• pl

Aktualności

Studium muzealne w Sali Lustrzanej

Studium muzealne „Z pracowni konserwatorskiej. Dwa portrety i jedna niespodzianka. O konserwacji i losach portretów małżonków von Ballestrem”.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w studium muzealnym organizowanym w czwartek 28.09 o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Bilety wstępu w cenie 6 zł można nabyć w kasie biletowej lub na stronie internetowej Muzeum.

dodane: 2023-09-27 12:02:28

Festiwal NON FICTION PSZCZYNA

I edycja Festiwalu NON FICTION PSZCZYNA 22-23 września to doskonała okazja, by przyjrzeć się nieco z bliska zagadnieniom dotyczącym wzajemnych zależności człowieka i natury, a konkretnie wody.

NON FICTION PSZCZYNA to spotkania, rozmowy, pokazy, warsztaty dla dzieci i projekcja filmu. Wszystko nt. wody i jej znaczenia dla nas.

Wydarzenia w ramach festiwalu rozpoczną się w najbliższy piątek 21 września o 20.00 i zakończą się w sobotę 23 września pokazem filmowym.

Zapraszamy.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

dodane: 2023-09-21 14:03:58

Warsztaty muzyki ludowej

Ognisko Muzyczne w Pszczynie zaprasza na Warsztaty Muzyki Ludowej z zakresu gry na skrzypcach i akordeonie.
Zajęcia prowadzić będą specjaliści najwyższej klasy w zakresie muzyki regionalnej:

  • dr Wojciech Golec (akordeon)
  • Diana Gabor (skrzypce)

Zajęcia rozpoczną się końcem września. Ich zwieńczeniem będzie wspólny koncert w nowej sali Pszczyńskiego Centrum Kultury.
Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli Dariusz Skrobol -  burmistrz Pszczyny oraz Instytut Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Finansowanie całego przedsięwzięcia w ramach zadania publicznego: „Organizacja warsztatów muzycznych dla członków i kandydatów do kapel zespołów ludowych działających na terenie Gminy Pszczyna” zapewnia Urząd Miejski w Pszczynie.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów dostępne są na stronie Ogniska Muzycznego: ogniskomuzycznepszczyna.pl/

dodane: 2023-09-21 13:59:52

Wystawa zabytkowych motocykli

Od 17 września w Stajniach Książęcych w Pszczynie możemy oglądać nową wystawę zabytkowych motocykli.
Ekspozycja przybliży nam 100-letnią historię jednośladów produkowanych przez markę BMW.

Motocykle BMW będzie można oglądać w Stajniach Książęcych do 30 listopada 2023r.

Wejście na wystawę w ramach biletu do Stajni.

Zapraszamy.

dodane: 2023-09-17 09:56:34

Europejskie Dni Dziedzictwa

Wrzesień to już tradycyjnie miesiąc, w którym w określone weekendy możemy zwiedzić za darmo ciekawe obiekty kulturalne i historyczne, a także wziąć udział w wydarzeniach, które się tam odbywają. Wszystko za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie inaczej będzie w tym roku.

W najbliższą sobotę 16 września zapraszamy do Skansenu - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz do Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego.

W Skansenie można będzie:
- zakupić produkty regionalne (kiermasz od 11.00)
- wziąć udział w warsztatach kulinarnych (początek o 12.00)
- spotkać się z Magdaleną Tobołą-Feliks, autorką filmu o pszczyńskim stroju "WYSTRÓJ SIĘ W STRÓJ" (15.00).
Magdalena Toboła-Feliks jest etnologiem, Adiunktem w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz doktorantką Uniwersytetu Śląskiego
- zobaczyć film jej autorstwa "WYSTRÓJ SIĘ W STRÓJ" (16.00)
- zapoznać się z nowym wydawnictwem Aleksandra Spyry "STODOŁY OKTAGONALNE W REGIONIE PSZCZYŃSKIM" (17.00)
Wstęp od godziny 11.00.

W Muzeum Prasy Śląskiej zobaczymy wystawę "100 LAT PSZCZYŃSKIEGO PLAKATU" prezentującą plakaty i afisze polityczne, kulturalne, informacyjne, które wydawane były w Pszczynie na przełomie lat 1922-2022 czyli od chwili przyłączenia tej części śląska do Polski aż do czasów współczesnych. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Prasy Śląskiem im. Wojciecha Korfantego.
Ponadto będzie można zapoznać się z technikami druku wielkoformatowego, spotkać się z pszczyńskimi drukarzami i zobaczyć maszyny drukarskie.
Wstęp od godziny 10.00.

Pełną informację na temat wszystkich atrakcji dostępnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie: edd.nid.pl/wydarzenia/

dodane: 2023-09-12 11:08:08

Wrześniowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 10 września na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 20.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2023-09-08 09:41:33

Narodowe Czytanie w pszczyńskim skansenie

Zapraszamy 9 września do pszczyńskiego skansenu na kolejną edycję "Narodowe Czytania".
W tym roku czytać będziemy fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Początek o 17.00

dodane: 2023-09-05 12:24:47

Regulamin handlu podczas odpustu 17.09.2023r.

Regulamin handlu
podczas odpustu przy Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i M.B. Częstochowskiej w Pszczynie w dniu 17.09.2023r.

Niniejszy regulamin określa zasady prowadzenia działalności handlowej w dniu 17.09.2023 na działkach będących własnością gminy Pszczyna pomiędzy ulicą Bielską, a ulicą Dobrawy w sąsiedztwie Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i M.B. Częstochowskiej w Pszczynie.

1.    Organizatorem handlu jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Spółka z o.o.
2.    Biuro Organizatora mieści się na terenie Centrum Handlowo-Targowego „Koszary Ułańskie” w Pszczynie przy ul. M. Kopernika 3, telefon 728 855 925. 
3.    Działalność handlowa organizowana jest na terenie gmina Pszczyna w sąsiedztwie Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i M.B. Częstochowskiej jak zaznaczono na mapie kolorem czerwonym stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Mapa dostępna w Biurze Organizatora.
4.    Organizator wprowadza obowiązek wcześniejszej rezerwacji miejsca pod działalność handlową, którą można dokonać w biurze Organizatora w dniach od 11 września do 16 września w godzinach 7.00 - 14.00.
5.    Handlowcy, którzy nie dokonają rezerwacji w wyznaczonym terminie, będą mogli prowadzić działalność handlową pod warunkiem posiadania przez Organizatora wolnych miejsc do handlu. 
W takim przypadku wyznaczenia miejsca będzie możliwe w dniu 17.09.2023 od godziny 6.00.
6.    Nie będą przyjmowane żadne inne rezerwacje telefoniczne czy mailowe.
7.    Stoiska handlowe mogą być ustawione w miejscach wyłącznie do tego wyznaczonych.
8.    Opłata za stoisko składa się z:
- opłaty za zajęcie powierzchni pod stoisko handlowe o długości do 5m - 100,00 zł brutto
- oraz z opłaty targowej zgodnie z Uchwałą Nr XVII/174/15 Rady Miejskiej w Pszczynie z dnia 10 grudnia 2015 r. (4,50zł/mb stoiska)
9.    Zarezerwowane stanowisko należy zająć do godz. 8.00 w dniu 17.09.2023, niezajęcie stanowiska do godz. 8.00 upoważnia organizatora do dysponowania tym miejscem.
10.    Dokonana opłata nie podlega zwrotowi w przypadku, gdy handlujący zrezygnuje z udziału w handlu.
11.    Stoiska nie można odstąpić osobom trzecim.
12.    Potwierdzeniem dokonania opłaty jest dowód wpłaty, który należy zachować do ewentualnej kontroli.
13.    Wjazd na teren handlu dozwolony jest wyłącznie na czas montażu i demontażu stoiska, w pozostałym czasie samochody należy pozostawić na przyległych parkingach.
14.    Wystawcy, którzy ustawią swoje stoisko poza miejscem wyznaczonym przez organizatora lub nie zastosują się do obowiązujących przepisów o ruchu drogowym,  mogą zostać ukarani przez służby porządkowe. 
15.    Wystawcy i handlowcy zobowiązani są do handlu asortymentem zgodnym z charakterem wydarzenia. Zabrania się handlu materiałami pirotechnicznymi, alkoholem, lekami, bronią, tytoniem i innymi używkami.
16.    Handlowcy zobowiązani są do zachowania porządku podczas wydarzenia i uprzątnięcia stanowiska po zakończeniu handlu. Odpady należy złożyć w wyznaczonych do tego kontenerach.
17.    Handlowcy są zobowiązani do przestrzegania niniejszego regulaminu oraz stosowania się do poleceń organizatora i służb porządkowych.
18.    W czasie trwania wydarzenia w sprawach organizacyjnych i porządkowych oraz w kwestiach nieobjętych regulaminem decyduje organizator.
19.    Administratorem pozyskanych - w celu organizacji odpustu - danych osobowych jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Spółka z o.o. ul. 3 Maja 9 w Pszczynie. Telefon: 32 210 35 65 e-mail: arip@pszczyna.info.pl.
a.    Dane osobowe wystawców odpustu przetwarzane są na podstawie art. 6 pkt 1 lit.a RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) w celu organizacji odpustu przy Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i M.B. Częstochowskiej w Pszczynie w dniu 17.09.2023
b.    Osobom, których dane dotyczą, a w przypadku osób niepełnoletnich ich rodzicom/opiekunom prawnym, przysługuje prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie.
c.    W przypadku naruszenia przez administratora danych przepisów RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) osobom, których dane zostały pozyskane w celu umożliwienia wystawienia stoiska podczas odpustu przysługuje  prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony  Danych Osobowych.
d.    Podanie danych osobowych  jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych będzie skutkowała niedopuszczeniem do możliwości wystawienia stoiska podczas odpustu przy Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i M.B. Częstochowskiej w Pszczynie w dniu 17.09.2023
e.    Odbiorcami danych mogą być również  instytucje upoważnione z mocy prawa.
f.     Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu.
g.    Administrator danych informuje, że serwery serwisu Facebook znajdują się między innymi   w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie obowiązują inne przepisy z zakresu ochrony danych osobowych, które w szczególności mogą nie zapewniać dostatecznego poziomu ochrony. Dane mogą zostać przetransferowane przez serwis Facebook na te serwery w celu stworzenia kopii zapasowej oraz w celach związanych z działalnością serwisu.
h.    Dane osobowe zgromadzone na planach sytuacyjnych i listach wystawców oraz utrwalony i upubliczniony na stronie internetowej oraz Facebooku wizerunek będzie przechowywany przez Administratora do czasu istnienia strony internetowej lub do cofnięcia zgody na jego przetwarzanie.

 

dodane: 2023-09-04 13:47:18

Muzyczne pożegnanie wakacji

Pszczyna żegna wakacje muzycznie i tanecznie.

Dziś o 18.00 obok Centrum Przesiadkowego w Pszczynie w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę” wystąpią dwa nowe pszczyńskie zespoły: Amber Attic i Rushed.

Ulica Bankowa zaprasza z kolei na dancing w rytmie lat 80 i 90. Stroje z "epoki" mile widziane. Start: 19.00

dodane: 2023-09-01 13:34:53

Uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej

W kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na Cmentarzu Wojennym Pod Trzema Dębami oddamy hołd bohaterom, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę.
Uroczystości rozpoczną się o 11.00 mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie, po której nastąpi przemarsz na cmentarz Pod Trzema Dębami.

Jutro z kolei Pro Memoria  Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939 zaprasza o godz. 15.00 na pole bitwy pszczyńskiej, pod pomnik przy lesie Brzeziny w Ćwiklicach. W uroczystościach weźmie udział m.in. delegacja Wojska Polskiego. W programie uroczystości nabożeństwo za poległych, wspomnienie o walkach żołnierzy "Armii Kraków" na Śląsku, złożenie kwiatów i zniczy, poczęstunek.

Fot. Powiat Pszczyński

dodane: 2023-09-01 13:32:21