• pl

Aktualności

Weekend Seniora w Muzeum

Muzeum zaprasza wszystkich seniorów do spędzenia tego ostatniego wrześniowego weekendu z kulturą. W dniach 29-30.09 osoby w wieku 60+ będą mogły zwiedzić Zamek oraz Stajnie Książęce za symboliczne 2 zł,  za każdy obiekt.

dodane: 2018-09-28 14:26:44

„…bo jo nie chca być kowolem”

To najczęściej wypowiadane słowa przez głównego bohatera filmu „Syn kowola”. W ostatnią środę września Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zorganizowała w skansenie spotkanie z okazji pierwszych urodzin filmu promującego dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej - „Syn kowola”.
Obraz powstał we wrześniu ubiegłego roku w ramach projektu polsko-czeskiego Pszczyna-Paskov. Opowiada o przygodach Jasia (w tej roli Karol Jędrzejek) żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który nie chciał być kowolem. Film został przygotowany w wersji interaktywnej, dzięki czemu widz ma wpływ na dalszy bieg wydarzeń, może wybierać różne warianty i uczestniczyć w życiowych dylematach małego chłopca, który ma mnóstwo pomysłów na życie, poza tym jednym, aby odziedziczyć kuźnię po ojcu.
Sceny nakręcono w zabytkowych chałupach w skansenie. W ten sposób zadbano, aby wszystko było dopasowane do czasów naszych przodków. Wykorzystano budynek kuźni z Goczałkowic oraz chałupę mieszkalną z Grzawy. Niezapomniano także o legendarnym utopcu - demonie wodnym, który gra w filmie bardzo ważną rolę (Marek Blacha).
Montażyści filmu umożliwili także wirtualnie zwiedzanie poszczególnych izb chałupy z Grzawej i budynku kuźni, co pozwala na zapoznanie się ze zgromadzonymi w nich eksponatami. Jest to szczególnie wartościowa lekcja historii dla dzieci, a dla dorosłych powrót do babcinych domów i wspomnień z dzieciństwa.
Podczas spotkania został zaprezentowany film. Zobaczyli go m.in. mali i duzi aktorzy, ich opiekunowie, a także burmistrz Dariusz Skrobol, który wraz z prezesem Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Jackiem Patykiem wręczył wszystkim aktorom podziękowania za udział w filmie i pamiątkowe fotoksiążki: „Syn kowola - wspomnienia z planu filmowego”.
Członkowie stowarzyszenia „Take tam” im. Artystów Międzywojnia pod kierownictwem Jakuba Pieczki przygotowali dla młodych aktorów baśniową zabawę w skansenowych chatach.
Zapraszamy do skansenu i obejrzenia filmu o dylematach życiowych małego Jasia.

W filmie wystąpili:

1.Karol Jędrzejek,
2.Klaudia Pustelnik,
3.Nadia Kostecka,
4.Anna Goraus,
5.Jan Sowa,
6.Oskar Tumula,
7.Karol Wydra,
8.Barbara Wydra,
9.Zofia Ślisz.
10.Marek Blacha,
11.Andrzej Pokorny,
12.Małgorzata Grzywa,
13.Otylia Trojanowska,
14.Marcin Standura,
15.Dawid Pluta.

dodane: 2018-09-28 14:15:17

Z tradycji czerpiemy siłę...

www.youtube.com/watch

    Ten zagadkowy film powstał na zlecenie  i przy współpracy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej sp. z o.o. z firmą Iris Media sp. z o.o. zajmującą się profesjonalną produkcją filmową. Jest to materiał promujący szeroką działalność Agencji prowadzącej zarówno Skansen, Zagrodę Żubrów, Koszary Ułańskie, Biuro Informacji Turystycznej, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Głos Pszczyński. Materiał został przygotowany w nieco niekonwencjonalnym, fabularyzowanym stylu, pokazując tym samym nietuzinkowy i ciekawy sposób realizacji zadań przez ARiPZP, co jest niezwykle ważne w tej branży.
    Premiera filmu odbyła się 21 września podczas wręczenia „Złotych Laurów” - nagród Przewodniczącej Rady Powiatu Pszczyńskiego (Barbary Bandoły) i Starosty Pszczyńskiego (Pawła Sadzy) dla przedsiębiorców powiatu pszczyńskiego. Spółka została uhonorowana Złotym Laurem w kategorii usługi. Nagrodę odebrali prezes zarządu spółki Jacek Patyk i wiceprezes zarządu Jacek Gałuszka.
„To dla nas zaszczyt i honor dzisiaj stać w tym miejscu i być włączonym  w grono najlepszych przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego. Dodatkowo cieszymy się, że nagrodę tę otrzymujemy podczas X, jubileuszowej edycji konkursu i w roku 20-lecia istnienia spółki.  Agencja dzisiaj to oczywiście nie tylko Pokazowa Zagroda Żubrów, Skansen, czy też Koszary Ułańskie, ale to przede wszystkim wspaniali ludzie którzy ją tworzą. Dziękuję wszystkim pracownikom spółki za zaangażowanie i budowanie dobrego i pozytywnego wizerunku firmy.

Z tradycji czerpmy siłę… czego Państwu i sobie życzę”
Powiedział Jacek Patyk - prezes zarządu Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.

dodane: 2018-09-26 11:44:49

Wykład "Pszczyński Wawel – Krypta Promnitzów w Pszczynie"

Zapraszamy serdecznie na kolejny wykład w ramach Studium muzealnego w wykonaniu Sławomira Kulpy pt. "Pszczyński Wawel – Krypta Promnitzów w Pszczynie" w Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

dodane: 2018-09-23 12:26:54

Kolejna edycja akcji "Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny"

Zapraszamy do udziału w akcji "Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny". Jesienna edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 5-7 października. W ramach akcji można będzie w niższych cenach zwiedzić ciekawe atrakcje turystyczne. Szczegóły dotyczące akcji oraz lista wszystkich obiektów biorącycyh udział w tym wydarzeniu na stronie: polskazobaczwiecej.pl/

dodane: 2018-09-22 11:48:16

Śląskie Graczki i Łonaczki w Skansenie

dodane: 2018-09-10 15:40:45

8 września Europejskie Dni Dziedzictwa w Skansenie

dodane: 2018-09-06 12:24:25

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dialogi w wyobraźni"

W najbliższą niedzielę 9 września 2018 r. zapraszamy do Stajni Książęcych na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dialogi w wyobraźni"!

Można bedzie dowiedzieć się co ma wspólnego zbroja samuraja z wieczorowym płaszczem, a suknia Diora z porcelanową zastawą z przełomu wieków oraz jak suknie z paryskich domów mody „rozmawiają” z obrazami polskich mistrzów. To wszystko oraz jeszcze więcej przedstawi Kurator wystawy!
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dialogi w wyobraźni" w godz.: 11:00 oraz 15:00.

Szczegóły o wystawie na stronie: www.stajnieksiazece.pl/aktualnosci/index/Nowa-wystawa-czasowa/idn:161

dodane: 2018-09-04 10:43:02

Pszczyński Jarmark Staroci 9 września

W najbliższą niedzielę 9 września 2018r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 18.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2018-09-04 09:39:35

Wydłużono termin oddawania teczek do Pszczyńskiej Kapsuły Czasu

UWAGA!

Wciąż jeszcze można oddać teczki do Pszczyńskiej Kapsuły Czasu. Termin został wydłużony do 3 września (poniedziałek). Wszystkich zaintersowanych, którzy nie zdążyli oddać swojej teczki, zapraszamy do Biura Informacji Turystycznej w sobotę i niedzielę od 10.00 do 17.00, a w poniedziałek od 8.00 do 16.00.

dodane: 2018-09-01 11:23:16