• pl

WARSZTATY TANECZNE W SKANSENIE

 

Zapraszamy do skansenu na pierwsze z cyklu dwudniowych warsztatów i potańcówkę z muzyką na żywo w ramach projektu realizowanego przez Akademię Tańca Tradycyjnego dzięki Programowi Dotacyjnemu „Koalicja dla Niepodległej".

 
Kilka słów od organizatorów:

Jedną z cech charakterystycznych w tańcach z Górnego Śląska jest występowanie dużej ilości melodii dwuczęściowych o zmiennym rytmie i i tempie. Najbardziej znanym tego typu tańcem jest oczywiście śląski trojak, jednak nie tylko on zagości podczas naszych warsztatów i potańcówki. Pojawią się także m.in. chodzony, mazurka – tyrolina, waloszki – walczyki, polki, rajlynder, krzyżok, kokotek, mietlorz, gołąbek, rachtór.

Do tańca zagrają muzycy grający w regionalnych zespołach pieśni i tańca działających na Górnym Śląsku.

To co proponujemy, to powrót do dawnej funkcji jaką miał taniec tradycyjny czyli integracyjnej i zabawowej. Będzie to zarazem okoliczność, podczas której będzie można poznać bogactwo muzyczno-taneczne danego regionu. To, co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście podczas organizowanych potańcówek. W tańcu będziemy szukali spontaniczności, indywidualnej ekspresji i improwizacji, co za tym idzie daleko mu będzie do opracowanych form scenicznych.
Warsztaty nasze uwzględniać będą współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną, dla których tradycyjny polski taniec i muzyka są i mogą być istotnym elementem budowania więzi międzyludzkich, więzi w obrębie "Małej Ojczyzny" oraz więzi o szerszym charakterze tożsamości narodowej.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które w aktywny sposób chcą spędzić czas wolny.
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

PROWADZĄCY: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy


WARSZTATY:
11 października (piątek), godz. 18:00 - 21:00
12 października (sobota), godz. 13:00 - 16:00

POTAŃCÓWKA:
12 października (sobota), godz. 18:00 - 21:00


WSTĘP BEZPŁATNY


Pozostałe szczegóły na www.skansen.pszczyna.pl

dodane: 2019-10-11 09:44:53

Powrót: