• pl

Aktualności

Wizyta uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2

W miniony poniedziałek 12 września gościliśmy uczniów klasy 1Tth Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie.

Wizyta jak zawsze bardzo sympatyczna i udana. Przyszli technicy organizacji turystyki mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca w naszym biurze.
Rozmawialiśmy m.in. o tym, jaka jest rola informacji turystycznej, jak wygląda współpraca Biura Informacji Turystycznej z innymi obiektami i instytucjami promującymi miasto i region, a także jak zachęcać do odkrywania walorów Pszczyny, całej okolicy oraz regionu.

Dziękujemy za miłą wizytę i życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celów. Dziękujemy również Pani Basi za świetną współpracę i podziwiamy za to, jak potrafi rozwijać pasje swoich uczniów.

dodane: 2022-09-15 11:27:53

Wspomnienia Śląskiego Księcia

Książę Bolko von Pless, wnuk Księżnej Daisy, ostatni męski przedstawiciel książęcej linii Hochberg von Pless, postanowił podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy jego przodkowie należący kiedyś do najbogatszych rodów europejskich, zarządzali zamkami w Książu i w Pszczynie.

Książę nie tylko opowiada o tym, jak zachował w pamięci tamte czasy i swoją rodzinę, ale również wyraża swoje refleksje na temat porozumienia i pokojowej współpracy pomiędzy narodem niemieckim i polskim.

Wspomnienia Księcia Bolko spisał Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Pan Mateusz Mykytyszyn.
Premiera książki miała miejsce 28 czerwca, dwa miesiące przed śmiercią Księcia. Z tym większym wzruszeniem czyta się jej fragmenty:

"Przez 45 lat odwiedzałem Śląsk z poczucia obowiązku względem pamięci moich przodków, ale przede wszystkim, aby budować porozumienie z dzisiejszymi mieszkańcami tej ziemi. Dla mojej rodziny kraina ta była domem przez ponad 700 lat. Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe stanowi pomost między przeszłością a przyszłością. Pozwala nam czerpać z tradycji i historii, i na ich bazie budować porozumienie. Pomaga nam również leczyć rany i naprawiać pęknięcia z przeszłości."

"Wspomnienia Śląskiego Księcia" można zakupić w naszym Biurze Informacji Turystycznej.

dodane: 2022-09-15 09:34:33

Tegoroczna INDUSTRIADA tradycyjnie w Muzeum Prasy Śląskiej

Wielkimi krokami zbliża się INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki.

To już trzynasta edycja imprezy promującej Szlak Zabytków Techniki. Tym razem hasło przewodnie brzmi: "Po szychcie. Czas na fajrant!".
3 września zapraszamy do Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego, gdzie będzie można się przekonać, co można robić "po szychcie".
Szczegółowy program na plakacie.

Pełna lista wszystkich 41 obiektów oraz atrakcji przygotowanych dla osób biorących udział w wydarzeniu na stronie: industriada.pl/festiwal/

dodane: 2022-08-28 09:50:04

XXV Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego"

3 września 2o22 roku, w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim rozbrzmiewać będą dźwięki rogów myśliwskich - plessówek.
Tego dnia odbywać się będzie jubileuszowy, XXV Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Księcia Pszczyńskiego".

Plessówka powstała w 1870 roku we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Hirschberga, wg planów i zamysłu księcia pszczyńskiego - Jana Henryka XI Hochberg von Pless. Muzyczne walory plessówki o nośnym brzmieniu w lasach oraz jej techniczne zalety, jak: niewielki ciężar i ergonomiczny kształt, zapewniły idei gry na niej, świetny rozkwit po dzień dzisiejszy. Pszczyński muzyk i księgarz Rosner, usystematyzował, zaaranżował oraz spisał sygnały na zlecenie księcia, które następnie wydawane zostały drukiem w 1898 roku „Jagd-Signale und Fanfaren zusammengestellt und rhythmisch geordet von J. Rosner” w pszczyńskim wydawnictwie Augusta Krummera.

Pszczyński róg myśliwski Furst-Pless (B Kuehnl & Hoyer model 1304G)
fot.Michał Makowski

dodane: 2022-08-18 11:33:56

ŚLADEM KSIĘCIA LUDWIKA – BARANIA GÓRA

Muzeum Zamkowe w Pszczynie realizuje unikatowy projekt filmowy pt. „Śladem księcia Ludwika”, dla którego punktem wyjścia są pamiętniki spisane przez jednego z dawnych właścicieli zamku pszczyńskiego, księcia Ludwika Anhalt-Köthen-Pless.  

Ludwik był prekursorem pszczyńskiej turystyki górskiej, zwiedzał systematycznie m.in. Beskidy. Wrażenia z licznych wypraw skrupulatnie spisywał w formie pamiętników.

Szczegółowe relacje z poszczególnych tras stały się inspiracją dla scenariuszy całego cyklu krótkich filmów. Pracownicy Muzeum próbują współcześnie odtworzyć wędrówki arystokraty, zachęcając tym samym widzów do odbywania podobnych wypraw tym samym szlakiem.

Projekt ma charakter edukacyjny i jest w całości realizowany przez pracowników Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Zapraszamy serdecznie na premierę pierwszego z cyklu filmu pt. „Śladem księcia Ludwika – Barania Góra”, przedstawiającego wyprawę, która miała miejsce
14 sierpnia 1810 roku.
Premiera odbędzie się w piątek 19.08.2022 o godzinie 10:00 na muzealnym kanale YouTube oraz na Facebooku:

www.facebook.com/zamekpszczyna/
www.youtube.com/channel/UCEO8M48dL5v_nTdmsvi1unA

Pamiętniki Księcia Ludwika Anhalt-Köthen-Pless - fragment opisujący wyprawę na Baranią Górę, 14.08.1810. Fot. M. Cyran

dodane: 2022-08-18 11:32:27

Sierpniowy Jarmark Staroci

W niedzielę (14 sierpnia) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2022-08-11 10:42:13

Noc spadających gwiazd nad jeziorem w Łące

13 sierpnia będziemy mogli obserwować na naszym niebie perseidy nazywane "Łzami św. Wawrzyńca".
Doskonały klimat do oglądania tego niezwykłego zjawiska znajdziemy na plaży przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące.
O gwiazdach opowie gość z Planetarium Śląskiego, a zespół sskjegg zadba o muzyczną stronę tego gwiezdnego spektaklu.
Zapraszamy od 20.00.

dodane: 2022-08-11 10:39:58

Święto Ziół tradycyjnie 15 sierpnia w pszczyńskim skansenie

”Święto  ziół ”w  Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, nawiązuje do święta, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej przypadającego na 15 sierpnia. W tym dniu odbędzie się impreza z bogatym programem zarówno dla ducha, jak i ciała.
 W programie wydarzenia zaplanowano zarówno akcenty religijne, jak i folklorystyczne:
·         Centralnym punktem imprezy jest plenerowa Msza Święta w intencji mieszkańców Gminy Pszczyna, podczas której tradycyjnie święcimy bukiety z ziół / godz. 10.30 /
·         Wydarzeniu towarzyszy bogata oferta warsztatowa nawiązująca do natury oraz tematyki ziół i kwiatów, które tego dnia będą pełniły główną rolę. Zajęcia przeznaczone są dla osób w różnym wieku /godz. 13.00 – 17.00 /
·         Całość wydarzenia uatrakcyjnią występy lokalnych artystów / 14.00 – 17.00/ oraz stoiska z regionalnymi wyrobami kulinarnymi i rękodziełem. / 9.00 – 18.00 /

 *od godz. 13.00 wstęp 5 zł

Zadanie dofinansowane ze środków powiatu pszczyńskiego

dodane: 2022-08-11 10:38:12

XII Śląskie Dni Miodu

6 i 7 sierpnia prawdziwe święto miłośników miodu i pszczelarstwa.

Urząd Miejski w Pszczynie oraz Śląski Związek Pszczelarzy zapraszają na XII Śląskie Dni Miodu.
Na pszczyńskim rynku będzie można zakupić produkty pszczele, dowiedzieć się o zastosowaniu produktów pszczelich w medycynie, posłuchać koncertów, wziąć udział w warsztatach i grach pszczelarskich, a także zobaczyć film "Więcej niż miód" o fascynującym życiu rodzin pszczelich i o tym, co stanie się, kiedy zabraknie ich na ziemi.

dodane: 2022-08-02 09:40:57

Śląskie Miraże Art Fest

Śląskie Miraże Art Fest już w najbliższy weekend 29-31 lipca!

Zapowiada się prawdziwe święto w Pszczynie:

  • koncerty
  • kino
  • teatr
  • fotografia
  • Strefa Kreatywnego Bajtla
  • Śląskie Targi Rzemiosła
  • food trucki

Szczegółowy program na plakacie. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest darmowy
Zapraszamy!

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Miraże
Urząd Miejski w Pszczynie
Pszczyńskie Centrum Kultury

dodane: 2022-07-24 12:12:59