• pl

Aktualności

Życzenia świąteczne!

dodane: 2023-12-24 10:36:52

Godziny otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym

Godziny otwarcia obiektów turystycznych w Pszczynie w okresie świątecznym:

- Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Staje Książęce - nieczynne (przerwa porządkowo-konserwatorska)

- Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim oraz Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej:
- 24.12 od 9.00 do 13.00
- 25.12 - nieczynne
- 26.12 od 9.00 do 16.00

dodane: 2023-12-22 12:45:24

PSZCZYŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego. W najbliższy weekend od 15 do 17 grudnia 2023r. na pszczyńskim rynku będzie czekało mnóstwo atrakcji  - koncerty, warsztaty, występy na lodowisku oraz stoiska handlowe z rękodziełem, produktami regionalnymi i gastronomią. Oczywiście wszystko w świątecznym, bożonarodzeniowym klimacie.

W piątek 15.12, w trakcie Inauguracji Jarmarku, premierę będzie miał VII tom kronik pszczyńskich, które cieszą się dużą popularnością.

W sobotę 16.12 odbędą się między innymi koncerty uczniów z pszczyńskich szkół, akcja krwiodawstwa DAR za DAR - choinki za krew czy świąteczne rodzinne warsztaty artystyczne.

W niedzielę 17.12, tradycyjnie już, rozlewana będzie zupa wigilijna dla mieszkańców i gości, a popołudniu odbędzie się koncert charytatywny dla Domu Kulejących Aniołów, którego gościem specjalnym będzie Monika Kuszyńska.

Szczegółowy harmonogram Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego dostępny jest na plakacie.

Serdecznie zapraszamy!

 

dodane: 2023-12-12 10:54:52

Kolejny Jarmark Staroci

W niedzielę (10 grudnia) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy.

Fot. AB - Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2023-12-09 11:38:45

Nowe eksponaty w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Końcem listopada, jedna z sal dydaktycznych w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim przeszła metamorfozę. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakupiony został dermoplast oraz szkielet byka żubra europejskiego (Bison bonasus).

Oba eksponaty wzbogaciły ofertę edukacyjną szkoleń oraz warsztatów, które oferuje zainteresowanym pszczyńska Pokazowa Zagroda Żubrów. Kościec wyeksponowany został na podwyższonej platformie, na środku sali, dzięki czemu można zaobserwować najdrobniejsze szczegóły osteologicznej anatomii największego europejskiego ssaka lądowego.

Pomoc dydaktyczna, prezentująca wewnętrzny szkielet przedstawiciela kręgowców, zdecydowanie pomoże nam w prowadzeniu zajęć edukacyjnych pod kątem szeroko rozumianej roli żubra w środowisku naturalnym jak i propagowaniu wiedzy na jego temat. Jako ciekawostki, obok kośćca oraz dermoplastu, prezentowane są kopie grafik przedstawiających szkielet żubra i tura ujętych w dziele „De uro nostrate eiusque  sceleto commentatio” autorstwa Ludwika Henryka Bojanusa z roku 1825, będącej częścią większego opracowania „Nova Acta Physico-Medica Academiae Cesareae Leopoldino-Carolinae Naturae Curiosorum”. Jest to istotne opracowanie dla żubrologów i przyrodników, ponieważ to w nim, poprzez dokładną analizę porównawczą, Bojanus udowodnił, że żubr i tur są dwoma odrębnymi gatunkami.

Zapraszamy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Zagroda czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2023-12-01 12:35:14

Listopadowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 12 listopada na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy.

dodane: 2023-11-09 14:26:02

Wycieczka "Szlakiem fortyfikacji i miejsc pamięci w Pszczynie"

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada Stowarzyszenie DAJEMY RADĘ organizuje wycieczkę rowerową realizowaną w ramach projektu pt: "Rowerem po Szlaku Fortyfikacji i Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego".

Trasa wycieczki poprowadzi przez ważne dla mieszkańców Pszczyny i okolic miejsca pamięci, które można będzie poznać na nowo.

Start: 11.30, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie
Meta: Serce Wsi (ul. Słowackiego) w Piasku, gdzie czekać będzie strażacka grochówka.

Zapraszamy.

dodane: 2023-11-08 09:52:09

XIX edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej "Musica da Chiesa"

Głównym organizatorem wydarzenia jest Pszczyńskie Towarzystwo Muzyczne "Con Fuoco". W ramach festiwalu zaplanowane zostały trzy wyjątkowe koncerty muzyki z różnych epok w niecodziennych odsłonach.

Koncerty odbędą się w trzy niedziele:
- 5 listopada o godzinie 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie,
- 12 listopada o godzinie 16.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie,
- 19 listopada o godzinie 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-11-05 15:11:24

Koncerty Świąteczne i Koncert Noworoczny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Tradycyjnie, również w tym roku, sala lustrzana Muzeum Zamkowego w Pszczynie rozbrzmi pięknymi dźwiękami za sprawą Koncertów Świątecznych i Koncertu Noworocznego.

Koncerty Świąteczne odbędą się w trzech terminach:

  • 2 grudnia wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", a będzie można posłuchać kolęd i pastorałek,
  • 9 grudnia wystąpi Woytek Mrozek na klarnecie w towarzystwie kwartetu smyczkowego, fortepianu, perkusji i kontrabasu, a w programie "Mozart i Tańce świata",
  • 16 grudnia wystąpią muzycy Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach, a w repertuarze "Śpiewy aniołów na orkiestrę smyczkową", Mozart, Vivaldi oraz kolędy.

Koncert Noworoczny w stylu wiedeńskim "Joahnn Strauss Gala" odbędzie się 1 stycznia 2024r.

Bilety dostępne są w sprzedaży od 2 listopada i polecamy spieszyć się z zakupem, bo zainteresowanie jest naprawdę duże.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego lub na stronie, gdzie można znaleźć także więcej informacji: https://zamek-pszczyna.pl/bilety-na-koncerty-swiateczne.../

Foto: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

dodane: 2023-11-03 13:11:45

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada

Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 listopada (środa) nasze Biuro Informacji Turystycznej będzie nieczynne.

W tym dniu nieczynne dla turystów będą także Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.

dodane: 2023-10-30 15:09:47