• pl

Aktualności

Plenerowe Targi Turystyczne na pszczyńskim rynku

Na pszczyńskim rynku w najbliższy weekend odbędą się Plenerowe Targi Turystyczne.
To pierwsze tego typu wydarzenie w Pszczynie, które będzie doskonałą okazją do promocji miejsc, gmin, powiatów i polskich regionów oraz do odkrycia wielu ciekawych zakątków, nie tylko na wakacyjne wypady.

Plenerowym Targom Turystycznym będzie towarzyszyć hasło „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wystawcy prezentujący swoje atrakcje turystyczne zapewne odkryją przed nami nieco interesujących historii i ciekawostek.

Zapraszamy na pszczyński rynek wszystkich podróżników, tych "dalekobieżnych" i "małodystansowych".

dodane: 2023-07-28 15:11:32

Regaty na Jeziorze Goczałkowickim

W najbliższą sobotę 29 lipca Jezioro Goczałkowickie stanie się areną zmagań żeglarskich podczas Regat o Puchar Komandora Jachtklubu PTTK Pszczyna.

O 12.00 start pierwszego biegu.

Na zakończenie prawdziwa żeglarska biesiada przy ognisku.

Dojazd do portu - al. Dębowa 5, Wisła Wielka.
Polecamy wieżę widokową nad jeziorem w Wiśle Wielkiej (ul. Cieszyńska), skąd będzie można obserwować regaty.

dodane: 2023-07-26 11:02:45

Śląskie Miraże Art Fest

Kolejna edycja Śląskie Miraże Art Fest już w najbliższy weekend 28-30 lipca.
Wydarzenie, które stało się już marką samą w sobie. Wszystko za sprawą dobrej muzyki - aż 14 koncertów w ciągu 4 dni ! - oraz wielu wydarzeń, które odbywają się w ramach festiwalu:

  • Śląskie Targi Rzemiosła
  • kino
  • teatr
  • wystawa artystyczna
  • słuchowiska
  • warsztaty i atrakcje dla dzieci
  • foodtrucki
  • silent disco


Na początek koncert w ramach Bankowa Street LIVE, podczas którego usłyszymy zespół HEIMA. Start: godz. 20.00.

Śląskie Miraże Art Fest potrwają do niedzieli.

Zapraszamy na festiwalowy weekend w Pszczynie.

dodane: 2023-07-26 11:00:50

Nowa wystawa w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Wakacyjny okres sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Mając powyższe na uwadze, serdecznie zapraszamy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, gdzie w jednej z sal wystawowych, w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym, prezentowana jest przestrzeń poświęcona postaci Księżnej Daisy. Wystawa związana jest z obchodami Roku Księżnej Daisy 2023, w którym przypadają odpowiednio 150. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci, najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu.

Założeniem scenariuszowym wystawy, jest zaprezentowanie księżnej Daisy z mniej znanej perspektywy. Dzięki wystawie, poznajemy ją jako osobę dostrzegającą piękno otaczającej ją przyrody. Poprzez dobór cytatów z pamiętników oraz ich odpowiednie zestawienie z archiwalnymi fotografiami, zwiedzający są zachęceni do zaznajomienia się z autorką cytatów, poprzez indywidualne podejście do prezentowanych treści. Cechą indywidualną wystawy jest to, że oddaje ona głos samej księżnej Daisy Hochberg von Pless (bez komentarza współczesnego, który mógłby nieświadomie rozpraszać w odbiorze treści).

Ważnym aspektem wystawy jest także przedstawienie Ziemi Pszczyńskiej, jako obszaru o niemal najszybszym tempie przemian industrialno-urbanistycznych w owym czasie w Europie i jego zestawienia z innymi miejscami, w których księżna Daisy bywała a także fakt istnienia w regionie pszczyńskim pięknej przyrody wraz z ikonicznym żubrem.  

Wystawa czasowa mogła powstać, dzięki zaangażowaniu zarówno osób prywatnych jak i świetnej współpracy m. in. z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Zamkiem Książ w Wałbrzychu-za co serdecznie dziękuję!

Wystawa udostępniona jest w godzinach otwarcia Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Wstęp na wystawę DAISY~NATURA(LNIE) w cenie biletu.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2023-07-22 10:35:46

Opłata za parkowanie na Żorskiej

Pogoda na weekend zapowiada się bardzo przyjemna, zatem zapraszamy na spacery po urokliwej starówce i zabytkowym parku.

Wszystkim, którzy zdecydują się przyjechać do Pszczyny samochodem przypominamy, że w weekendy i święta na parkingu przy ulicy Żorskiej obowiązuje opłata. Wynosi ona 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Parking płatny jest w godzinach:
- od stycznia do kwietnia oraz od października do grudnia - 10.00 - 18.00,
- od maja do września - 10.00 - 20.00.
Od poniedziałku do piątku parking przy ul. Żorskiej jest bezpłatny.
W parkomacie można zapłacić gotówką oraz kartą.

Pozostałe parkingi na terenie miasta w weekendy i święta są bezpłatne.
Od 1 lipca zmieniły się również opłaty za parkowanie od poniedziałku do piątku w strefach płatnego parkowania.
Informacje na temat opłat można znaleźć na naszej stronie w zakładce "Informacje praktyczne".

dodane: 2023-07-21 09:34:13

Pszczyńsko Laba 2023

Nie tylko mieszkańców Pszczyny, ale również turystów zapraszamy na Międzyosiedlową Biesiadę Rodzinną Pszczyńsko Laba!

W sobotę, 8 lipca, na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej będzie można pobawić się na festiwalu kolorów, posłuchać muzyki, gotować z półfinalistką programu Masterchef, pobawić się z animatorami czy skorzystać z dmuchańców i karuzel.

Więcej szczegółów na plakacie.

dodane: 2023-07-07 15:54:32

Lipcowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę, 9 lipca, na pszczyńskim rynku odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, który organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w Pszczynie w godzinach 9.00 - 20.00.
Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-07-05 14:16:17

Pranie pachnące sztuką - wystawy plenerowe

Pranie pachnące sztuką

"Pranie pachnące sztuką" to projekt realizowany z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Projekt ten zakłada stworzenie wystaw obrazów lokalnych, pszczyńskich twórców w nieoczywistej formie i miejscach. Trzy wystawy pojawią się w trzech różnych miejscach i będą dostępne przez całe wakacje.

Wernisaż pierwszej wystawy:
- 6 lipca (czwartek) o godz. 16.00 w ogrodzie pszczyńskiego Starostwa - ilustracje zegarów pochodzących z pracowni Stanisława Lisa, pszczyńskiego zegarmistrza, których autorką jest Zofia Siwy.

Otwarcie drugiej wystawy:
- 7 lipca (piątek) o godz. 17.00 na terenie osiedla Śródmieście u zbiegu ulic Kościuszki i Poniatowskiego - różnorodne obrazy autorstwa Anny Stoszek-Szroborz.

Inauguracja trzeciej wystawy:
- 9 lipca (niedziela) o godz. 15.30 w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, w pobliżu chałupy z Grzawy - 12 prac o tematyce wiejskiej, których autorami są uczniowie pracowni artystycznej prowadzonej przez Wiktorię Kanię, pszczyńską malarkę i rysowniczkę.

Więcej szczegółowych informacji o wystawach, jak i samych artystach, dostępnych jest na stronie Starostwa Powiatowego w Pszczynie: https://www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/9307-pranie-pachnace-sztuka-trzy-wystawy-w-niecodziennej-formie...

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-07-04 14:27:00

Jubileuszowy X Goczałkowicki Festiwal Róż

W pierwszy weekend lipca (1-2.07.2023r.) w Goczałkowicach-Zdroju odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Róż. Teren festiwalu będzie obejmował uzdrowisko, park zdrojowy i Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju.

Ale żeby nazwa nikogo nie zmyliła... Podczas festiwalu będą odbywać się nie tylko wystawy, ekspozycje oraz warsztaty florystyczne, ale także wiele atrakcji artystycznych, muzycznych, teatralnych i nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

W planie Festiwalu można znaleźć między innymi:
- w sobotę (01.07) - warsztaty florystyczne, wystawy florystyczne, ogródek teatralny Stowarzyszenia  "take tam" im. Artystów Międzywojnia, koncertowe spacery na scenie w Starym Dworcu oraz koncert główny Anny Guzik;
- w niedzielę (02.07) - wystawy, warsztaty i pokaz florystyczny, koncerty, przegląd chórów, animacje dla dzieci oraz koncert główny Alicji Majewskiej przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza.

Oprócz tego przez cały czas trwania X Goczałkowickiego Festiwalu Róż będzie można podziwiać aranżacje kwiatowe altanek i mostków w parku zdrojowym, skorzystać z oferty festiwalowej kawiarni i kwiaciarni, rozejrzeć się po różanym kiermaszu oraz zakupić "różane cudeńka".

Szczegóły wydarzenia i harmonogram godzinowy dostępne są na plakacie.

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-06-29 14:20:18

150. rocznica urodzin Księżnej Daisy von Pless

Dzisiaj - 28 czerwca - przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej mieszkanki Pszczyny, czyli Księżnej Daisy von Pless.
W ramach świętowania tego dnia polecamy lekturze obszerny artykuł "Zamek w Pszczynie – Spacer śladami Księżnej Daisy", który dostępny jest na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tekst zwiera nie tylko wiele ciekawych informacji z życia Księżnej, ale także jej wspomnienia i emocje związane z Zamkiem w Pszczynie oraz wiele portretów i fotografii wnętrz.

Artykuł można znaleźć w poniższym linku: https://zamek-pszczyna.pl/zamek-w-pszczynie-spacer.../

dodane: 2023-06-28 14:40:15