• pl

Aktualności

Akcja "Śląskie Bezpieczne"

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął akcję #SlaskieBezpieczne, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa turystów w województwie śląskim. w Tym celu wyprodukowano maseczki ochronne, które dostarczono również do naszego Biura Informacji Turystycznej, gdzie nasi goście mogą się w nie zaopatrzyć. Zachęcamy do bezpiecznego zwiedzania województwa śląskiego: #WybieramSlaskie, #SlaskieZaprasza. Na trasie wycieczki koniecznie musi znaleźć się Pszczyna. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-16 15:43:53

PKS - Plenerowe Kino Skansenowe

W tym tygodniu wyjątkowo  Klasyczne Czwartki odbędą się w ŚRODĘ - 10 czerwca, a obejrzymy wspaniały film biograficzny o niezwykłym artyście.

PAVAROTTI (2019, USA)

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara - Ron Howard
Film dostał nagrodę publiczności i 4 nominacje w konkursach filmowych. Według serwisu Filmweb film otrzymał wysoką notę 7,5.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=maHwPfWVWbo

****************************************************************

13 czerwca druga odsłona Sobotnich Przebojów Kinowych  i tym razem hit kina polskiego.

LEJDIS  (2008, Polska)

"Lejdis" to komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały. Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście", "Gotowe na wszystko" - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone. Film opowiada o dwunastu miesiącach ich życia. Wszystkie Lejdis znają się od dzieciństwa, mieszkały przez lata w jednej warszawskiej kamienicy, bawiły się na podwórku-studni i chodziły do tej samej szkoły. Dwie z nich: Łucja i Korba do tej pory mieszkają w mieszkaniach po rodzicach. Pierwszy moment, w którym poznajemy Lejdis to zabawa sylwestrowa, zorganizowana - co jest wieloletnim zwyczajem naszych bohaterek - w samym środku lata. Łucja, Korba, Monia i Gośka wypowiadają marzenia na nadchodzący nowy rok Lejdis. Już następne godziny pokażą, że życzenia te okażą się trudne, a wręcz niemożliwe do spełnienia. Dlaczego? To dość oczywiste: z powodu podłości mężczyzn. Monia i Korba nakrywają Marka, chłopaka Łucji na zdradzie. Marek, by ubiec dziewczyny i nie dopuścić do skandalu, niespodziewanie prosi Łucję o rękę. Łucja szaleje ze szczęścia. W tej sytuacji przyjaciółki nie mają serca wyznać, że wiarołomny narzeczony nie nadaje się na męża. Zostają same z ciężarem tajemnicy. Wkrótce okaże się, że wyskok Marka, to dopiero początek kłopotów wszystkich Lejdis. W ciągu jednego roku ich życie radykalnie się zmieni. Na szczęście zostanie im to, co najważniejsze: przyjaźń.

Film dostał 2 nagrody Złota Kaczka oraz 6 nominacji .

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ujHOsgppvXA

Bilety w cenie 8 zł do nabycia przed seansami w kasach Skansenu.
Można zabrać swoje leżaki, krzesła, poduszki oraz kocyki lub kurtki do okrycia wieczorem.
Na miejscu pyszna świeżo mielona kawa i przekąski dostępne w sklepiku skansenu.
Start filmu o 21:00

dodane: 2020-06-10 11:21:15

Trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

Wciąż w Biurze Informacji Turystycznej można zakupić trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Można w nim przeczytać m.in. o bitwie pod Ćwiklicami, o planach ulokowania w Pszczynie siedziby diecezji śląskiej, czy o pszczyńskim ogrodzie pałacowym. Publikacja zawiera wiele interesujących historycznych zdjęć. Polecamy nie tylko pasjonatom historii. Posiadamy również w sprzedaży ostatnie sztuki poprzedniego, zimowego numeru. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-09 10:27:23

Czerwcowa Giełda Staroci odwołana

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w naszym województwie oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci czerwcowa edycja imprezy zostaje odwołana.

W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca lipcowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-06-02 14:05:54

INFORMACJA O WYNIKU PRZETARGU

Pszczyna, 28 maja 2020 r.


INFORMACJA O WYNIKU PRZETARGU


w przetargu ustnym nieograniczonym w formie licytacji na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie organizowanego przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.


Przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji, który odbył się 28 maja 2020 r. w miejscu położenia  stoisk, na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie, zakończył się następująco:


Liczba ofert, które wpłynęły w przetargu: 5

Oferent 1:
Bartłomiej Madeja
ul. Dębowa 22/9
43-225 Wola

Oferent 2:
Janusz Wrona
ul. Srebrna 5
43-200 Pszczyna

Oferent 3:
Galeria Rzeźby w Drewnie Edward Świerkot
ul. Chmielowa 9
43-340 Kozy

Oferent 4:
Danuta Saguła Handel Obwoźny
34-471 Długopole 63

Oferent 5:
Firma Handlowo – Usługowa „PLES-ROM” Roman Kieloch
ul. Łowiecka 8/5
43-200 Pszczyna

Wynik przetargu:

W toku postępowania przetargowego wybrano oferty:
1.    Bartłomiej Madeja – 1 stoisko – kwota (netto) 300,00 zł;
2.    Janusz Wrona – 1 stoisko – kwota (netto) 300 zł;
3.    Galeria Rzeźby w Drewnie Edward Świerkot – 1 stoisko – kwota (netto) 300,00 zł;
4.    Danuta Saguła Handel Obwoźny – 2 stoiska – kwota (netto) 600,00 zł;
5.   Firma Handlowo – Usługowa „PLES-ROM” Roman Kieloch – 2 stoiska – kwota (netto) 600,00 zł;   

Jacek Patyk
prezes zarządu
Agencji Rozwoju i Promocji
Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.

dodane: 2020-05-28 13:00:51

Noc Muzeów w pszczyńskim zamku

Już za kilka dni, 18 maja przypadać będzie doroczne święto muzealników – Międzynarodowy Dzień Muzeów. Organizatorzy Nocy Muzeów w pszczyńskim zamku przygotowując się do tego wydarzenia nie przypuszczali, że będzie ona celebrowana w tak niecodziennych warunkach i w zmienionej formule.

Zwyczajowo o 20.00 pszczyński zamek otworzy muzealne drzwi zapraszając do odbycia wizyty w Muzeum Zamkowym tym razem online i poddania się intymnemu nastrojowi Muzeum o wieczorowej porze. Czarowny klimat, gdzie półmrok komnat rozświetlają kandelabry, dopełni skrzypienie zabytkowej, drewnianej podłogi, chrzęst przekręcanego w drzwiach klucza i muzyka Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Extempore Ensemble. Poprzez medium jakim są dawne instrumenty zanurzymy się w aurę dźwiękową czasów, gdy dzieła te powstawały. Zachęcamy aby zobaczyć, posłuchać nasze – MUZEUM NOCĄ.

Termin: sobota, 16.05.2020
Start: godz. 20.00
Gdzie: facebook


Ponadto Muzeum Zamkowe w Pszczynie uczestnicząc aktywnie w akcji "zostań w domu" udostępnia swoje zbiory na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Codziennie przygotowywana jest kolejna dawka sztuki w tematycznych postach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. Można zobaczyć tam miejsca i obiekty zwykle niedostępne dla zwiedzających.
Strona internetowa: www.zamek-pszczyna.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/zamekpszczyna/
Instagram: www.instagram.com/muzeumzamkowepszczyna/

"Recepta na wiedzę" to nowe miejsce na muzealnej stronie internetowej, gdzie pracownicy Muzeum dzielą się swoimi tekstami, które traktują o codziennym życiu i zwyczajach dawnych mieszkańców Zamku, historii Muzeum, wystawach stałych i czasowych czy wybranych obiektach z bogatej kolekcji Muzeum.

"Zobacz moje Muzeum" jest propozycją spacerów po wystawach prezentowanych na kanale YouTube, na które zapraszają pracownicy różnych działów Muzeum Zamkowego, zachęcając do słuchania opowieści o miejscu, w którym pracują.

Wirtualne zwiedzanie unikatowych, pięknych wnętrz Zamku pszczyńskiego. Kształt bryły budynku nie zmienił się od XIX wieku, zaś we wnętrzach zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX w.

Zapraszamy

dodane: 2020-05-15 14:56:09

Spotkanie na łonie natury przy dźwiękach muzyki - ZMIANA ARTYSTY

Szanowni Państwo,
Organizatorzy zapowiadanego sobotniego spotkania muzycznego w pszczyńskim skansenie z przyczyn od nich niezależnych korygują sobotnie plany. Otóż z Karolem spotkać się będzie można w późniejszym terminie. W najbliższą sobotę, miejmy nadzieję ciepłą i wiosenną, skansen odwiedzi duet "Chłodno"...
"Chłodno" to duet, który powstał przełomem lata oraz jesieni 2019 roku. W swoich utworach łączą nostalgiczne ciepło letnich wieczorów wraz z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Opowiadają o sprawach, które zakurzone i zawstydzone leżą na dnie serca każdego człowieka. Wersy płynące z doświadczeń i zakamarków ich dusz, muzyka, która od zawsze grała gdzieś głęboko w środku, ale była zbyt skruszona, żeby się pokazać. Dwie różne perspektywy, dwie różne dusze, ale w ich muzyce łączą się w jedno. "Chłodno" sprawi, że w Państwa sercach zapali się iskierka nadziei, ze może gdzieś tam, podczas chłodnej nocy - nikt nie jest sam. Na swoim koncie mają wydany singiel "(S)pokój", który jest zapowiedzią ich nadchodzącej płyty, ukazującej się 1 czerwca.
"Chłodno" zostało wybrane do projektu „My name is new” wytwórni Kayax.
Zadanie jest współfinansowane przez Powiat Pszczyński.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.


 

dodane: 2020-05-15 09:37:57

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

OGŁOSZENIE O PRZETARGU


Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.
ogłasza przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie


1) Stoiska zostaną wynajęte z przeznaczeniem na prowadzenie działalności handlowej.
2) Umowa najmu podpisana zostanie na okres
od 1 czerwca do 31 października 2020r.
3) Rozpoczęcie działalności możliwe pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa
(Rozporządzenie Rady Ministrów).
4) Początkowa cena wywoławcza z tytułu najmu 1 stoiska za 1 miesiąc wynosi
300,00 zł
(netto). Do ustalonej w przetargu opłaty z tytułu najmu dolicza się należny podatek VAT wg stawki podstawowej, aktualnie wynoszącej 23 %. Opłata z tytułu wylicytowanego najmu płatna będzie z góry do 25 każdego miesiąca,
za miesiąc następny.

5) Do udziału w przetargu mogą przystąpić uczestnicy, którzy:
a) dokonają zgłoszenia na formularzu zgłoszeniowym o określonym wzorze wraz z wymaganymi załącznikami. Każdy składany dokument powinien być podpisany przez osobę uprawnioną i być oryginałem lub kserokopią potwierdzoną
za zgodność z oryginałem.
b) wpłacą wadium w wysokości 300 zł do dnia 28 maja 2020r., gotówką w kasie Biura Informacji Turystycznej, ul. Rynek 19, 43-200 Pszczyna lub przelewem na rachunek Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o., prowadzony przez Bank Spółdzielczy o/Pszczyna nr 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001.
6) Dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie opatrzonej opisem: „Przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie”, w Biurze Informacji Turystycznej ul. Rynek 19, 43-200 Pszczyna w terminie do 28 maja 2020r., do godz. 10:00.
7) Otwarcie ofert , weryfikacja kompletności dokumentów zgłoszeniowych i dopuszczenie ofert do przetargu odbędzie się 28 maja 2020r., o godz. 10:15 w Biurze Informacji Turystycznej, ul. Rynek 19, 43-200 Pszczyna.
8) Przetarg ustny odbędzie się w dniu 28 maja 2020r., o godz. 10:30 w miejscu usytuowania stoisk w zabytkowym parku w Pszczynie. Warunkiem dopuszczenia do licytacji jest kompletność dokumentów zgłoszeniowych.
9) Umowę uważa się za zawartą z chwilą otrzymania przez organizatora przetargu umowy podpisanej przez najemcę. W przypadku gdy osoba, która przetarg wygrała, uchyli się, bez usprawiedliwienia, od podpisania umowy najmu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Wadia osób, których oferta nie została wybrana zostaną zwrócone w terminie 3 dni roboczych po odwołaniu lub zamknięciu przetargu na konto wskazane przez oferenta. Wzór umowy najmu stanowi załącznik nr 1 niniejszego ogłoszenia.
10) Organizator przetargu zastrzega sobie prawo do wyboru ofert dopuszczonych do przetargu.
11) Organizator przetargu zastrzega sobie prawo odwołania lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyny oraz zamknięcia przetargu bez dokonania wyboru oferty.
Dodatkowych informacji udziela Biuro Informacji Turystycznej, ul. Rynek 19,
43-200 Pszczyna, tel. 32 212 99 99.

Wszystkie załączniki niezbędne do złożenia oferty dostępne są w Biurze Informacji Turystycznej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, w zakładce "Przetargi".


Jacek Patyk
prezes zarządu
Agencji Rozwoju i Promocji
Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.

dodane: 2020-05-14 14:12:23 czytaj więcej

Spotkanie na łonie natury przy dźwiękach muzyki

Szanowni Państwo,
Nie jest tajemnicą, że noc muzeum w tym roku spędzimy w domowym zaciszu. Pszczyński skansen nie zaproponuje Państwu zwiedzania wieczorową porą ze strzygami i utopcami w tle, licznymi warsztatami, skubaniem pierza i wyrobami z babcinej spiżarni. Zamiast tego skansen przygotowuje niespodziankę na sobotni wieczór. Otóż, 16.05.2020 o godz. 18.00, będzie można delektować się żywą muzyką, gdyż zaplanowano spotkanie z lokalnym artystą na łonie natury. Transmisję spotkania na żywo poprowadzi portal pless.pl. Punktualnie o godzinie 18.00 będzie zatem można przyłączyć się do tego wydarzenia z domowych dziupli. Turyści, którzy będą wówczas spacerować wśród drewnianych chałup, będą mieli okazję odwiedzić z bezpiecznej odległości warsztat muzyczny zaproszonego przez nas gościa.
Karol Ochodek to pszczyński muzyk, na stałe mieszkający w Krakowie. Występuje solo oraz współtworzy zespół Koszau. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów, współdzielił scenę z takimi artystami jak Krzysztof Zalewski, Ania Rusowicz, Lao Che, Cree, Sarsa. Jego twórczość pełna jest błyskotliwych tekstów, silnie osadzonych rytmów i nietuzinkowych partii gitarowych.
Pamiętajmy, że skansen od 4 maja jest dostępny dla turystów. Zapraszamy do zwiedzania z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie odwiedzających i pracowników wszystkich prosimy o zakładanie maseczek i rękawiczek ochronnych, zachowanie bezpiecznej odległości oraz nieorganizowanie zgromadzeń.
Serdecznie zapraszamy.
Zadanie jest współfinansowane przez Powiat Pszczyński.

dodane: 2020-05-14 11:01:17

12. EDYCJA NOCNEJ GRY KSIĄŻECEJ W PSZCZYNIE W WERSJI ONLINE

W niedzielę 10 maja rusza oryginalna inicjatywa połączonych sił Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Pszczyńskiego Centrum Kultury, Silesia Events oraz grupy kilkunastu instytucji i osób, które na co dzień zajmują się promocją Pszczyny oraz popularyzacją wiedzy o księżnej Daisy Hochberg von Pless.
Pszczyńska Gra Online pod hasłem „Książęce Fakty i Plotki” to fabularna gra online, w której uczestnicy zamienią się w dziennikarzy sprzed 100 lat. Każdego dnia na stronie gry publikowane będą ciekawostki z życia księżnej. Towarzyszyć im będą różne zadania. Udział w grze jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych, którzy wejdą do zabawy na www.silesiaevents.pl/gra
JAK DO TEGO DOSZŁO?
W związku ze stanem pandemii Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podjął decyzję o odwołaniu dorocznego festiwalu Daisy Days. Festiwal od 2012 roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i całego regionu. Jednym z elementów festiwalu, który wcześniej organizowany był jako niezależna impreza, była Nocna Książęca Gra Miejska. Ta fabularna gra od 11 lat bije rekordy popularności i jest jedyną grą miejską w Polsce o tak długiej tradycji.
PARTNERZY GRY
Po decyzji o zorganizowaniu Pszczyńskiej Gry Online zaproszono do niej partnerów – czyli osoby i instytucje, które na co dzień zajmują się promocją Pszczyny oraz popularyzacją wiedzy o księżnej Daisy Hochberg von Pless. Partnerzy przygotowali nagrania głosowe i filmowe, w których dzielą się z graczami ciekawymi opowieściami o księżnej Daisy oraz zadają pytania. Zaproszenie przyjęli:

  • Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie,
  • Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej,
  • Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie,
  • Zamek Książ w Wałbrzychu (Wałbrzych jest miastem partnerskim Pszczyny),
  • Fundacja Księżnej Daisy von Pless,
  • Joanna Lamparska (autorka przewodników i organizatorka Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ),
  • Barbara Borkowy (tłumaczka pamiętników księżnej Daisy i autorka książki „Siostry” o Daisy i Shelagh),
  • Bronisława Jeske-Cybulska (współautorka książki „Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie”),
  • Marta Dąbrowska (historyk sztuki i badaczka strojów i biżuterii księżnej Daisy)
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” (organizujące co roku stylowy piknik w Pszczynie).

JAK GRAĆ I NA CZYM POLEGA GRA?
Codziennie, od niedzieli 10 do piątku 15 maja o godzinie 20.00 na stronie gry będziemy publikować kolejne ciekawostki i zadania. Zadania gry będą polegały na wyłapywaniu szczegółów
w opublikowanych nagraniach, wyszukiwaniu różnych dodatkowych informacji, będą również zadania kreatywne, których efekty uczestnicy dokumentować będą zdjęciami wysyłanymi na stronie gry.
Gra dziennikarska nie oznacza, że trzeba mieć wybitne pióro, czy specjalną wiedzę. Liczy się ciekawość, chęć poszukiwań informacji w internetowych zakamarkach, oraz jak zawsze w Nocnej Grze Książęcej – poczucie humoru!
Zadań nie trzeba rozwiązywać na bieżąco – pod koniec gry, w piątek 15 maja o godzinie 20.00, na stronie ukaże się specjalny formularz online, za pomocą którego gracze będą mogli wysłać rozwiązania i odpowiedzi do wszystkich zadań gry. Oczywiście nie trzeba rozwiązać wszystkich zadań, by wziąć udział w finale. Zachęcamy do odsyłania rozwiązań nawet tych graczy, którzy zrobili kilka zadań. Jedyne zadania, których rozwiązania można będzie wysłać w trakcie gry to zadania kreatywne. Zdjęcia, czy teksty, które dokumentują ich wykonanie będzie można wysyłać na bieżąco, ale również na koniec, tak jak pozostałe zadania gry.
Czas na przesłanie wszystkich rozwiązań mija w sobotę 16 maja o godzinie 20.00. W niedzielę 17 maja, również o 20.00 ogłosimy uczestnikom wyniki gry.
DOSTOSOWUJEMY SIĘ DO WAS!
Wiemy jak intensywny i zróżnicowany jest tryb życia każdego z nas w czasie pandemii. Dlatego organizatorzy gry są bardzo elastyczni. Publikacja zadań i ciekawostek o 20.00 nie oznacza, że trzeba być o tej porze przy komputerze. Na stronę można zajrzeć później, następnego dnia, albo raz na kilka dni.  Do gry można wejść w dowolnym dniu w trakcie gry, najpóźniej 15 maja, kiedy ukaże się ostatnia porcja zadań i informacji. W każdej chwili można też zapoznać się ze wszystkimi wcześniej opublikowanymi zadaniami i ciekawostkami. Ci, którzy wejdą do gry później mają taką samą szansę na komplet punktów, a jedynie mniej czasu na rozwiązywanie zadań.
JAK WEJŚĆ DO GRY?
Żeby wejść do gry wystarczy wejść na www.silesiaevents.pl/gra, wybrać PSZCZYŃSKĄ GRĘ ONLINE i po prostu zacząć zabawę. Nie trzeba nigdzie się zapisywać ani rezerwować miejsc. Gra jest bezpłatna. Nie ma górnego limitu graczy.
CZY GRA NADAJE SIĘ DLA DZIECI?
W grę samodzielnie grać mogą nastolatki, które interesują się historią. Młodsze dzieci mogą bawić się razem z dorosłymi.
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Dorota Janas, Silesia Events, e-mail: dorota.janas@silesiaevents.pl, tel. 695 591 297
Marta Wesołowska, Urząd Miejski w Pszczynie, e-mail: mwesolowska@pszczyna.pl, tel. 664 937 553

dodane: 2020-05-06 15:05:58