• pl

Aktualności

Nowe zajęcia w ofercie Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do edukacji ekologicznej na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od lat współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zakresie realizacji zajęć edukacyjnych o tematyczne przyrodniczo - ekologicznej, a także w kwestii tworzenia Ogrodu botanicznego na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Dla ARiPZP niezwykle istotny jest aspekt edukacyjny prowadzonych obiektów - Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów, ponieważ budowanie świadomości wśród młodego pokolenia oraz dokształcanie dojrzałych już ludzi jest sprawą bardzo istotną. W czasie zajęć wykorzystuje się elementy nauczania Montessori, czyli kompleksowego podejścia do tematu nauczania z charakterystycznymi ścieżkami tematycznymi pozwalającymi na naukę przez poznanie i doświadczenie z użyciem wyobraźni, która, jak mawiał Albert Einstein, jest ważniejsza od wiedzy, gdyż wiedza jest ograniczona... Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej ponownie otrzymała z WFOŚiGW dofinansowanie na działalność edukacyjną na terenie prowadzonych przez nią obiektów. Do oferty wprowadzono także nowe zajęcia.

- „Sekrety pszczół” – zajęcia obejmują spacer po Skansenie, podczas którego dzieci mają możliwość zapoznania się z życiem i charakterystyką pszczół oraz zwyczajami i relacjami panującymi w ulu, jak również zależnościami pomiędzy światem roślin i owadów, co jest niezwykle istotne. Podczas zajęć dzieci zwiedzają z pszczelarzem Skansen oraz ekspozycje stałe i czasowe. Bardzo interesująca jest wizyta w czynnej pasiece zlokalizowanej na terenie obiektu. Elementy Montessoriańskiej szkoły -  czyli nauka przez poznanie i doświadczenie - podczas zajęć pozwalają na lepsze zapamiętanie przekazanych treści i uzyskanie bardziej zadowalających efektów nauczania.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

- „Cztery pory roku w ogrodzie prababci” – zajęcia poświęcone babcinym ziołom i roślinom rosnącym w skansenowym ogrodzie, a także nieopodal wielu domów. Podczas warsztatów uczniowie rozpoznają zioła po zapachu, wyglądzie i smaku oraz mogą przygotować własną mieszankę ziół i przypraw. Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość posiania lub posadzenia ziół, które później, wraz z tabliczką pamiątkową zabierają ze sobą do domu, wykonania ciekawych różnobarwnych naparów ziołowych, różnorodnych, edukacyjnych zielników, czy też wzięcia udziału w babcinej produkcji kosmetyków – wykonanie mydełek z suszami ziołowymi. Będzie to także nauka przez poznanie i doświadczenie z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, co daje bardzo dobre efekty nauczania.
W zależności od pory roku planujemy zajęcia „ Babcia i ogród wiosną i latem” oraz „ Babcia i ogród jesienią i zimą”.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

- „Z legendą w przyrodę” – nowe zajęcia będące swego rodzaju ścieżką edukacyjno-przygodową, umożliwiające uczestnikom zwiedzenie obydwu obiektów tj. Skansenu i Pokazowej Zagrody Żubrów. Na terenie obiektów powstaje bowiem „Szlak śląskich skrzotów – demonów”, które zgodnie ze śląską mitologią mają wpływ na kształtowanie przyrody, ochraniają rośliny i zwierzęta przed niebezpieczeństwem. W każdym z obiektów zostanie przedstawiona krótka historia skrzotów i ich wpływ na kształtowanie bioróżnorodności. Ponadto w drodze pomiędzy Skansenem a Zagrodą Żubrów zostaną także usytuowane dwa skrzoty, które uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć i zaznaczyć na mapce, którą otrzymają od Organizatorów. Zajęcia są doskonałym połączeniem ekologii oraz historii, tradycji i kultury Górnego Śląska. W szkołach uczą się na temat mitologii greckiej i rzymskiej, ale o mitologii śląskiej mało kto słyszał, a mamy się czym pochwalić.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 4,0 godz.

- „Tropem żubra” – warsztaty mające na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka, a także dające możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Mowa oczywiście o żubrze. Ponadto dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami i ptakami, takimi jak: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, kaczka piżmówka, bażant królewski, bażant diamentowy, bażant złocisty, gołąb domowy, gołąb grzywacz.
Przygotowane zajęcia ze względu na charakter odbywać się będę dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami oraz wewnątrz budynków, gdzie przeprowadzone będą zajęcia na bazie przygotowanych „aktywnych” materiałów dydaktycznych.

Liczebność grupy: max 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidywane są nagrody rzeczowe!

Serdecznie zapraszamy
Z tradycji czerpiemy siłę… 

dodane: 2020-09-07 14:44:18

Wystawa Ex Silesia Lux na pszczyńskim rynku

Z okazji 100-lecia Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku pojawiła się mobilna wystawa Ex Silesia Lux, ukazująca historię powstań. Starannie przygotowane projekcje multimedialne oddają klimat śląskich zrywów powstańczych sprzed 100 lat i przybliżają drogę Ślązaków do wolności. Wystawę przygotowaną przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oglądać będzie można w Pszczynie do niedzieli, t.j. 23 sierpnia, w godzinach 13.00-20.00.
Zapraszamy

dodane: 2020-08-19 08:29:24

Nowy album "Pszczyna wczoraj i dzisiaj"

Właśnie ukazał się nowy album wydany przez Muzeum Zamkowe, pt. "Pszczyna Wczoraj i Dzisiaj". Książka prezentuje historyczne fotografie najciekawszych miejsc i obiektów naszego miasta, również tych nieistniejących już. Album wydany jest w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej. Można go nabyć m. in. w naszym Biurze Informacji Turystycznej.

dodane: 2020-08-19 08:24:03

Święto Ziół w pszczyńskim skansenie odwołane

Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, iż z powodu wprowadzonych w dniu dzisiejszym, dodatkowych obostrzeń dla niektórych powiatów, w tym Powiatu Pszczyńskiego w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odwołano Święto Ziół, które miało się odbyć 15 sierpnia br. Pozostałe wydarzenia zaplanowane na najbliższe dni w Skansenie, tj. Wakacyjna scena plenerowa itp. zostają również wstrzymane do odwołania.
Jednocześnie prosimy pamiętać, iż obiekty prowadzone przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej tj. Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowa Zagroda Żubrów pozostają do Państwa dyspozycji, z wyłączeniem sali kinowej w Zagrodzie Żubrów.
Zapraszamy zatem do zwiedzania i podziwiania naszych obiektów pamiętając o zakrywaniu ust i nosa, dezynfekcji oraz zachowywaniu bezpiecznych odległości.
„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…” jeszcze niejedno wydarzenie przed nami.
Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-08-08 14:33:18

Kolejny numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

W Biurze Informacji Turystycznej można już nabyć najnowszy numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Przeczytamy w nim między innymi o lasach dawnej Ziemi Pszczyńskiej ukazanych wielowymiarowo.

dodane: 2020-08-08 09:39:38

Święto ziół w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

Serdecznie zapraszamy do Skansenu na letni, sierpniowy spacer z atrakcjami podczas tegorocznego "Święto ziół", które odbędzie się 15 sierpnia.

Plenerowa Masz święta
Tego dnia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - Patronki ziemi i bujnej roślinności. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali, jak co roku, wiele atrakcji. Zgodnie z kilkuletnią tradycją o godz. 10.30 na skansenowej polanie – już po raz trzeci – odbędzie się plenerowa Msza św. w intencji Mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów. Przed Mszą będzie możliwość zakupienia kwiatowych wiązanek przygotowanych przez pszczyńskie lokalne kwiaciarnie.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników podczas Mszy św. istnieje obowiązek zakrycia ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego. Organizator nie zapewnia miejsc siedzących. W celu zachowania odpowiedniego dystansu podczas Mszy św. bardzo prosimy o przyniesienie własnych krzeseł turystycznych, taboretów, ryczek.

Warsztaty i prelekcje
Tuż po godz. 12.00 wystartuje bogata oferta warsztatów i prelekcji o tematyce ziołowo-roślinnej. Będą to m.in. plecenie wianków, haftowanie przestrzenne motywów ziołowych na tamborkach, malowanie toreb z motywami ziołowymi, tworzenie koktajli witalnych z dodatkiem ziół, tworzenie zielników, wykonywanie konopnych myjek do ciała  oraz wykonywanie kremów z maceratów olejowych przygotowanych na bazie roślin w skansenowej manufakturze kosmetyków i wiele, wiele innych atrakcji. Tego dnia spotkać się bedzie można z zielarzem z dziada pradziada, który poruszy tematykę dobroczynnego działania ziół na organizm ludzki i ich wpływu na odporność organizmu. Nie zabraknie także spotkania w pasiece, spacerów botanicznych, teatralnej sceny oraz opowieści na temat dobrodziejstw roślinnych zlokalizowanych tuż przy naszych domach.

Jarmark lokalności i naturalności – duża różnorodność
Istotną rolę odegra także w tym roku jarmark lokalności i naturalności, podczas którego wystawcy zaprezentują bardzo różnorodny asortyment od ziół, kwiatów, warzyw, poprzez sery, oleje, wyroby z drewna, ręcznie szyte torby, maskotki, po kosmetyki i biżuterię. Wszystko wykonane i przygotowane z duszą i ogromną starannością, dzięki czemu wyroby zyskują na wartości.
Bardzo ważnym punktem programu będzie pokaz rzeźbiarstwa oraz dwa koncerty lokalnych zespołów zorganizowane na polanie wśród ziół i kwiatów.

Koncerty na trawie – kilka słów o wykonawcach

Ezer – zespół powstał w 2019 roku. Ich członków połączyła wieloletnia chęć i miłość do tworzenia autorskiej muzyki. Doświadczenie nabyte przez wiele lat wykonywania muzyki w innych zespołach da się słyszeć w kreowanych kompozycjach. Muzyki, którą tworzy Ezer nie da się przypisać do jednego stylu. Utwory dryfują wokół szeroko pojętego rocka. Można również usłyszeć wiele elementów funku, muzyki elektronicznej czy jazzu, które to nadają twórczości zespołu oryginalności i wyjątkowego brzmienia. Skąd wzięła się sama nazwa? Jest to słowo uniwersalne, bowiem w języku węgierskim oznacza "tysiąc" a w baskijskim "nic". Więc nic i wszystko. Określamy się jako twór i stwórca. Stwórca [wg. słownika: ktoś, kto coś stworzył (zwykle coś z niczego)]. My z niczego tworzymy wszystko – mówią artyści.

Chwila Nieuwagi – polski zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej. Debiutancka płyta: „Niepoprawna Muzyka” ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa AIA Cytryna dystrybuowana przez EMI Music Poland. Album zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych, w tym pierwsze kompozycje zespołu po śląsku.  Wszystkie utwory z tego krążka zostały wyróżnione najwyższymi nagrodami na wspomnianych konkursach.
W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Trzeci album „Anieli śpiewają”  ukazał się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Dalmafon.
Dwa lata później światło dzienne ujrzała pierwsza płyta koncertowa nagrana wspólnie z Kubą Blokeszem zatytułowana: „Morawska Brama” wydana przez „Miszung” – własne wydawnictwo zespołu.
Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.

Pyszna kawa, coś na ząb …

Jako, że planowana jest dla Państwa cała góra atrakcji, organizatorzy przygotują strefę gastronomiczną, abyście można było spędzić w zaciszu skansenowych chałup cały ten niezwykle interesujący dzień pełen przygód. Nie zabraknie także dobrej kawy i czegoś na deser.
Na terenie całego obiektu, zarówno podczas Mszy św., warsztatów, prelekcji i koncertów prosimy o zachowywanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dla dobra nas wszystkich.

dodane: 2020-08-05 15:50:25

Giełda Staroci w sierpniu zostaje odwołana

Z uwagi utrzymujący się w dalszym ciągu stan epidemiczny i wynikające z tego zarządzenia oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci kolejna edycja imprezy zaplanowana na 9 sierpnia zostaje odwołana.
W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, wrześniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-28 15:23:39

Słomki z Łąki

W naszym Biurze Informacji Turystycznej można znaleźć Słomki z Łąki. Ekologiczne, praktyczne, w 100% naturalne i lokalne, bo produkowane w Łące. Doskonała alternatywa dla plastikowych słomek. Zapraszamy.

dodane: 2020-07-05 09:27:55

Lipcowa Giełda Staroci odwołana

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w naszym województwie oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci lipcowa edycja imprezy zostaje odwołana.

W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, sierpniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-05 09:21:04

Kosić czy nie kosić - oto jest pytanie. Warsztaty w pszczyńskim skansenie

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej serdecznie zaprasza wszystkich miłośników zieleni i nie tylko na bardzo interesujący cykl zajęć poświęconych łąkom kwietnym, ich dobrodziejstwom, sposobom zakładania i pielęgnacji oraz wzajemnym relacjom pomiędzy światem roślin i owadów. Nie zabraknie także ziołowego zakątka dla zdrowia i urody, czyli zajęć poświęconych wykorzystaniu roślin, nawet potocznie uważanych za chwasty, w kuchni i kosmetyce.
Będą to żywe zajęcia na łonie natury prowadzone w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - przez Pasjonatów przyrody.
Terminy i tematyka zajęć:
04.07.2020 – „Łąka, zbiorowisko chwastów, czy bogactwo różnorodności przyrodniczej?” – Prowadzący - Michał Makowski, absolwent Wydziału Leśnego, miłośnik przyrody,
11.07.2020 – „Sekrety ula – czyli znaczenie roślin miododajnych dla pszczół i ludzi” – Prowadzący Jakub Skop - Pszczelarz, opiekun pasieki zlokalizowanej w Skansenie,
18.07.2020 – „Ziołowy zakątek w skansenie i jego znaczenie dla zdrowia i urody” – Prowadzące: Zyta Błąkała i Bernadetta Kędzior - Pracownicy Skansenu - Osoby prowadzące na co dzień różnorodne warsztaty o tematyce związanej z historią, powrotem do natury, roślinnością i manufakturą kosmetyków.
Wszystkie zajęcia odbędą się w Skansenie w godz. 10.00 do 12.00. W razie niepogody do dyspozycji uczestników pozostaje klimatyczna altana.
Konieczne wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Zatem, kto pierwszy, ten lepszy.
Bardzo prosimy o rozważne zapisy i punktualne przybycie na zajęcia po zapisaniu się na nie, tak aby nie zablokować miejsca innemu uczestnikowi. Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma upominek.
Jedna osoba może wziąć udział w całym cyklu zajęć.
Projekt współfinansowany przez Gminę Pszczyna.
Serdecznie zapraszamy

dodane: 2020-06-30 15:12:52