• pl

Święto ziół w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

Serdecznie zapraszamy do Skansenu na letni, sierpniowy spacer z atrakcjami podczas tegorocznego "Święto ziół", które odbędzie się 15 sierpnia.

Plenerowa Masz święta
Tego dnia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - Patronki ziemi i bujnej roślinności. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali, jak co roku, wiele atrakcji. Zgodnie z kilkuletnią tradycją o godz. 10.30 na skansenowej polanie – już po raz trzeci – odbędzie się plenerowa Msza św. w intencji Mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów. Przed Mszą będzie możliwość zakupienia kwiatowych wiązanek przygotowanych przez pszczyńskie lokalne kwiaciarnie.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników podczas Mszy św. istnieje obowiązek zakrycia ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego. Organizator nie zapewnia miejsc siedzących. W celu zachowania odpowiedniego dystansu podczas Mszy św. bardzo prosimy o przyniesienie własnych krzeseł turystycznych, taboretów, ryczek.

Warsztaty i prelekcje
Tuż po godz. 12.00 wystartuje bogata oferta warsztatów i prelekcji o tematyce ziołowo-roślinnej. Będą to m.in. plecenie wianków, haftowanie przestrzenne motywów ziołowych na tamborkach, malowanie toreb z motywami ziołowymi, tworzenie koktajli witalnych z dodatkiem ziół, tworzenie zielników, wykonywanie konopnych myjek do ciała  oraz wykonywanie kremów z maceratów olejowych przygotowanych na bazie roślin w skansenowej manufakturze kosmetyków i wiele, wiele innych atrakcji. Tego dnia spotkać się bedzie można z zielarzem z dziada pradziada, który poruszy tematykę dobroczynnego działania ziół na organizm ludzki i ich wpływu na odporność organizmu. Nie zabraknie także spotkania w pasiece, spacerów botanicznych, teatralnej sceny oraz opowieści na temat dobrodziejstw roślinnych zlokalizowanych tuż przy naszych domach.

Jarmark lokalności i naturalności – duża różnorodność
Istotną rolę odegra także w tym roku jarmark lokalności i naturalności, podczas którego wystawcy zaprezentują bardzo różnorodny asortyment od ziół, kwiatów, warzyw, poprzez sery, oleje, wyroby z drewna, ręcznie szyte torby, maskotki, po kosmetyki i biżuterię. Wszystko wykonane i przygotowane z duszą i ogromną starannością, dzięki czemu wyroby zyskują na wartości.
Bardzo ważnym punktem programu będzie pokaz rzeźbiarstwa oraz dwa koncerty lokalnych zespołów zorganizowane na polanie wśród ziół i kwiatów.

Koncerty na trawie – kilka słów o wykonawcach

Ezer – zespół powstał w 2019 roku. Ich członków połączyła wieloletnia chęć i miłość do tworzenia autorskiej muzyki. Doświadczenie nabyte przez wiele lat wykonywania muzyki w innych zespołach da się słyszeć w kreowanych kompozycjach. Muzyki, którą tworzy Ezer nie da się przypisać do jednego stylu. Utwory dryfują wokół szeroko pojętego rocka. Można również usłyszeć wiele elementów funku, muzyki elektronicznej czy jazzu, które to nadają twórczości zespołu oryginalności i wyjątkowego brzmienia. Skąd wzięła się sama nazwa? Jest to słowo uniwersalne, bowiem w języku węgierskim oznacza "tysiąc" a w baskijskim "nic". Więc nic i wszystko. Określamy się jako twór i stwórca. Stwórca [wg. słownika: ktoś, kto coś stworzył (zwykle coś z niczego)]. My z niczego tworzymy wszystko – mówią artyści.

Chwila Nieuwagi – polski zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej. Debiutancka płyta: „Niepoprawna Muzyka” ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa AIA Cytryna dystrybuowana przez EMI Music Poland. Album zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych, w tym pierwsze kompozycje zespołu po śląsku.  Wszystkie utwory z tego krążka zostały wyróżnione najwyższymi nagrodami na wspomnianych konkursach.
W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Trzeci album „Anieli śpiewają”  ukazał się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Dalmafon.
Dwa lata później światło dzienne ujrzała pierwsza płyta koncertowa nagrana wspólnie z Kubą Blokeszem zatytułowana: „Morawska Brama” wydana przez „Miszung” – własne wydawnictwo zespołu.
Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.

Pyszna kawa, coś na ząb …

Jako, że planowana jest dla Państwa cała góra atrakcji, organizatorzy przygotują strefę gastronomiczną, abyście można było spędzić w zaciszu skansenowych chałup cały ten niezwykle interesujący dzień pełen przygód. Nie zabraknie także dobrej kawy i czegoś na deser.
Na terenie całego obiektu, zarówno podczas Mszy św., warsztatów, prelekcji i koncertów prosimy o zachowywanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dla dobra nas wszystkich.

dodane: 2020-08-05 15:50:25

Powrót: