• pl

Aktualności

Wystawy czasowe w Muzeum Zamkowym i w Stajniach Książęcych do 30 listopada

Zapraszamy na wystawy czasowe, które oglądać można w Muzeum Zamkowym i w Stajniach Książęcych tylko do 30 listopada. Od 1 grudnia w związku z przerwą porządkowo - konserwatorską oba obiekty będą nieczynne.

  • W Zamku miłośnikom klasycznego malarstwa polecamy wystawę obrazów olejnych na płótnie znanych mistrzów światowego formatu "Od Brueghla do Murilla".
  • Dla wielbicieli sztuki współczesnej dedykowane są trzy instalacje powstałe w ramach Festiwalu Ars Cameralis.
  • "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie" w Stajniach Książęcych to opowieść o życiu arystokratycznej posiadłości książąt von Pless z rodu Hochberg. Można na nich zobaczyć zamek w Pszczynie, park zamkowy, a także członków rodziny książęcej oraz ich gości. Istotna część wystawy koncentruje się wokół tematu służby zamkowej i tego, co działo się za kuchennymi drzwiami oraz na zapleczu gospodarczym dworu.
  • W dawnym Młynie, na wystawie "Mieczysław Wielomski. Silesia — przeciw nicości", znalazły się prace będące wyrazem fascynacji artysty krajobrazem i tożsamością Śląska.

dodane: 2019-11-25 09:19:38

22-24 listopada Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny

Zapraszamy na kolejną edycję akcji "Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny", która rusza 22 listopada. Przez 3 dni będzie można skorzystać z wielu różnorodnych atrakcji w całej Polsce w promocyjnych cenach. W naszym powiecie do akcji przystąpiły obiekty: Muzeum Prasy Śląskiej, Hotel Piaskowy, Hotel Styl 70 i Kwatera Myśliwska Osowiec. Lista wszystkich ofert i szczegóły akcji na stronie: polskazobaczwiecej.pl/

dodane: 2019-11-20 14:51:31

”Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”

     Podczas ostatnich kilku miesięcy regularnie, raz w tygodniu, w pszczyńskim skansenie odbywały się zajęcia w ramach projektu pn. ”Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”.
Głównym celem przedsięwzięcia było powrócenie do tradycji naszych przodków poprzez pielęgnowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego Ziemi Pszczyńskiej. W nawiązaniu do dawnej tradycji kobiety regularnie się ze sobą spotykały, wykonując pszczyńskie hafty i zacieśniając jednocześnie więzy międzyludzkie, co w naszej kulturze jest niezwykle istotne. Niestety, pęd dzisiejszych czasów bardzo często nie pozwala na pielęgnowanie tych wartości. Czasami trzeba się jednak zatrzymać...Niezwykle malownicze otoczenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej sprzyjało Uczestniczkom zajęć, które sprzeciwiły się pędowi życia regularnie uczestnicząc w wartościowych, kreatywnych i jednocześnie wyciszających zajęciach hafciarskich.
     Ziemia Pszczyńska może poszczycić się bogatym zdobnictwem i wzornictwem ludowych strojów oraz misternym wykonaniem widocznych tam haftów. Mogłoby się wydawać, że w otaczającej nas dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez maszyny i urządzenia coraz mniej osób trudni się ręcznym haftem. Nic bardziej mylnego. Uczestniczki projektu udowodniły, że tak nie jest. Zdecydowały się na pielęgnowanie tej przepięknej tradycji naszych pra przodków, tworząc podczas zajęć prawdziwe hafciarskie dzieła. Panie uczyły się nowych, bądź doskonaliły znane już wcześniej techniki hafciarskie Ponadto w ramach projektu odbyły się także zajęcia poświęcone malowaniu pszczyńskich wzorów na materiale. Uczestniczki zgłębiły także swoją wiedzę w zakresie tajników dotyczących niezwykle misternej i trudnej umiejętności jaką jest wiązanie pszczyńskich chust.
     Zanim jednak uczestnicy pod okiem instruktora rozpoczęli hafciarską przygodę udali się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, celem zwiedzenia wystawy "Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku" połączonego z lekcją dot. antropologii strojów pn. "Babcia modna". Było to doskonałe wprowadzenie do tematyki zajęć i olbrzymia dawka inspiracji. Podczas cyklu warsztatów towarzyszył nam także fotograf, który doskonale utrwalił efekty odbytych zajęć. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania ostatniego punktu programu, a mianowicie wystawy fotografii, do obejrzenia której niebawem Państwa zaprosimy w zaciszu magicznych skansenowych chałup.
     Cykl zajęć, oprócz przyjemności, był także bardzo wartościową lekcją cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości…
W kilku słowach, nasze Uczestniczki wykonały niezwykłą pracę nad sobą, a podobno praca nad sobą to jedyna pewna robota w życiu, więc bez wątpienia warto było...

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.
Zadanie było współfinansowane przez Powiat Pszczyński.

 

     Chcąc kontynuować spotkania wraz z Uczestniczkami projektu zdecydowaliśmy o zorganizowaniu zajęć pn. „ Robótki ręczne dawniej i dziś”, które zgodnie z naszą kilkumiesięczną tradycją odbywają się w każdą środę w skansenie od godz. 18.00. Podczas zajęć każdy wykonuje takie robótki ręczne jakie lubi, w czym się dobrze czuje inspirując inne osoby i zarażając je swoją pasją. Wymiana doświadczeń jest niezwykle istotna. Koszt uczestnictwa w zajęciach: 1 zł/os.
     Zapraszamy do udziału w środowych zajęciach: „ Robótki ręczne dawniej i dziś”
                                                    Z tradycji czerpiemy siłę…

 

dodane: 2019-11-16 10:36:45

Drewnojadom po raz kolejny powiedzieliśmy NIE! - czyli kolejny etap fumigacji zakończony sukcesem

W trosce o zabytkowe chałupy w pszczyńskim skansenie Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zdecydowała o przeprowadzeniu kolejnego etapu prac konserwatorskich, polegających na zastosowaniu fumigacji oraz metody natryskowej, których celem było wyeliminowanie gnieżdżących się w drewnianych elementach drewnojadów – spuszczeli i kołatków. Podczas tego etapu zabiegom zostały poddane następujące budynki: Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach. Prace konserwatorskie zostały zakończone sukcesem. Wszystkie budynki można ponownie zwiedzać i podziwiać. W dniu 12.11.2019 odbył się odbiór w/w robót z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Przedstawicieli Powiatu Pszczyńskiego. Koszt zrealizowanych w ramach bieżącego etapu prac wynosi 15 187 zł. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył na ich wykonanie dotację w wysokości 10 187 zł.  Kwota w wysokości 5000 zł została dofinansowana przez Powiat Pszczyński.
Na dzień dzisiejszy zabiegom polegającym na eliminacji insektów drewna zostały poddane już wszystkie budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, zlokalizowane w pszczyńskim skansenie, tj. Chałupa mieszkalna z Grzawej, Masztalnia z Wisły Wielkiej, Stodoła ośmioboczna z Kryr, Spichlerz z Rudołtowic, Kuźnia z Goczałkowic oraz Wiata nieistniejącego Kościoła w Golasowicach.
Mając na uwadze ochronę dziedzictwa materialnego i niematerialnego drzemiącego w tych niezwykle klimatycznych chałupach Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskie informuje, iż w najbliższym czasie planuje przystąpić do kolejnych zabiegów konserwatorskich pozwalających na utrzymanie konstrukcji budynków w odpowiedniej kondycji, co pozwoli ludziom na ich podziwianie przez długie lata.

Z tradycji czerpiemy siłę… do dalszego działania.
ARiPZP

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA I UDZIAŁU W WYDARZENIACH ORGANIZOWANYCH W SKANSENIE I INNYCH OBIEKTACH PROWADZONYCH PRZEZ SPÓŁKĘ!

dodane: 2019-11-14 12:14:48

Projekt "Więcej światła w Pszczynie!" w piątek 15.11.2019 r.

dodane: 2019-11-14 09:31:14

Giełda Zimowego Sprzętu Sportowego

W sobotę 30 listopada w godzinach 8:00-13:00 Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej organizuje Giełdę Zimowego Sprzętu Sportowego połączoną z wyprzedażą garażową.

W wydarzeniu wezmą udział sklepy sportowe i komisy narciarskie z okolic Pszczyny; w tym z Jastrzębia Zdroju, Brzeszcz, Kęt i Kończyc Małych.
Dodatkowo będzie możliwość ostrzenia łyżew gratis.

Zapraszamy sklepy/komisy oraz wszystkie osoby chętne do wystawienia stoisk ze sportowym sprzętem zimowym na wyprzedaży garażowej. Mile widziane sanki, narty, łyżwy, deski snowboardowe oraz akcesoria takie jak kaski, gogle i odzież zimowa.


Adres wydarzenia:
Centrum handlowo – targowe „ Koszary Ułańskie” ul. M. Kopernika 3, 43-200 Pszczyna

dodane: 2019-11-09 10:42:41

Listopadowy Jarmark Staroci

W niedzielę (10 listopada 2019r.) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

 

dodane: 2019-11-09 08:55:57

Dyniowe Wariacje i Zaduszki w skansenie

Kiedy?
09.11.2019 od godz.10.00

Tego dnia uczcimy panią dynię, która szczególnie w jesiennym okresie zasługuje na uwagę. Już od godz. 10.00 zapraszamy małych i dużych do udziału w wydarzeniu:
- 10.00 do 17.00 - warsztaty artystyczne - dyniowe obrazki,
- 11.00 - 12.00 - godzinna prelekcja - dynia - rodzaje i właściwości,
- 12.00 - 13.00 - warsztaty - pieczenie dyniowych ciasteczek,
- 12.00 - 14.00 - warsztaty - rzeźbienie w dyni,
- 14.00 - 15.00- godzinna prelekcja - dynia - rodzaje i właściwości,
- 15.00 - 16.00 - warsztaty dyniowe - niespodzianka
Ponadto:
- 10.00 - 17.00 - kiermasz dyniowych produktów, przepiśników i mydełek...

Na zakończenie: Zaduszki w skansenie

- 17.00 - 18.00 - przedstawienie pt. "Żywoty świętych osiedlowych" w wykonaniu aktorów grupy teatralnej "kÓrtyna".

Udział w przedstawieniu jest bezpłatny
Koszt udziału w prelekcji i wybranych warsztatach: 20 zł

Serdecznie zapraszamy

dodane: 2019-11-08 16:09:28

Zapraszamy do Biura Informacji Turystycznej pod nowym adresem

Przypominamy, że od poniedziałku 4 listopada nasze Biuro mieści się pod adresem Rynek 19. Zmieniły się również godziny otwarcia. Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 8:30 - 15:30.
Telefon i adres mailowy pozostają bez zmian.

dodane: 2019-11-08 10:12:48

Godziny otwarcia obiektów turystycznych w 1 listopada

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 1 listopada 2019 r. Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Pokazowa Zagroda Żubrów, Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", Muzeum Prasy Śląskiej oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska będą nieczynne.

dodane: 2019-10-29 09:32:01