• pl

Aktualności

Nowe eksponaty w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Końcem listopada, jedna z sal dydaktycznych w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim przeszła metamorfozę. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakupiony został dermoplast oraz szkielet byka żubra europejskiego (Bison bonasus).

Oba eksponaty wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoleń oraz warsztatów, które oferuje zainteresowanym pszczyńska Pokazowa Zagroda Żubrów. Kościec wyeksponowany został na podwyższonej platformie, na środku sali, dzięki czemu można zaobserwować najdrobniejsze szczegóły osteologicznej anatomii największego europejskiego ssaka lądowego.

Pomoc dydaktyczna, prezentująca wewnętrzny szkielet przedstawiciela kręgowców, zdecydowanie pomoże nam w prowadzeniu zajęć edukacyjnych pod kątem szeroko rozumianej roli żubra w środowisku naturalnym jak i propagowaniu wiedzy na jego temat. Jako ciekawostki, obok kośćca oraz dermoplastu, prezentowane są kopie grafik przedstawiających szkielet żubra i tura ujętych w dziele „De uro nostrate eiusque  sceleto commentatio” autorstwa Ludwika Henryka Bojanusa z roku 1825, będącej częścią większego opracowania „Nova Acta Physico-Medica Academiae Cesareae Leopoldino-Carolinae Naturae Curiosorum”. Jest to istotne opracowanie dla żubrologów i przyrodników, ponieważ to w nim, poprzez dokładną analizę porównawczą, Bojanus udowodnił, że żubr i tur są dwoma odrębnymi gatunkami.

Zapraszamy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Zagroda czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2023-12-01 12:35:14

Listopadowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 12 listopada na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy.

dodane: 2023-11-09 14:26:02

Wycieczka "Szlakiem fortyfikacji i miejsc pamięci w Pszczynie"

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada Stowarzyszenie DAJEMY RADĘ organizuje wycieczkę rowerową realizowaną w ramach projektu pt: "Rowerem po Szlaku Fortyfikacji i Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego".

Trasa wycieczki poprowadzi przez ważne dla mieszkańców Pszczyny i okolic miejsca pamięci, które można będzie poznać na nowo.

Start: 11.30, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie
Meta: Serce Wsi (ul. Słowackiego) w Piasku, gdzie czekać będzie strażacka grochówka.

Zapraszamy.

dodane: 2023-11-08 09:52:09

XIX edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej "Musica da Chiesa"

Głównym organizatorem wydarzenia jest Pszczyńskie Towarzystwo Muzyczne "Con Fuoco". W ramach festiwalu zaplanowane zostały trzy wyjątkowe koncerty muzyki z różnych epok w niecodziennych odsłonach.

Koncerty odbędą się w trzy niedziele:
- 5 listopada o godzinie 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie,
- 12 listopada o godzinie 16.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie,
- 19 listopada o godzinie 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-11-05 15:11:24

Koncerty Świąteczne i Koncert Noworoczny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Tradycyjnie, również w tym roku, sala lustrzana Muzeum Zamkowego w Pszczynie rozbrzmi pięknymi dźwiękami za sprawą Koncertów Świątecznych i Koncertu Noworocznego.

Koncerty Świąteczne odbędą się w trzech terminach:

  • 2 grudnia wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", a będzie można posłuchać kolęd i pastorałek,
  • 9 grudnia wystąpi Woytek Mrozek na klarnecie w towarzystwie kwartetu smyczkowego, fortepianu, perkusji i kontrabasu, a w programie "Mozart i Tańce świata",
  • 16 grudnia wystąpią muzycy Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach, a w repertuarze "Śpiewy aniołów na orkiestrę smyczkową", Mozart, Vivaldi oraz kolędy.

Koncert Noworoczny w stylu wiedeńskim "Joahnn Strauss Gala" odbędzie się 1 stycznia 2024r.

Bilety dostępne są w sprzedaży od 2 listopada i polecamy spieszyć się z zakupem, bo zainteresowanie jest naprawdę duże.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego lub na stronie, gdzie można znaleźć także więcej informacji: https://zamek-pszczyna.pl/bilety-na-koncerty-swiateczne.../

Foto: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

dodane: 2023-11-03 13:11:45

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada

Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 listopada (środa) nasze Biuro Informacji Turystycznej będzie nieczynne.

W tym dniu nieczynne dla turystów będą także Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.

dodane: 2023-10-30 15:09:47

"Dziady" Adama Mickiewicza w Skansenie

Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej po raz kolejny zaprasza na wyjątkową adaptację dramatu "Dziady" Adama Mickiewicza - tym razem w formie spaceru teatralno-tanecznego przygotowanego przez Stowarzyszenie  "take tam" im. Artystów Międzywojnia.

Kiedy? - 31.10.2023r., godzina - 18.15 i 19.00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zapraszamy!

dodane: 2023-10-29 10:51:07

Komiks "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą"

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks "Paneuropa".
Temat tej edycji to "Solidarni z Ukrainą" i jest to historia o niesieniu pomocy uchodźcom, nadziei i męstwie. Jak mówi samo Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce "głównymi bohaterami komiksu są nasi ukraińscy sąsiedzi oraz wszyscy Europejczycy, którzy otworzyli przed nimi swoje serca i domy".

Ta edycja jest tym bardziej wyjątkowa, ponieważ wspomniane zostały w niej charakterystyczne miejsca, znajdujące się na mapie Pszczyny - Powiatowe Centrum Przesiadkowe, Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.

Więcej informacji i komiks w wersji elektronicznej można pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: https://poland.representation.ec.europa.eu/.../paneuropa..., a w wersji papierowej dostępny będzie na Targach Książki w Katowicach, które odbędą się w dniach 3-5 listopada.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

dodane: 2023-10-28 11:41:43

PSZCZYŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY 2023

Od 15 do 17 grudnia 2023r. na rynku po raz kolejny stanie Pszczyński Jarmark Świąteczny. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, które zapewnią wszystkim odwiedzającym świąteczny klimat. Na scenie będą odbywać się koncerty, a dla dzieci przygotowane zostaną ciekawe warsztaty i inne aktywności oraz szopka bożonarodzeniowa. Odbędzie się również tradycyjne spotkanie przy wigilijnej zupie.

Jarmark usytuowany będzie na rynku, a stoiska będzie można znaleźć
w drewnianych stoiskach handlowych oraz namiotach.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem drewnianych stoisk handlowych oraz namiotów podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego organizowanego na pszczyńskim rynku od 15 do 17 grudnia 2023 roku. Oferujemy stoiska ogrzewane przeznaczone na sprzedaż rękodzieła i drobiazgów, w tym kioski drewniane i namioty oraz stoiska nieogrzewane przeznaczone na sprzedaż produktów gastronomicznych, w tym kioski drewniane i namioty. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie. Wystawcy w punktach gastronomicznych zobowiązani są do używania opakowań ekologicznych. Zabrania się stosowania naczyń i opakowań plastikowych.

1. Oferty należy składać na formularzu dostępnym w Biurze Informacji Turystycznej w Pszczynie lub w załączniku.
2. Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Pszczyński Jarmark Świąteczny 2023 - wynajem stoiska”.
3. Termin nadsyłania ofert: 10.11.2023r. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Wybór oferty: nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5. Sprzedaż alkoholu na stoisku wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Przed uzyskaniem zezwolenia Najemca winien uzyskać pisemną zgodę organizatora jarmarku, tj. Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na sprzedaż wyszególnionych alkoholi podczas wydarzenia.
6. Koszt wynajmu stoiska:
- 500 zł netto - kioski drewniane,
- 400 zł netto - namioty.
Dodatkowo pobierana będzie kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
7. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
8. Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
9. Potwierdzenie udziału w jarmarku zostanie przesłane do zakwalifikowanych do 16.11.2023r.
10. Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19; do 3 dni od podpisania umowy.
11. Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
12. Wszelkie informacje dostępne są w siedzibie Biura Informacji Turystycznej - Rynek 19; 43-200 Pszczyna; tel. 32 212 99 99.

Organizatorami Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego są:
Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni.

Załączniki potwierdzające zgłoszenie:
Załącznik nr 1: Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2: Fotografie oferowanego asortymentu - 3 szt.

dodane: 2023-10-16 12:51:26 czytaj więcej

Festiwal "Deszczowa Poezja"

Od 19 do 22 października w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju będzie można wziąć udział w spotkaniach z poetami, koncertach i innych wydarzaniach podczas Festiwalu Deszczowa Poezja.

Szczegółowy program na plakacie oraz na stronie: www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/9507-zapraszamy-na-festiwal-deszczowa-poezja

Zapraszamy.

dodane: 2023-10-15 12:57:04