• pl

Święto ziół w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

Serdecznie zapraszamy do Skansenu na "Święto ziół", które odbędzie się 15 sierpnia 2019. Tego dnia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - Patronki ziemi i płodów rolnych. Z tej okazji o godz. 10.30 zostanie zorganizowana – już po raz drugi - plenerowa Msza św. w intencji Mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów.
Przed Mszą św., na terenie skansenu, będzie możliwość zakupienia wiązanek oraz wianków kwiatowo-ziołowych przygotowanych przez lokalne kwiaciarnie.

WARSZTATY i PRELEKCJE:
W godz. 12.00 - 19.00 zaplanowaliśmy szeroką ofertę warsztatów i prelekcji m.in. :
-   artystyczne: scrapkowo ziołowe obrazki, kwiatowe witrażyki, drewniane Maryjki, robótki   na paluszkach, szyte woreczki wypełniane lawendą i inne,
-   hafciarskie połączone z pokazem hafciarstwa uczestniczek projektu pn. Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej oraz haft na kanwie pomiędzy drzewami,
-   kosmetyczne: kosmetyki z babcinej fabryki z dodatkiem polnych ziół i suszonych kwiatów,
-   zielarsko- florystyczne – zioła i kwiaty w praktyce, wianki, kokodemy i inne roślinne cuda,
Poszczególne warsztaty będą odbywały się o różnych porach w przedziale godzinowym 12.00 do 19.00.

POKAZ RZEŹBIARSTWA, WYSTAWA I KONCERT:
Ponadto specjalnie dla Państwa:
- Pokaz rzeźbiarstwa w drewnie godz. 15.00 – 16.00,
- Koncert zespołu SąStąd – trójki bardzo zdolnych mieszkańców Żor, dla których muzyka to pasja i przygoda. Muzycy niesamowicie komponują się z klimatem malowniczej Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Koncert odbędzie się na trawie skansenowej polany o godz. 18.00. Potrwa około godziny.
Więcej szczegółów odnośnie zespołu pod linkami: facebook.com/sastadpl/, youtu.be/J2sr5IyD2ko,
- Wystawa prac lokalnej Malarki.

JARMARK RĘKODZIEŁA I NATURALNOŚCI:
Od godz. 10.00 do 20.00 będzie funkcjonował jarmark rękodzieła i naturalnych produktów, na którym swoje wyroby zaprezentują mali, w większości lokalni wytwórcy. M.in. będzie można zakupić: zioła, kwiaty, wianki, lawendowe woreczki, drewniane wypalane laserem pamiątki, naturalne kosmetyki, biżuterię ręcznie tworzoną, szyjątka, szydełkowane serwetki, zioła Ojca Grzegorza, miody, warzywa i domowe przetwory, herbaty i wiele wiele innych ciekawych, naturalnych produktów tworzonych z pasją i należytą starannością.

COŚ NA ZĄB:
Jako, że zaplanowaliśmy dla Państwa całą górę atrakcji, pomyśleliśmy także o zorganizowaniu strefy gastronomicznej, abyście mogli spędzić z nami w zaciszu skansenowych chałup cały, ten niezwykle interesujący dzień pełen przygód.
Nie zabraknie także dobrej kawy i czegoś na deser.

STREFA RELAKSU:   
Do Państwa dyspozycji pozostaje teren pomiędzy drzewami i chałupami, gdzie możecie poleniuchować na kocykach i podelektować się pięknem tego miejsca.

IMPREZĘ POPROWADZI: Adam Złotorowicz – Radio Piekary.

Wstęp wolny w godz. 10.00 - 12.00
W godzinach 12.00 do 20.00 obowiązuje bilet wstępu do skansenu. Wszystkie warsztaty, udział w pokazach i koncercie odbywa się w ramach biletu wstępu.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego.

dodane: 2019-08-03 14:36:20

Powrót: