• pl

Wspomnienia Śląskiego Księcia

Książę Bolko von Pless, wnuk Księżnej Daisy, ostatni męski przedstawiciel książęcej linii Hochberg von Pless, postanowił podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy jego przodkowie należący kiedyś do najbogatszych rodów europejskich, zarządzali zamkami w Książu i w Pszczynie.

Książę nie tylko opowiada o tym, jak zachował w pamięci tamte czasy i swoją rodzinę, ale również wyraża swoje refleksje na temat porozumienia i pokojowej współpracy pomiędzy narodem niemieckim i polskim.

Wspomnienia Księcia Bolko spisał Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Pan Mateusz Mykytyszyn.
Premiera książki miała miejsce 28 czerwca, dwa miesiące przed śmiercią Księcia. Z tym większym wzruszeniem czyta się jej fragmenty:

"Przez 45 lat odwiedzałem Śląsk z poczucia obowiązku względem pamięci moich przodków, ale przede wszystkim, aby budować porozumienie z dzisiejszymi mieszkańcami tej ziemi. Dla mojej rodziny kraina ta była domem przez ponad 700 lat. Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe stanowi pomost między przeszłością a przyszłością. Pozwala nam czerpać z tradycji i historii, i na ich bazie budować porozumienie. Pomaga nam również leczyć rany i naprawiać pęknięcia z przeszłości."

"Wspomnienia Śląskiego Księcia" można zakupić w naszym Biurze Informacji Turystycznej.

dodane: 2022-09-15 09:34:33

Powrót: