• pl

Aktualności

Lipcowy Jarmark Staroci!

W najbliższą niedzielę (10 lipca 2022r.) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2022-07-07 09:55:08

Dłuższe zwiedzanie Pokazowej Zagrody Żubrów we wszystkie wakacyjne niedziele!

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie wydłuża godziny otwarcia we wszystkie wakacyjne niedziele i zaprasza na zwiedzanie od 9:00 do 20:00. ⏰
 
Godziny otwarcia Pokazowej Zagrody Żubrów:
???? poniedziałek - sobota - 9:00 - 19:00
???? niedziela - 9:00 - 20:00
 
Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem.
 
???? Letnie pory karmienia żubrów: 10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:00
 

dodane: 2022-07-03 08:32:07

Zamiana godzin otwarcia Biura Informacji Turystycznej w okresie wakacyjnym!

Uprzejmie informujemy, że Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) zmienia godziny otwarcia. ⏰ ☀️
 
Serdecznie zapraszamy w godzinach:
- od poniedziałku do piątku - 8:30 – 15:30
- od soboty do niedzieli - 8:00 – 16:00
 
Zapraszamy po dawkę ciekawych i aktualnych informacji na temat Pszczyny, jej zabytków i atrakcji turystycznych, po niepowtarzalne pamiątki oraz wiele ciekawych informatorów i ulotek na temat miasta, okolicy i całego regionu. ℹ️ ????
 

dodane: 2022-07-01 12:59:09

Weekend edukacyjno - artystyczny "PRZESTRZENIE WOLNOŚCI"

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które będzie miało miejsce w najbliższy weekend 25 i 26 czerwca.

"PRZESTRZENIE WOLNOŚCI" to rodzinny weekend edukacyjno - artystyczny kończący obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu naszej części Górnego Śląska do Polski.
Atrakcje, które czekają na Państwa to:

 • Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego zakończone Galą Balonową
 • Bieg Powstańczy
 • Turniej Strzelecki
 • konkurs latawców "Śląskie Drachy"
 • stoiska edukacyjne służb mundurowych
 • widowisko artystyczne "Elegia Śląska"
 • inscenizacja historyczna na pszczyńskim rynku
 • intronizacja Króla Kurkowego
 • polowa msza św.
 • korowód patriotyczny i parada służb mundurowych
 • gra miejska
 • wystawa historycznych banknotów i zabytkowych rowerów z atrakcjami dla dzieci
 • pokaz kulinarny Remigiusza Rączki
 • koncerty: Kaśki Sochackiej, Orkiestry Diverto, Sebastiana Riedla i Michała Kielaka, Gromee, oraz pieśni powstańcze w koncercie specjalnym "Wam Powstańcy - gizdy z Pszczyny"

Szczegóły program na plakcie.
Zapraszamy

dodane: 2022-06-22 10:21:17

Pszczyna z bliska, czyli spacer z przewodnikiem

U progu sezonu urlopowego i wakacji Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotowała nową atrakcję. Oferuje cztery wersje pieszych wycieczek po mieście z przewodnikiem.

- Nadarza się świetna okazja, aby odkryć historię miasta, jego tajemnice czy najważniejsze zabytki. Pomogą w tym lokalni przewodnicy, którzy znają Pszczynę od podszewki i gwarantują, że zobaczymy to, co najważniejsze. Naszą nową ofertę kierujemy zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Pszczynę - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.
Do wyboru są cztery trasy tematyczne: w angielskim stylu, od średniowiecza po nową dzielnicę,  śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego oraz Wielkiej Wojny, podczas której Pszczyna zwana była „małym Berlinem”.
Pierwsza oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Druga przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów.
Przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich.
Dwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii Pszczyny. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.
- W Pszczynie jest wiele miejsc, które codziennie mijamy, a z którymi łączą się ważne dzieje, nieraz o zasięgu międzynarodowym. Spacerując z przewodnikiem, nie tylko będziemy podziwiać architekturę i piękne, zielone zakątki, ale także weźmiemy udział w niezwykłej opowieści o naszym mieście. Program czterech wycieczek został zaplanowany z myślą o turystach, ale historie, które będzie można usłyszeć, detale, na które oprowadzający będą zwracać uwagę, na pewno zaskoczą również naszych mieszkańców - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Zapisy na spacery po Pszczynie z przewodnikiem miejskim przyjmowane są osobiście, mailowo (pszczyna@slaskie.travel) i telefonicznie (32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19.

 

dodane: 2022-06-13 15:14:36

Czerwcowy jarmark staroci

W niedzielę (12 czerwca 2022r.) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2022-06-09 09:49:00

Spotkania pod Brzymem i Festiwal Lokalnych Produktów

W najbliższy weekend na pszczyńskim rynku zaprezentują się zespoły regionalne oraz producenci lokalnych produktów.

 • W sobotę 4 czerwca "Mały Brzym" czyli Pszczyńskie Prezentacje Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Początek zaplanowano na godz. 12.00
 • W niedzielę 5 czerwca 46. Spotkania Pod Brzymem czyli przegląd zespołów ludowych historycznej ziemi pszczyńskiej. Występy rozpoczną się o 14.00


W czasie obu przeglądów będzie można zapoznać się z ofertą producentów produktów lokalnych w ramach Festiwalu Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej
Zapraszamy!

dodane: 2022-06-03 10:26:40

Nowy serwis tematyczny "Śląskie z dzieckiem"

Śląska Organizacja Turystyczna uruchamia nowy serwis turystyczny dla rodzin z dziećmi.

Gotowe pomysły na wycieczki i atrakcje, które można zobaczyć RAZEM. Sprawdzone trasy, fajne miejsca, praktyczne informacje i piękne ilustracje.

Pogoda coraz ładniejsza, więc rusza już sezon rodzinnych wycieczek. Zachęcamy, aby zainspirować się propozycjami wypraw na pogodę i na niepogodę. Dzięki nim łatwo znaleźć można wycieczki właściwe dla dorosłych i dla dzieci.

Gdzie wybrać się w weekend? Jak ciekawie podróżować z dziećmi? Spływy kajakowe, wyprawy w góry, wyprawy rowerowe, a może spacer w otoczeniu lasów i jezior? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziemy na nowym portalu turystycznym: www.zdzieckiem.slaskie.travel

dodane: 2022-05-27 10:57:14

Nowa wystawa fotograficzna w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim można podziwiać nową, plenerową wystawę fotograficzną "Tradycyjne stawy karpiowe – gospodarka rybacka i przyroda”.

Wystawa prezentuje tradycyjne ziemne stawy karpiowe i ich różnorodne funkcje: produkcyjne, ochroniarskie, rekreacyjne. Kompleksy stawów hodowlanych, skupione w Dolinie Górnej Wisły, są nie tylko miejscem hodowli ryb, ale też siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt. Dla niektórych z nich to jedno z ostatnich dostępnych im miejsc, w których mogą wyprowadzić swoje lęgi.

Dzika przyroda z jednej strony stanowi powód do dumy gospodarujących na stawach rybaków, z drugiej utrudnia im hodowlę i obniża jej produktywność. Dlatego w projekcie LIFE.VISTULA.PL, którego wystawa jest częścią edukacyjną, zaplanowano zarówno działania ochronne, jak i wspierające hodowlę ryb.

Głównym celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk dwóch gatunków ptaków, wymienionych w Załączniku I tzw. Dyrektywy Ptasiej: ślepowrona i rybitwy rzecznej. Pośrednio z działań ochronnych skorzystają również inne gatunki ptaków, takie jak zausznik, krakwa, głowienka i cyranka.

Zapraszamy do zapoznania się z różnorodnością i specyfiką stawowej przyrody oraz przyjrzeniu się ludziom, którzy na co dzień dbają o dobrostan tych akwenów.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.lifevistula.pl

dodane: 2022-05-10 09:03:55

Kolejna Giełda Staroci

W najbliższą niedzielę 8 maja na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2022-05-07 14:32:54