• pl

Aktualności

Mikołaj w Skansenie

Mikołaj w Skansenie

Dnia 08.12.2018 w godz. 16.00 – 19.00 w Skansenie zagości Św. Mikołaj.

Tym razem to dzieci przygotują dla Niego prezenty: pierniki, listy, laurki, scenki teatralne, układy taneczne, piosenki. Wszystko zostanie przygotowane wraz z instruktorami podczas warsztatów mikołajkowych, na które serdecznie zapraszamy.

W programie:

1.                  Wspólne zdobienie pierników 

2.                  Warsztaty do wyboru: 

-           W WARSZTACIE MKOŁAJA (warsztaty teatralne)

-           ELFY TAŃCZĄ (warsztaty taneczne)

-           HEJ, KOLĘDA! (warsztaty wokalne)

-           LIST DO MIKOŁAJA (warsztaty literackie)

-           LAURKA DLA MIKOŁAJA (warsztaty plastyczne)

Wybór warsztatów odbywa się na etapie zapisów!!! Każde dziecko zapisuje się na dwa warsztaty.

3.                  Spotkanie z Mikołajem w altanie przy kominku, zdjęcia oraz wręczenie prezentów.

Czas trwania imprezy: 16.00 – 19.00

Koszt: 70 zł/os.

W cenie biletu: zdobienie pierników, udział w dwóch rodzajach warsztatów, zdjęcie ze Św. Mikołajem, upominek od Św. Mikołaja i dużo dużo dobrej zabawy!

Warsztaty będą odbywały się w zabytkowych skansenowych chatach. Prosimy rodziców o zapewnienie dzieciom ciepłych, wygodnych strojów.

Co zabrać z domu: dobry humor i sanki jeśli będzie śnieg????

Zapisy do dnia: 20 listopada pod numerami telefonów: 32 210 57 77; 604 508 718; 32 447 05 03

Po zebraniu się grupy poprosimy Państwa o dokonanie płatności.

Informujemy, że na etapie zapisów konieczne jest podanie następujących danych:

1.      Imię i nazwisko dziecka

2.      Rok urodzenia dziecka

3.      Imię i nazwisko rodzica

4.      Numer telefonu rodzica

5.      Adres email rodzica

Zapraszają Organizatorzy: Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

 i Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia.

 

dodane: 2018-11-08 14:44:42

Recital fortepianowy w Sali Lustrzanej

dodane: 2018-11-07 12:54:34

Kolejny Jarmark Staroci na pszczyńskim rynku

W niedzielę (11 listopada 2018r.) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2018-11-06 08:59:19

Spektakl teatralny w skansenie

dodane: 2018-11-02 16:25:08

Godziny otwarcia obiektów turystycznych w listopadzie

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 1 listopada 2018 r. Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Pokazowa Zagroda Żubrów, Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", Muzeum Prasy Śląskiej, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska oraz Biuro Informacji Turystycznej będą nieczynne.

W dniu 11 listopada 2018 r. (Narodowe Święto Niepodległości)

oraz 12 listopada 2018 r. Muzeum Zamkowe oraz  Stajnie Książęce będą nieczynne.

Od 2 listopada do 11 listopada 2018 r. Pokazowa Zagroda Żubrów  oraz Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" będą czynne w godzinach:

2     listopada: 9.00-16.00
3 – 4 listopada: 9.00-17.00
5 – 9 listopada: 9.00-16.00
10 – 11 listopada: 9.00-16.30

Zmieniły się również pory karmienia żubrów - 9:00, 11:00, 13:00, 15:00.

Zapraszamy.

dodane: 2018-10-30 14:40:45

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Pastuszką

dodane: 2018-10-29 11:37:09

Muzyka Telemanna wydana na płycie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie prezentuje płytę z utworami Georga Philippa Telemanna w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Extempore Ensemble. Na płycie nagrano ponad 64 minuty muzyki tego wybitnego kompozytora. Znalazły się tu m. in. pierwsze polskie nagrania Fantazji nr 6 G-dur TWV 40:31 oraz Fantazji nr 7 g-moll TWV 40:31.

Premiera wydawnictwa odbyła się w czasie jubileuszowych 40. Wieczorów u Telemanna.

Płytę można nabyć w Muzeum Zamkowym oraz w Biurze Informacji Turystycznej, ul. Brama Wybrańców 1.

Zapraszamy.

dodane: 2018-10-28 13:41:33

Sesja naukowa dla miłośników i badaczy kultury ludowej

Badacze i miłośnicy pieśni ludowych będą mieli okazję spotkać się 3 listopada 2018 roku podczas sesji popularno-naukowej pt. „W kręgu górnośląskiej pieśni ludowej”, a prawdziwą gratką będzie premiera publikacji „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli”, która zawiera ponad 1100 pieśni ludowych regionu pszczyńskiego.

Na organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu we współpracy z prof. UŚ dr hab. Joanną Glenc sesji będzie można wysłuchać 5 prelekcji poświęconych górnośląskim pieśniom. Spotkanie otworzy wystąpienie prof. UŚ dr hab. Joanny Glenc pt.: „Marian Cieśla i jego zbiory etnograficzne – sylwetka zbieracza”. Następnie prof. zw. dr hab. Krystyna Turek wygłosi prelekcję pt. „Akcenty humorystyczne w górnośląskiej pieśni ludowej”, a prof. dr hab. Helena Synowiec: „„Furgo, ptoszek furgo po lesie zielonym” – o gwarowym tworzywie pieśni pszczyńskich”. Dwa następne wystąpienia poświęcone będą tematyce bliskiej Świętu Niepodległości: prof. nadzw. dr hab. Jadwiga Uchyła-Zroski przedstawi wykład pt.: „Tematyka żołnierska i powstańcza w zbiorach pieśni pszczyńskich”, a mgr Alojzy Lysko wygłosi referat pt. „Związki emocjonalne w górnośląskich pieśniach wojackich”.

Inspiracją do przeprowadzenia sesji stało się wydanie zbioru pieśni, który będzie promowany podczas sesji. Jest on dorobkiem ponad 50 lat pracy związanego z Suszcem etnografa, muzyka i pedagoga, Mariana Cieśli. W skład wydawnictwa wchodzi ponad 1100 pieśni – zarówno tych wciąż jeszcze śpiewanych, jak i tych zupełnie już zapomnianych, wydanych w 5 zeszytach we wspólnej oprawie, wzbogaconych o 2 płyty CD. Pieśni zostały przepisane z rękopisów i wydane w formie pokaźnej publikacji dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat honorowy nad publikacją objął Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Publikację „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli” będzie można nabyć bezpłatnie podczas sesji i Turnieju, a w czasie późniejszym także pobrać ze strony internetowej kulturasuszec.pl.

Sesja i premiera książki odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu, ul. Ogrodowa 22, 3 listopada 2018 roku w godzinach od 11:00 do 13:30, natomiast potem, tego samego dnia, od 15:00 do ok. 19:30 odbędzie się XV Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli „Jak ze Suszca powędruję…”, podczas którego kilkanaście zespołów śpiewaczych zmierzy się z zawartymi w śpiewniku pieśniami i powalczy o Grand Prix oraz nagrody.

Uwaga! Wydarzenia są bezpłatne, natomiast należy wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa z racji ograniczonej ilości miejsc. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu, tel: 32 212 44 91, e-mail: aga@kulturasuszec.pl. Szczegółowych informacji o wydawnictwie i wydarzeniach udziela Pani Agnieszka Zielonka-Mitura.

dodane: 2018-10-22 09:10:17

DREWNOJADOM POWIEDZIELIŚMY NIE!!! – FUMIGACJA W SKANSENIE ZAKOŃCZONA SUKCESEM

W trosce o zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zdecydowała o przeprowadzeniu fumigacji, czyli zagazowaniu trzech budynków przy użyciu odpowiednich chemikaliów. Główną zaletą tej metody zwalczania szkodników drewna jest wysoka skuteczność. Zabiegowi poddano trzy budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków: chałupa mieszkalna z Grzawej, masztalnia z Wisły Wielkiej i stodoła ośmioboczna z Kryr.
Informujemy, że proces został zakończony i po dokonaniu kontrolnych pomiarów stężenia substancji owadobójczych obiekty zostały dopuszczone do zwiedzania.
Prezes ARiPZP Jacek Patyk zapowiada, że spółka dołoży wszelkich starań, aby zabieg fumigacji  przeszły wszystkie budynki w skansenie.

 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA WSZYSTKICH OBIEKTÓW!

 

 

 

 

 

dodane: 2018-10-20 16:39:19

Jarmark bożonarodzeniowy 2018

W dniach 14 do 16 grudnia na płycie Rynku po raz kolejny stanie Jarmark Świąteczny. Organizatorzy planują sporo atrakcji, które zapewnią świąteczny klimat. Na scenie odbywać się będą koncerty, a cały Rynek zostanie rozświetlony świątecznymi iluminacjami. Dla dzieci przygotowano ciekawe warsztaty oraz karuzelę i szopkę bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami. Zapraszamy również wszystkich na spotkanie przy wigilijnej zupie.
Podobnie jak w roku ubiegłym,  jarmark usytuowany będzie na płycie Rynku, przy lodowisku, od strony Ratusza w 18 drewnianych stoiskach.
Oto, jak wyglądał Rynek w czasie ubiegłorocznego Jarmarku: www.youtube.com/watch

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem stoisk drewnianych podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego na pszczyńskim rynku w dniach 14-16 grudnia 2018 roku. Oferujemy 12 stoisk ogrzewanych przeznaczonych na sprzedaż rękodzieła i drobiazgów oraz 6 stoisk nieogrzewanych do celów gastronomicznych. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie.
1.    Oferty należy składać na załączonym formularzu: załącznik nr 1.
2.    Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Oferta - wynajem stoiska na Jarmark Bożonarodzeniowy 2018”.
3.    Termin nadsyłania ofert: 16 listopada 2018 r. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4.    Wybór oferty: nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze Świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5.    Koszt wynajmu stoiska na okres 14-16 grudnia: 350 zł netto, plus opłata targowa oraz kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
6.    Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
7.    Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
8.    Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Brama Wybrańców 1; do 3 dni od podpisania umowy.
9.    Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
10.  Wszelkie informacje w siedzibie Biura Informacji Turystycznej; ul. Brama Wybrańców 1; 43-200 Pszczyna; tel. 322129999.

Organizatorami Jarmarku Świątecznego są:
Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni.
Partnerem technologicznym jest firma Groda.

Załącznik nr 1: formularz zgłoszeniowy;
Załącznik nr 2: fotografie oferowanego asortymentu – min. 5 szt.

dodane: 2018-10-16 15:45:22 czytaj więcej