• pl

Aktualności

Świąteczny Weekend Zakupów 18-20 grudnia

dodane: 2020-12-09 11:55:19

Łąckie grupy mikołajowe zbierają pieniądze dla Maciusia Cieślika

Zbliża się 6 grudnia, co oznacza, że w Łące, w tą niedzielę przypada odpust św. Mikołaja, patrona parafii. Tego dnia na łąckich ulicach można spotkać kolorowe i roztańczone grupy mikołajowe, które podtrzymują coraz rzadziej już spotykaną w innych regionach tradycję "chodzenia po mikołajstwie". Zwyczaj ten łączy kult św. Mikołaja oraz ludowy folklor tworząc niezwykłą mieszankę, która przyciąga badaczy i antropologów kultury oraz wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć to oryginalne widowisko. Dla mieszkańców zaś stanowi jedną z najważniejszych tradycji zakorzenionych głęboko w przeszłości, bez której nie wyobrażają sobie uroczystości odpustowej.
Znaczenie postaci, które tworzą grupę mikołajową, jest osadzone w wierzeniach i symbolice ludowej.
O tradycji Łąckich Mikołaji można przeczytać na stronie www.tradycjalaka.pl.
Łąckich Mikołaji będzie można spotkać w tą niedzielę po sumie odpustowej, która rozpoczyna się o godz. 11.00.
W tym roku Mikołaje mają szczególny cel. Pieniądze, które zbiorą odwiedzając mieszkańców Łąki, przeznaczą dla Maciusia Cieślika z Jankowic.

dodane: 2020-12-04 09:39:30

Black Week w Pszczynie 26 i 27 listopada

26 i 27 listopada w Pszczynie będzie można zrobić zakupy w ramach Black Week. Sklepy biorące udział w tym wydarzeniu, zamieściły taką informację w swoich witrynach, przygotowały specjalne promocje i wydłużyły godziny otwarcia w tych dniach do 19.00.
Black Week to doskonała okazja, aby zrobić zakupy ze specjalnymi rabatami i niespodziankami.
Zachęcamy do udziału.

dodane: 2020-11-25 14:11:58

Nowe ograniczenia i zasady od 7 listopada

Jesień w pełni, zachwyca kolorami i zachęca do spacerów w ten słoneczny, sobotni poranek.
Pamiętajmy jednak, że wprowadzone zostały kolejne ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną. Jednym z nich jest zamknięcie od 7 listopada obiektów muzealnych, co oznacza że Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Stajnie Książęce, Muzeum Prasy Śląskiej i Muzeum Militarnych Dziejów Śląska pozostają nieczynne do odwołania.
Odwiedzić za to można Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie oraz Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Oba obiekty pozostają otwarte, choć z pewnymi ograniczeniami. W Zagrodzie Żubrów zamknięty jest budynek z ekspozycjami, w skansenie zaś chałupy będzie można obejrzeć z zewnątrz i zerknąć do izb przez otwarte drzwi, ale bez możliwości wejścia do środka. W obu obiektach można również zakupić pamiątki.
Zachęcamy, aby w trakcie spacerów po niezwykle urokliwych o tej porze roku alejkach parkowych, zajrzeć do Zagrody Żubrów oraz do skansenu i doświadczyć wyjątkowej harmonii ducha historii z naturą.
Oba obiekty otwarte w godzinach: 9.00-16.00.
Zapraszamy.

dodane: 2020-11-07 13:46:44

Fotograficzne podróże na pszczyńskim rynku - wystawa "Pixels on Tour"

Od kilku dni na rynku w Pszczynie oglądać można wystawę fotograficzną "Pixels on Tour. Fotograficzne podróże - odkrywanie miasta - współpraca - inkluzja". Wystawa powstała w ramach projektu Erasmus+ "Pixels on Tour". Projekt rozpoczął się w 2018 roku i trwał dwa lata. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z pięciu europejskich miast: włoska Pavia, portugalska Almada, ukraiński Iwano-Frankiwsk, francuskie Grenoble oraz Pszczyna. Celem projektu była przede wszystkim integracja uczniów, którzy przyjechali z innych krajów, z lokalną społecznością szkolną.
Prezentowana na rynku wystawa jest efektem wartsztatów, które składały się z kilku etapów. Fotografie ukazują spojrzenie uczniów na otaczającą ich rzeczywistość, a konretniej na to, co najbardziej ich zaskakuje. Szczególnie interesujący jest pokazany na wystawie dialog, który prowadzą uczniowie będący w różnych krajach, wykorzystując przy tym uniwersalny język obrazu.
Projekt "Pixels on Tours" realizowany jest przez "Polskie Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur" we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Pszczyńskim Centrum Kultury oraz nauczycielami i uczniami pszczyńskich szkół: III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 5.

dodane: 2020-11-05 12:20:11

Jesienny numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

W 1865 roku książę pszczyński Jan Henryk XI sprowadził do swoich lasów żubry, zakładając tym samym własną hodowlę tych dostojnych zwierząt. Pszczyńskie stado było szeroko opisywane na  arenie międzynarodowej. W zakresie hodowli żubrów książę realizował działania, które były do tej pory niespotykane, a które dziś mogą uchodzić za nowatorskie. Na czym polegały? I dlaczego księcia Jana Henryka XI możemy nazywać ekologiem swoich czasów? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w jesiennym numerze kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Przeczytamy w nim również m.in. o tym, kim był Karol Gawlica, jak wyglądały biedaszyby na ziemi pszczyńskiej, a także poznamy opowieści o dawnych szkołach. Te oraz wiele innych artykułów wzbogaconych historycznymi zdjęciami znajdziemy w kolejnym numerze kwartalnika. Można go nabyć w naszym biurze oraz w skansenie.
Zapraszamy

dodane: 2020-10-31 13:03:56

Nie będzie Giełdy Staroci w listopadzie

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi ograniczeniami oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci, nie odbędzie się listopadowa edycja imprezy.

dodane: 2020-10-31 13:02:03

1 listopada obiekty zamknięte

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 1 listopada 2020 r. Biuro Informacji Turystycznej, Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Pokazowa Zagroda Żubrów oraz Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" będą nieczynne.

dodane: 2020-10-31 13:01:20

Gra online "Poznaj Księżną Daisy"

W okresie pandemii Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Kultura w sieci”, którego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia on-line. Jednym ze wspartych projektów była strona z grami online popularyzującymi wyjątkowe postaci historyczne, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. Projekt został zrealizowany przez agencję Silesia Events. Gry można znaleźć na stronie: www.silesiaevents.pl/gra.

POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY
Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była pochodzącą z Anglii żoną niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Daisy łączyła urodę, wrażliwość i odwagę.
Z jednej strony Daisy pełną garścią czerpała z możliwości, jakie dawało jej małżeństwo z jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Kochała podróże, piękne stroje i rozrywki. Z drugiej strony, niezależnie od stanu majątkowego, zawsze pozostawała otwarta i naturalna w kontaktach z ludźmi ze wszystkich klas społecznych. Wykorzystywała też swoją pozycję do załatwiania ważnych spraw dla lokalnych społeczności.
Księżna Daisy jest żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. Dlatego zaproszenie do stworzenia gry opowiadającej o Daisy von Pless przyjęło wiele osób i miejsc, którym zależy na propagowaniu historii księżnej. Wśród nich: miasto Pszczyna (w tym Zagroda Żubrów, Skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej), Zamek Książ w Wałbrzychu, Barbara Borkowy (autorka książek historycznych i tłumaczka wspomnień księżnej Daisy), Bronisława Jeske-Cybulska (doktor historii, współautorka biografii księżnej Daisy), czy Joanna Lamparska (autorka, dziennikarka i popularyzatorka historii).

DLA KOGO JEST GRA
Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawe postaci, historie i miejsca. Składa się z nagrań, tekstów i filmów, opowiadających o życiu Daisy, od jej dzieciństwa aż po ostatnie lata życia. Ciekawostkom towarzyszą zadania i zagadki, które motywują do pogłębiania swojej wiedzy poprzez wyszukiwanie odpowiedzi w Internecie.

JAK GRAĆ
Gra jest bezpłatna, nie wymagają rejestracji, ani instalowania czegokolwiek. Wystarczy wejść na stronę www.silesiaevents.pl/gra i wybrać grę POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY.

KTO ZA TYM STOI
Silesia Events od 11 lat działa w zakresie promocji miejsc i integracji dla firm. Projekt Śląskie gra to dar Silesia Events dla samorządów mimo trudnej sytuacji własnej, w związku z kryzysem branży eventowej,  turystycznej i marketingowej. Patronat nad projektem objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, industrialna.tv, Silesia.travel, Szlak Zabytków Techniki oraz pless.pl.

dodane: 2020-10-28 12:49:42

28 października Pokazowa Zagroda Żubrów oraz Skansen w Pszczynie będą nieczynne

dodane: 2020-10-28 11:15:36