10-01 13:42:31

DREWNOJADOM MÓWIMY NIE!!! czyli FUMIGACJA W PSZCZYŃSKIM SKANSENIE

W trosce o zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zdecydowała o przeprowadzeniu fumigacji, czyli zagazowaniu trzech budynków przy użyciu odpowiednich chemikaliów. Główną zaletą tej metody zwalczania szkodników drewna jest wysoka skuteczność.
Zabieg polega na wtłoczeniu pod ciśnieniem do szczelnie opakowanego budynku fumigantów, które z jednej strony z powodzeniem likwidują insekty drewna, z drugiej nie wyrządzają szkód odkażanemu materiałowi.
W pierwszej kolejności fumigację przechodzą trzy budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków: chałupa mieszkalna z Grzawej, masztalnia z Wisły Wielkiej i stodoła ośmioboczna z Kryr. Najczęściej tego typu prace dotyczą wnętrz, jednak w tym przypadku działaniu środków chemicznych poddano zarówno ich środek, jaki część zewnętrzną. Stąd też dokładnie okryto je folią.
Po zakończeniu gazowania chałupy muszą zostać wyłączone na co najmniej dwa tygodnie ze zwiedzania. Po dokonaniu kontrolnych pomiarów stężenia substancji owadobójczych, zapadnie decyzja o ponownym udostępnieniu ich turystom.
Prezes ARiPZP Jacek Patyk zapowiada, że spółka dołoży wszelkich starań, aby zabieg fumigacji  przeszły wszystkie budynki w skansenie.
Koszt usługi wynosi 31 000 zł. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na fumigację przeznaczył dotację w wysokości 20 000 zł, resztę dołożyła gmina Pszczyna i ARiPZP.

Ze względu na prowadzone prace konserwatorskie ceny biletów do skansenu uległy zmianie:
Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy: 4 zł

dodane: 2018-10-01 10:54:56

Weekend Seniora w Muzeum

Muzeum zaprasza wszystkich seniorów do spędzenia tego ostatniego wrześniowego weekendu z kulturą. W dniach 29-30.09 osoby w wieku 60+ będą mogły zwiedzić Zamek oraz Stajnie Książęce za symboliczne 2 zł,  za każdy obiekt.

dodane: 2018-09-28 14:26:44

„…bo jo nie chca być kowolem”

To najczęściej wypowiadane słowa przez głównego bohatera filmu „Syn kowola”. W ostatnią środę września Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zorganizowała w skansenie spotkanie z okazji pierwszych urodzin filmu promującego dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej - „Syn kowola”.
Obraz powstał we wrześniu ubiegłego roku w ramach projektu polsko-czeskiego Pszczyna-Paskov. Opowiada o przygodach Jasia (w tej roli Karol Jędrzejek) żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który nie chciał być kowolem. Film został przygotowany w wersji interaktywnej, dzięki czemu widz ma wpływ na dalszy bieg wydarzeń, może wybierać różne warianty i uczestniczyć w życiowych dylematach małego chłopca, który ma mnóstwo pomysłów na życie, poza tym jednym, aby odziedziczyć kuźnię po ojcu.
Sceny nakręcono w zabytkowych chałupach w skansenie. W ten sposób zadbano, aby wszystko było dopasowane do czasów naszych przodków. Wykorzystano budynek kuźni z Goczałkowic oraz chałupę mieszkalną z Grzawy. Niezapomniano także o legendarnym utopcu - demonie wodnym, który gra w filmie bardzo ważną rolę (Marek Blacha).
Montażyści filmu umożliwili także wirtualnie zwiedzanie poszczególnych izb chałupy z Grzawej i budynku kuźni, co pozwala na zapoznanie się ze zgromadzonymi w nich eksponatami. Jest to szczególnie wartościowa lekcja historii dla dzieci, a dla dorosłych powrót do babcinych domów i wspomnień z dzieciństwa.
Podczas spotkania został zaprezentowany film. Zobaczyli go m.in. mali i duzi aktorzy, ich opiekunowie, a także burmistrz Dariusz Skrobol, który wraz z prezesem Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Jackiem Patykiem wręczył wszystkim aktorom podziękowania za udział w filmie i pamiątkowe fotoksiążki: „Syn kowola - wspomnienia z planu filmowego”.
Członkowie stowarzyszenia „Take tam” im. Artystów Międzywojnia pod kierownictwem Jakuba Pieczki przygotowali dla młodych aktorów baśniową zabawę w skansenowych chatach.
Zapraszamy do skansenu i obejrzenia filmu o dylematach życiowych małego Jasia.

W filmie wystąpili:

1.Karol Jędrzejek,
2.Klaudia Pustelnik,
3.Nadia Kostecka,
4.Anna Goraus,
5.Jan Sowa,
6.Oskar Tumula,
7.Karol Wydra,
8.Barbara Wydra,
9.Zofia Ślisz.
10.Marek Blacha,
11.Andrzej Pokorny,
12.Małgorzata Grzywa,
13.Otylia Trojanowska,
14.Marcin Standura,
15.Dawid Pluta.

dodane: 2018-09-28 14:15:17

Z tradycji czerpiemy siłę...

www.youtube.com/watch

    Ten zagadkowy film powstał na zlecenie  i przy współpracy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej sp. z o.o. z firmą Iris Media sp. z o.o. zajmującą się profesjonalną produkcją filmową. Jest to materiał promujący szeroką działalność Agencji prowadzącej zarówno Skansen, Zagrodę Żubrów, Koszary Ułańskie, Biuro Informacji Turystycznej, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Głos Pszczyński. Materiał został przygotowany w nieco niekonwencjonalnym, fabularyzowanym stylu, pokazując tym samym nietuzinkowy i ciekawy sposób realizacji zadań przez ARiPZP, co jest niezwykle ważne w tej branży.
    Premiera filmu odbyła się 21 września podczas wręczenia „Złotych Laurów” - nagród Przewodniczącej Rady Powiatu Pszczyńskiego (Barbary Bandoły) i Starosty Pszczyńskiego (Pawła Sadzy) dla przedsiębiorców powiatu pszczyńskiego. Spółka została uhonorowana Złotym Laurem w kategorii usługi. Nagrodę odebrali prezes zarządu spółki Jacek Patyk i wiceprezes zarządu Jacek Gałuszka.
„To dla nas zaszczyt i honor dzisiaj stać w tym miejscu i być włączonym  w grono najlepszych przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego. Dodatkowo cieszymy się, że nagrodę tę otrzymujemy podczas X, jubileuszowej edycji konkursu i w roku 20-lecia istnienia spółki.  Agencja dzisiaj to oczywiście nie tylko Pokazowa Zagroda Żubrów, Skansen, czy też Koszary Ułańskie, ale to przede wszystkim wspaniali ludzie którzy ją tworzą. Dziękuję wszystkim pracownikom spółki za zaangażowanie i budowanie dobrego i pozytywnego wizerunku firmy.

Z tradycji czerpmy siłę… czego Państwu i sobie życzę”
Powiedział Jacek Patyk - prezes zarządu Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.

dodane: 2018-09-26 11:44:49