• pl

Aktualności

Kolejna edycja Daisy Days

Na rynku zrobiło się bardzo zielono. I to nie tylko za sprawą rozwijających się platanów, ale przede wszystkim z powodu zbliżających się Daisy Days.

Rynek, jak co roku przy tej okazji zamienia się w bajeczny ogród. W tym kwiatowym, zielonym anturażu czeka na nas wiele atrakcji. Posłuchamy koncertów, porad ogrodników, zobaczymy filmy, rzeźby, obrazy, pokazy mappingu artystycznego, pokibicujemy uczestnikom Książęcej Gry Miejskiej, a niedzielę będziemy podziwiać paradę konną, która zainauguruje Majówkę Konną w parku.

Dodatkowo spektakl na Herbaciarni, kiermasz ogrodniczo-rękodzielniczy na rynku i w parku, a także Żarciowozy.

Zapraszamy na najbardziej kolorową, kwiatową i wiosenną imprezę w całym regionie.

Harmonogram wydarzeń na plakacie.

dodane: 2024-05-23 15:48:50

OGŁOSZENIE O PRACĘ

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej sp. z o.o. poszukuje osób do obsługi wypożyczalni łodzi wiosłowych w Zabytkowym Parku Pszczyńskim w sezonie letnim.

Od kandydatów oczekujemy:
•    rzetelności
•    komunikatywności
•    uczciwości
•    sumienności
•    dobrej sprawności fizycznej
•    zaangażowania
•    punktualności

Zakres obowiązków:
•     obsługa klientów
•     wypożyczanie łodzi wiosłowych i prowadzenie ewidencji wypożyczeń
•     przestrzeganie regulaminu Wypożyczalni Daisy
•     utrzymanie czystości i porządku
•     prowadzenie raportu kasowego
•     podstawowa obsługa kasy fiskalnej i terminala płatniczego

Praca w dużej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych.
Początek sezonu planujemy od 18 maja, początkowo tylko weekendy, w okresie wakacji praca od poniedziałku do niedzieli w systemie pracy 2 dni pracy 2 dni wolnego.
Doświadczenie nie jest wymagane ale będzie dodatkowym atutem.

Zainteresowanych prosimy o wysyłanie CV na adres e-mail: nszydlo@pszczyna.info.pl.

dodane: 2024-05-09 13:27:35

Majówka na kajaku, czy na rowerze?

Długi weekend majowy już za 2 dni. Zachęcamy, aby wykorzystać ten czas na aktywność na świeżym powietrzu.

30 kwietnia rusza Pszczyński Rower Miejski. Rowery można będzie wypożyczyć w 9 stacjach:

 • na rynku
 • na Placu Zwycięstwa i Wolności (rondo w pobliżu dworca PKP)
 • na osiedlu Piastów
 • na osiedlu Daszyńskiego
 • na osiedlu Stara Wieś
 • na osiedlu Powstańców Śląskich (nowa stacja od tego roku)
 • w Łące przy Ośrodku Sportów Wodnych
 • 2 stacje w Goczałkowicach: przy koronie zapory oraz przy Starym Dworcu w Zdroju

Regulamin korzystania z wypożyczalni na stronie: pszczynskirower.pl/

Wszyscy, którzy wolą aktywność na wodzie, mogą już od 1 maja korzystać ze sprzętów dostępnych w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. Do dyspozycji będziemy mieć kajaki, deski SUP, rowerki wodne oraz łodzie. Szczegóły na stronie: www.moris.pszczyna.pl/obiekty/osrodek-sportow-wodnych

Zatem trzymamy kciuki za słoneczną pogodę.

Fot. Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-04-29 12:40:20

Nowa galeria na pszczyńskim rynku

Od niedawna w centrum naszego miasta gości nowa Galeria Sztuki ARTE. To autorska galeria malarstwa Marioli Markowiak, w której artystka dzieli się z odbiorcami swoją twórczością.

Jest to miejsce stworzone z ogromnej pasji, długich lat pracy i z wielkich marzeń. Na ścianach Galerii prezentowane są prace różnorodne pod względem tematyki. Znajdują się tu zarówno ciekawe kolorystycznie nieco odrealnione pejzaże, wnikliwe portrety, urocze kwiatowe kompozycje jaki i obrazy w konwencji abstrakcyjnej.

Jak mówi sama artystka, we współczesnym świecie dobrze jest zatrzymać się choć na chwilę, by poczuć przyjemność w kontakcie ze sztuką. Dobrze jest również mieć w domu odrobinę sztuki, która czyni naszą przestrzeń niepowtarzalną, unikatową, tworząc ją miejscem, z którym się utożsamiamy.

Mariola Markowiak jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Pochodzi  z Katowic, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.
W latach osiemdziesiątych pracowała jako plastyk w Teatrze „Ateneum”w Katowicach, a przez następne 30 lat prowadziła własną firmę STYL ARTE Studio Plastyki Reklamowej i MALARSTWA ARTYSTYCZNEGO.
Obecnie mieszka w Strumieniu i w pełni oddaje się pasji twórczej prezentując swoje prace w autorskiej Galerii Sztuki ARTE na uroczym pszczyńskim Rynku. Tworzy głównie w technice olejnej na płótnie i na desce, ale równie chętnie sięga po pastel i tusz, tworząc niepowtarzalne grafiki. Jej ulubionym tematem jest pejzaż i portret, w których przekazuje swoje przeżycia i emocje. Często prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów sztuki w kraju i za granicą.

Galeria mieści się na Rynku w kamienicy nr 11.

Godziny otwarcia Galerii:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek    10.00 - 18.00
Środa    10.00 - 18.00
Czwartek    10.00 - 18.00
Piątek    10.00 - 18.00
Sobota    10.00 - 20.00
Niedziela    10.00 - 18.00

Telefon: 501 79 45 42
E-mail: stylarte@wp.pl
fb:  Mariola Markowiak
www.galeriasztuki-arte.pl

Źródło i fot. Galeria Sztuki ARTE

dodane: 2024-04-29 09:38:36

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ NA JARMARK OGRODNICZY PODCZAS DAISY DAYS

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania zgłoszeń uczestnictwa w kiermaszu ogrodniczym podczas imprezy „Daisy Days” organizowanej w dniach 24 – 26 maja 2024r. Warunki przystąpienia do udziału w niniejszym wydarzeniu określa poniższy regulamin.

REGULAMIN UDZIAŁU W JARMARKU OGRODNICZYM PODCZAS DAISY DAYS:

1. Zgłoszenia należy składać na załączonej karcie zgłoszeniowej stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
2. Zgłoszenia należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Karta zgłoszeniowa Daisy Days 2024”.
3. Termin nadsyłania zgłoszeń: 14.05.2024r. Zgłoszenia złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Wybór zgłoszeń: przewidziany w dwóch kategoriach: pierwsza kategoria to asortyment ogrodniczy (ozdoby, akcesoria, sprzęt ogrodniczy, nasiona, cebulki, kłącza roślin, rośliny przeznaczone do uprawy w domu, nienadające się do wysadzenia na zewnątrz itp.); druga kategoria to rękodzieło. Wybór zgłoszeń nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego z tematem imprezy. Weryfikacji podlegać będzie również wygląd stoiska. Najwyżej oceniane będą zgłoszenia proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5. Stoisko o wskazanym przez organizatora metrażu jest przygotowywane przez wystawcę we własnym zakresie.
6. Nie będą przyjmowane wnioski zawierające następujący asortyment sprzedaży: drzewa i krzewy ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, byliny, rośliny rabatowe – jednoroczne przeznaczone na balkony i tarasy.
7. Opłata za możliwość wystawienia swoich produktów w okresie 24 - 26 maja 2024r. w godz. 9:00 – 20:00 wnoszona jest jednorazowo i wynosi:
•    650 zł netto –  799,50 zł brutto za stoisko o wymiarach 4m (front) x 3m     
•    wynajęcie powierzchni do 200 m2 w parku pszczyńskim - 2700 zł netto – 3321 zł brutto
8. Wystawca zobowiązany jest do uiszczania opłaty targowej za każdy dzień handlu w wysokości określonej uchwałą nr XVII/174/15 Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 10.12.2015r., w sprawie zasad poboru i ustalenia wysokości opłaty targowej na terenie Gminy Pszczyna.
9. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybrane zgłoszenia.
10. Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania  któregokolwiek ze zgłoszeń.
11. Opłat za stoiska należy dokonać przelewem na konto:
- Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub
- w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19;
w terminie do 3 dni od uzyskania pozytywnej odpowiedzi o przyjęciu zgłoszenia, jednakże nie później niż do 20 maja 2024 r.
12. Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z uczestnictwa w jarmarku.
13. Wszelkie informacje udzielane są w siedzibie Biura Informacji Turystycznej: ul. Rynek 19, 43-200 Pszczyna; tel. 32 212 99 99.


Organizatorami Daisy Days są:
Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej,
Pszczyńskie Centrum Kultury, Związek Szkółkarzy Polskich oraz Miejski Zakład Zieleni.

Partnerem technologicznym jest firma Groda.


Załącznik nr 1: Karta zgłoszeniowa (do pobrania)
Załącznik nr 2: Fotografie oferowanego asortymentu – 3 szt.

 

dodane: 2024-04-22 15:17:08 czytaj więcej

Żubra kochać mądrze

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów odbyła się prezentacja nowej ekspozycji edukacyjnej. Szkielet i dermoplast byka żubra uzupełnią ofertę edukacyjną warsztatów i lekcji przyrody.

Sala dydaktyczna w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym Pokazowej Zagrody Żubrów wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. Dzięki uzyskanemu przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono dermoplast oraz szkielet byka żubra (Bison bonasus).

W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe, m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz lekarz weterynarii dr Mieczysław Hławiczka, szefowie Kół Łowieckich i przedstawiciele Lasów Państwowych.    
Informacjami na temat obecnej populacji żubrów i planami związanymi z ich hodowlą podzieliła się prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, wykładowczyni w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która od ponad 30 lat zajmuje się ochroną żubra w Polsce i Europie. Z kolei prof. Wojciech Bielecki z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej SGGW odkrył przed uczestnikami spotkania budowę i funkcje układu kostnego żubra. Jednocześnie podkreślił, że w Europie są tylko trzy tego typu eksponaty: jeden w szwedzkim muzeum, drugi w Hiszpanii, a trzeci w Białowieży. Teraz do tej nielicznej grupy dołączyła Pszczyna.

- Dzięki współpracy wielu instytucji, m.in. Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Nadleśnictwa Kobiór, gminy Pszczyna oraz  naszej spółki mamy przyjemność i satysfakcję publicznej prezentacji kompletnego i naturalnego szkieletu byka żubra. Wyjątkowym jest fakt, że jest to drugi tego typu eksponat w Polsce, który teraz pomoże w prowadzeniu zajęć edukacyjnych pod kątem szeroko rozumianej roli żubra w środowisku naturalnym, jak i propagowaniu wiedzy na jego temat w naszej zagrodzie - podkreślił prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Jacek Patyk.

Uzupełnieniem ekspozycji są kopie grafik szkieletu żubra i tura przedstawionych w dziele „De uro nostrate eiusque sceleto commentatio” autorstwa Ludwika Henryka Bojanusa z roku 1825, które są częścią większego opracowania „Nova Acta Physico-Medica Academiae Cesareae Leopoldino-Carolinae Naturae Curiosorum”. Jest to istotne opracowanie dla żubrologów i przyrodników, ponieważ to w nim poprzez dokładną analizę porównawczą, Bojanus udowodnił, że żubr i tur są dwoma odrębnymi gatunkami.

- Żubry do Pszczyny zostały sprowadzone prawie 160 lat temu. Od tego czasu nasza miejscowość kojarzona jest właśnie z tymi zwierzętami. Cieszę się, że poza dbałością o rozwój oferty turystycznej Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej stale rozwija ofertę edukacyjną. Odzwierciedleniem są statystyki odwiedzających Pokazową Zagrodę Żubrów oraz uczniów korzystających z oferty warsztatowej - powiedział burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Kościec postawiono na podwyższonej platformie, dzięki czemu można zobaczyć najdrobniejsze szczegóły osteologicznej anatomii największego europejskiego ssaka lądowego. Jego artystyczną kopię przedstawiła obok na ścianie młoda i utalentowana pszczyńska malarka Wiktoria Kania.

dodane: 2024-04-05 13:10:38

Życzenia wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim spokojnego i radosnego czasu.

Niech ta cudowna, wiosenna, pełna nadziei aura towarzyszy nam jak najdłużej.

dodane: 2024-03-30 09:12:34

Nowy numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

Wszystkich czytelników kwartalnika zapraszamy do naszego biura.

Jest już dostępny nowy numer 19 (wiosna 2024).

Fot. Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-03-27 11:23:33

Godziny otwarcia Biura Informacji Turystycznej w okresie światecznym

Biuro Informacji Turystycznej w okresie Świąt Wielkanocnych otwarte będzie w następujących godzinach:

 • 30 marca (Wielka Sobota): 8.30 - 13.00
 • 31 marca (Wielkanoc): nieczynne
 • 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny): 8.30-15.30

Zapraszamy.

Fot. MS/Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-03-27 10:59:30

Jarmark Wielkanocny w skansenie

W nadchodzącym tygodniu powitamy w końcu kalendarzową i astronomiczną wiosnę. A już w kolejnym obchodzimy Święta Wielkanocne.

Z tej okazji zapraszamy na Jarmark Wielkanocny w Skansenie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który odbędzie się w przyszły weekend 23 i 24 marca.

Będzie można się tam zaopatrzyć w naturalne produkty od lokalnych producentów takie jak: przetwory i konfitury, sery, mleko i jaja z tutejszych gospodarstw, miody, pieczywo, lokalne smakołyki serwowane przez koła gospodyń, kosmetyki pszczyńskich manufaktur, lawendowe wyroby i wiele innych tradycyjnych produktów posiadających certyfikat Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej.

Na jarmarku spotkamy rękodzielników, którzy poprowadzą warsztaty o tematyce wielkanocnej i nie tylko.
Dodatkową atrakcją będzie spektakl "Tajemnica wielkanocnej pisanki", a także koncerty młodzieży Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej oraz zespołu Karol Ochodek Trio.

Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny.

dodane: 2024-03-16 11:53:00