• pl

Aktualności

Pierwsza rocznica śmierci księcia Bolko

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Księcia Bolko von Pless, Hrabiego von Hochberg i Barona na Książu.
Książe urodził się 3 kwietnia 1936r. jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde. Jego dziadkami ze strony ojca byli książe Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless.
Był wielkim orędownikiem budowania porozumienia i więzi z mieszkańcami Górnego i Dolnego Śląska, gdzie kiedyś zamieszkiwała jego rodzina. Zawsze podkreślał, jak ważne jest czerpanie ze wspólnej tradycji i historii. Zawsze interesował się tym, co dzieje się w Pszczynie i chętnie odwiedzał nasze miasto.
We wspomnieniach ludzi, którzy go spotkali, pozostał w pamięci jako człowiek ciepły, życzliwy i otwarty.
 

dodane: 2023-08-27 11:12:06

Pszczyna kandydatem na Europejską Stolicę Kultury 2029

Każdego roku dwa lub trzy miasta Unii Europejskiej, EFTA lub krajów kandydujących otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). W 2029 roku będzie to jedno miasto z Polski i jedno ze Szwecji.

Przez rok wybrane miasta będą realizować specjalnie przygotowany program kulturalny, prezentując na arenie europejskiej swoje dziedzictwo i potencjał, stając się równocześnie ambasadorami regionu i kraju. Projekt ESK jest bowiem nastawiony na promowanie różnorodności kulturowej Europy, ochronę lokalnych tożsamości, wspieranie uniwersalnych wartości – takich, które wzbogacą życie całej europejskiej wspólnoty.

Ogromnie się cieszymy, że to właśnie nasza Pszczyna kandyduje o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w roku 2029.

Czym dokładnie jest Europejska Stolica Kultury oraz jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie tego tytułu można dowiedzieć się ze strony: pszczyna2029.pl

Zapraszamy do śledzenia profilu FB: www.facebook.com/pszczyna2029, gdzie na bieżąco publikowane będą wszystkie aktualności związane z tą inicjatywą.

Pszczyna - Kraina marzeń

Fot. Oskar Piecuch/Urząd Miejski w Pszczynie

 

dodane: 2023-08-23 14:02:21

Film dokumentalny o żubrach

Ukazała się najnowsza, przyrodnicza monografia filmowa opowiadająca o majestatycznych żubrach - "ŻUBR. KRÓL PUSZCZY".

Film dostępny jest na stronie: www.canalplus.com/pl/dokumenty/zubr-krol-puszczy/h/13726964_70026

Więcej informacji o tej produkcji można znaleźć pod linkiem zubry.pszczyna.pl/aktualnosci/162,zubr-krol-puszczy-najnowszy-film-dokumentalny-o-majestatycznych-zubrach

Serdecznie polecamy.

Fot: Krystian Matysek, Michał Makowski

dodane: 2023-08-23 13:55:53

Mieszczańskie wesele w stylu lat 20.

A może by tak przenieść się w czasie i poczuć klimat przedwojennych dancingów?

Takie rzeczy będą możliwe dziś na pszczyńskim rynku!

Zapraszamy na Mieszczańskie wesele w stylu lat 20-tych, które rozpocznie się dziś o 18.00. Kto będzie wychodził za mąż? A to niech pozostanie niespodzianką.
Wiadomo natomiast, że zabawa będzie przednia.

Przed weselem zapraszamy na Jarmark Produktów Regionalnych, koncerty oraz pokazy kulinarne.

Start: godz. 13.00.

Szczegóły na stronie: pckul.pl/wesele/

dodane: 2023-08-19 11:34:55

Noc spadających gwiazd 2023

Pogoda na jutrzejszą noc zapowiada się idealnie pod nadchodzące wydarzenie. W niedzielę, 13 sierpnia, w godzinach 20.00 - 23.45  w Ośrodku Sportów Wodnych MORiS w Łące będzie można oglądać tak zwany "deszcz Perseidów", czyli spadających gwiazd.
Dodatkowo zaplanowano koncert, wykład, a także ciepłe napoje. Organizatorzy zachęcają do zabrania własnych leżaków, karimat, materacy i kocy, przypominając, że sierpniowe noce mogą być chłodne.

Ramowy program wydarzenia :
20:00 - rozpoczęcie
20:50 - sskjegg - koncert cz. 1
20:50 - Damian Jabłeka - opowieści po zmierzchu
21:15 - sskjegg - koncert cz. 2
21:15 - 21:45 - Damian Jabłeka o niebie nad naszymi głowami
21:45 - sskjegg - koncert cz. 3
22:15 - 22:45 - przerwa na relaks i pytania
22:45 - 23:20 - Damian Jabłeka o niebie nad naszymi głowami
23:20 - pytania do wykładowcy, własne obserwacje
23:50 - zakończenie imprezy

Plan godzinowy będzie elastycznie dopasowywany do sytuacji na niebie.

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-08-12 14:08:57

Regionalne zawody konne w najbliższą niedzielę

Po raz kolejny w pszczyńskim parku będziemy mogli obejrzeć niezwykle widowiskowe zawody konne Pless Cup.

Najlepsze w regionie konie oraz jeźdzcy będą startować w kilku konkurencjach.

Zawody odbędą się w parku 13 sierpnia. Początek o godz. 9.00.

Zapraszamy.

dodane: 2023-08-11 09:19:29

Święto Ziół w skansenie

Już w najbliższy wtorek  zapraszamy na „Święto Ziół” w skansenie!!!                                      
To plenerowe wydarzenie nawiązuje do święta, w polskiej tradycji ludowej zwanej świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającego na 15 sierpnia. W tym dniu odbędzie się impreza z bogatym programem zarówno dla ducha, jak i ciała. Patronkę ziemi i płodów rolnych uczcimy w pszczyńskim skansenie już po raz czwarty.

Święto rozpocznie plenerowa msza święta o godz. 10.30 podczas której tradycyjnie święcimy bukiety z ziół /bukiety będzie można zakupić przed mszą/. Po jej zakończeniu będzie okazja na kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych kupić m.in. miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy, domowe przetwory, smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ćwiklic, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy naturalne kosmetyki.

Przygotowano również bogatą ofertę warsztatów dla wszystkich, małych i dużych, z ziołami w roli głównej /udział w warsztatach jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona/. Całość wydarzenia uatrakcyjnią występy lokalnych artystów. Na głośne czytanie i aktorskie interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej zaprosi Stowarzyszenie „take tam...” im. Artystów Międzywojnia. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy obrazów inspirowanych twórczością noblistki autorstwa młodych artystów ze studia VINCI oraz „take tam...”. Z kolei w 150 rocznicę urodzin księżnej Daisy, Śląsko Bajarka (Dominika Kierpiec-Kontny) zagra spektakl ekologiczno-muzyczny pt. „Ksiynżniczka Gynsipympek”. Odbędziemy bajkową podróż do świata natury, biorożnorodności i muzyki. „Ksiynżniczka Gynsipympek” to także interaktywne spotkanie ze ślōnskom godkōm w przystępnej, rodzinnej formie.

Na godziny popołudniowe zaplanowano koncert formacji KAROL OCHODEK TRIO, która łączy formę piosenki autorskiej z gatunkami takimi jak jazz, blues, folk i world music. Karol Ochodek to pochodzący z Pszczyny wokalista i gitarzysta. Formacją, z którą występuje najczęściej jest Trio. Występują razem od lat, bardzo dobrze rozumieją się na scenie. Każdy ich występ jest inny, zawsze jednak dbają o dużą dynamikę koncertu, dobry kontakt z publicznością i wysoki poziom wykonania.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.
 
*od godz. 13.00 wstęp 5 zł

dodane: 2023-08-11 09:02:46

KOMUNIKAT WS. SIEPRNIOWEGO JARMARKU STAROCI

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej informuje, że z uwagi na rejestrację przez Telewizję Polską S.A. biesiady w ramach cyklu „Polskie biesiady” z użytkowania zostanie wyłączona płyta rynku od piątku, 11 sierpnia do poniedziałku, 14 sierpnia.
W związku z tym zmianie ulegnie również organizacja jarmarku staroci, który zaplanowano na niedzielę, 13 sierpnia. Dla wystawców zostaną wyznaczone miejsca przy ul. Basztowej oraz parkingu przy hali MORiS. A w razie konieczności na ul. Wojska Polskiego i ul. Piastowskiej.
Szczegółowe informacje dostępne są w Biurze Informacji Turystycznej, tel. 32 212 99 99 lub osobiście w godzinach otwarcia biura.

dodane: 2023-08-09 09:07:25

Śląskie Dni Miodu

dodane: 2023-08-04 16:10:14

Plenerowe stoisko Kolekcji Daisy

Wyjątkowy obraz Daisy znów na pszczyńskim rynku.

Tym razem będzie go można zobaczyć z bliska podczas Plenerowych Targów Turystycznych, które odbędą się w najbliższy weekend 29 i 30 lipca.
Na stoisku Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dostępna będzie cała kolekcja Daisy, którą stanowią pamiątki inspirowane wspomnianym obrazem autorstwa Wiktorii Kani.
Na co dzień pamiątki z kolekcji można zakupić w naszym biurze (Rynek 19).

Fot. AB/MS - Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2023-07-28 15:18:17