• pl

Aktualności

Od listopada informacja turystyczna w nowej siedzibie

Pszczyńskie Biuro Informacji Turystycznej zmienia swoją siedzibę. Od poniedziałku, 4 listopada rozpocznie swoją działalność pod adresem Rynek 19.
Biuro powstało w 2002 roku z inicjatywy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Przez blisko 18 lat mieściło się w Bramie Wybrańców. W 2005 roku zajęło trzecie miejsce w konkursie na najlepszą informację turystyczną w Polsce, a w roku 2016 pierwsze miejsce na Śląsku. Posiada Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Śląska Organizacja Turystyczna przyznała mu trzy na cztery możliwe gwiazdki.
Biuro prowadzi kompleksową informację turystyczną dotyczącą ziemi pszczyńskiej. Promuje zabytki miasta i regionu oraz towarzyszącą im bazę turystyczną. Bierze udział w popularyzowaniu ziemi pszczyńskiej, m.in. poprzez udział w krajowych i międzynarodowych targach turystycznych.
Obok kolportażu materiałów bezpłatnych, prowadzi sprzedaż książek, folderów, przewodników, pocztówek i innych wydawnictw dotyczących ziemi pszczyńskiej.
Pracownicy biura przez siedem dni w tygodni służą pomocą w znalezieniu miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych czy też atrakcji turystycznych. Przez biuro każdego roku przewijają się tysiące turystów z Polski i zagranicy.
Na czas przeprowadzki, czyli od 28 października do 3 listopada, biuro zostanie zamknięte. Ponowne otwarcie nastąpi w poniedziałek, 4 listopada w kamienicy przy ul. Rynek 19.

ARiPZP

dodane: 2019-10-24 12:51:17

Garażówka w Koszarach Ułańskich

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza na drugą wyprzedaż garażową połączoną z jarmarkiem książki używanej. W związku z tym, że wrześniowa garażówka spotkała się z  tak dobrym przyjęciem, kolejną zaplanowano na ostatnią sobotę października.

26 października od godz. 8.00 do 14.00  na placu Centrum Handlowo-Targowego „Koszary Ułańskie” od strony ul. Stefana Batorego odbędzie się garażówka.

Zachęcamy wszystkich do przejrzenia piwnic, garaży, strychów, szaf oraz biblioteczek domowych z zalegającymi ubraniami, narzędziami, ozdobami, zabawkami czy „nietrafionymi prezentami”. To, co nam się znudziło, nie jest już potrzebne, utraciło swoją wartość, dla innych może okazać się bardzo cenne. 

Zgłoszenie uczestnictwa przyjmujemy do 21 października w siedzibie Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, ul. 3 Maja 9 lub pod numerem telefonu 32 210 35 65.
Opłata za pojedyncze stanowisko o maksymalnych wymiarach 3m x 3m wynosi 10 zł.

 

dodane: 2019-10-18 13:43:43

Jesienne wieczory z Manufakturą Kosmetyków

Pszczyński Skansen zaprasza wszystkie Panie i nie tylko na warsztaty tworzenia  EKO KOSMETYKÓW. To edycja spotkań poświęconych naturalnej pielęgnacji.
Tym razem motywem przewodnim będzie nawilżanie.Uczestnicy warsztatu stworzą swoje własne kosmetyki. Nauczą się jak dbać o swoją skórę i jak stworzyć niebanalne prezenty dla bliskich lub samych siebie.Te warsztaty to okazja do relaksu w przyjaznym otoczeniu ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Na pierwszy spotkaniu uczestnicy poznają tajniki tworzenia naturalnych peelingów do twarzy i masełek do ust. Drugie spotkanie będzie poświęcone pielegnacji ciała. Na 3 spotkaniu można będzie dowiedzieć się, jak powstają musujące kule do kąpieli, oraz pielęgnacyjny dezodorant do ciała bez konserwantów.

Koszt 1 spotkania 45 zł
Cykl 3 spotkań 120 zł

dodane: 2019-10-16 15:58:31

Jarmark Świąteczny na pszczyńskim rynku

W dniach od 13 do 15 grudnia na płycie Rynku po raz kolejny stanie Jarmark Świąteczny. Organizatorzy planują sporo atrakcji, które zapewnią świąteczny klimat. Na scenie odbywać się będą koncerty, a cały Rynek zostanie rozświetlony świątecznymi iluminacjami. Dla dzieci przygotowano ciekawe warsztaty oraz karuzelę i szopkę bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami. Zapraszamy również wszystkich na spotkanie przy wigilijnej zupie.
Podobnie jak w roku ubiegłym,  jarmark usytuowany będzie na Rynku, przy lodowisku, od strony Ratusza w  drewnianych stoiskach oraz namiotach.
Oto, jak wyglądał Rynek w czasie ubiegłorocznego Jarmarku:
www.youtube.com/watch
Źródło: pless.pl

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem stoisk drewnianych oraz namiotów podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego na pszczyńskim rynku w dniach od 13 do 15 grudnia 2019 roku. Oferujemy stoiska ogrzewane przeznaczone na sprzedaż rękodzieła i drobiazgów, w tym domki drewniane i namioty oraz stoiska nieogrzewane przeznaczone na sprzedaż produktów gastronomicznych, w tym domki drewniane
i namioty. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie. Wystawcy na stoiskach gastronomicznych zobowiązani będą do używania opakowań ekologicznych. Zabrania się stosowania naczyń i opakowań plastikowych.

1.Oferty należy składać na formularzu dostępnym w Biurze Informacji Turystycznej: bit@pszczyna.info.pl
2.Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Oferta - wynajem stoiska na Jarmark Bożonarodzeniowy 2019”.
3.Termin nadsyłania ofert: 15.11.2019. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4.Wybór oferty: nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze Świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5.Sprzedaż alkoholu na stoisku wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Przed uzyskaniem zezwolenia Najemca winien uzyskać pisemną zgodę Organizatora Jarmarku tj. Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na sprzedaż wyszególnionych alkoholi podczas wydarzenia. Zgoda wraz z koncesją – zezwoleniem na sprzedaż alkoholi muszą zostać dołączone do formularza zgłoszeniowego.
6.Koszt wynajmu stoiska na okres 13-15 grudnia: 350 zł netto – stoiska drewniane, 250 zł netto – namioty, plus opłata targowa oraz kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
7.Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
8.Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
9.Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto:
Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19; do 3 dni od podpisania umowy.
10.Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
11.Wszelkie informacje w siedzibie Biura Informacji Turystycznej; Rynek 19; 43-200 Pszczyna; tel. 32 212 99 99.

Organizatorami Jarmarku Świątecznego są:
Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni.
Partnerem technologicznym jest firma Groda.

Do formularza zgłoszeniowego należy załączyć fotografie oferowanego asortymentu – min. 3 szt.

dodane: 2019-10-14 15:46:37 czytaj więcej

WARSZTATY TANECZNE W SKANSENIE

 

Zapraszamy do skansenu na pierwsze z cyklu dwudniowych warsztatów i potańcówkę z muzyką na żywo w ramach projektu realizowanego przez Akademię Tańca Tradycyjnego dzięki Programowi Dotacyjnemu „Koalicja dla Niepodległej".

 
Kilka słów od organizatorów:

Jedną z cech charakterystycznych w tańcach z Górnego Śląska jest występowanie dużej ilości melodii dwuczęściowych o zmiennym rytmie i i tempie. Najbardziej znanym tego typu tańcem jest oczywiście śląski trojak, jednak nie tylko on zagości podczas naszych warsztatów i potańcówki. Pojawią się także m.in. chodzony, mazurka – tyrolina, waloszki – walczyki, polki, rajlynder, krzyżok, kokotek, mietlorz, gołąbek, rachtór.

Do tańca zagrają muzycy grający w regionalnych zespołach pieśni i tańca działających na Górnym Śląsku.

To co proponujemy, to powrót do dawnej funkcji jaką miał taniec tradycyjny czyli integracyjnej i zabawowej. Będzie to zarazem okoliczność, podczas której będzie można poznać bogactwo muzyczno-taneczne danego regionu. To, co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście podczas organizowanych potańcówek. W tańcu będziemy szukali spontaniczności, indywidualnej ekspresji i improwizacji, co za tym idzie daleko mu będzie do opracowanych form scenicznych.
Warsztaty nasze uwzględniać będą współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną, dla których tradycyjny polski taniec i muzyka są i mogą być istotnym elementem budowania więzi międzyludzkich, więzi w obrębie "Małej Ojczyzny" oraz więzi o szerszym charakterze tożsamości narodowej.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które w aktywny sposób chcą spędzić czas wolny.
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

PROWADZĄCY: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy


WARSZTATY:
11 października (piątek), godz. 18:00 - 21:00
12 października (sobota), godz. 13:00 - 16:00

POTAŃCÓWKA:
12 października (sobota), godz. 18:00 - 21:00


WSTĘP BEZPŁATNY


Pozostałe szczegóły na www.skansen.pszczyna.pl

dodane: 2019-10-11 09:44:53

Studium Muzealne o wybuchu I Powstania Śląskiego

Zapraszamy na spotkanie w ramach Studium muzealnego do Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Wykład pt."Wybuch I powstania śląskiego. Kontrowersje historyczne" wygłosi prof. Ryszard Kaczmarek.

Czwartek, 17.10.2019 r., godz. 17:00
Bilet wstępu 1 zł

dodane: 2019-10-09 10:27:15

Kolejna Giełda Staroci 13 października

W najbliższą niedzielę 13 października 2019r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2019-10-07 09:19:48

Międzypokoleniowy Teatr Natury w pszczyńskim Skansenie

...co to takiego???
Wychodząc Państwu na przeciw pszczyński Skansen postanowił zorganizować zajęcia teatralne dla każdego, kto czuje potrzebę wyrażenia siebie poprzez grę sceniczną. Aktorstwo bowiem to niepowtarzalna możliwość przeżywania takich emocji, które w innej sytuacji nie byłyby dostępne.
W planach jest utworzenie grupy, która korzystając z tradycyjnych metod teatralnych, naturalnych materiałów oraz tekstów klasyków zadba o nową odsłonę teatru w okolicy.
Prowadzący grupę: Jakub Pieczka
Kto jest zaproszony?
Dzieci i dorośli: rodzice, dziadkowie z dziećmi, siostra z bratem, dzieci single...
Organizatorzy proszą, aby wszystkie osoby, które zainteresowały się tematem zadzwoniły do skansenu i zgłosiły wstępnie chęć uczestnictwa. Na podstawie Państwa deklaracji podejmą decyzję, czy utworzona zostanie grupa mieszana ( dorośli i dzieci), typowo dziecięca, czy dorosła.
 
Zajęcia będą odbywały się w skansenie, w każdą sobotę.
Koszt zajęć 60 zł/ os./mies.

Godziny zajęć podlegają negocjacji
Serdecznie zapraszamy

dodane: 2019-10-03 16:00:34

Spotkania z Kulturą Żydowską

dodane: 2019-09-30 11:24:41

Występ Kabaretu Smile odwołany

Informujemy, że występ Kabaratu Smile, który miał odbyć się 26 października 2019 w hali POSiR w Pszczynie został odwołany. Wszyscy, którzy zakupili już bilety, otrzymają zwrot pieniędzy

dodane: 2019-09-30 11:07:00