• pl

Aktualności

Święto Ziół w skansenie

Już w najbliższy wtorek  zapraszamy na „Święto Ziół” w skansenie!!!                                      
To plenerowe wydarzenie nawiązuje do święta, w polskiej tradycji ludowej zwanej świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającego na 15 sierpnia. W tym dniu odbędzie się impreza z bogatym programem zarówno dla ducha, jak i ciała. Patronkę ziemi i płodów rolnych uczcimy w pszczyńskim skansenie już po raz czwarty.

Święto rozpocznie plenerowa msza święta o godz. 10.30 podczas której tradycyjnie święcimy bukiety z ziół /bukiety będzie można zakupić przed mszą/. Po jej zakończeniu będzie okazja na kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych kupić m.in. miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy, domowe przetwory, smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ćwiklic, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy naturalne kosmetyki.

Przygotowano również bogatą ofertę warsztatów dla wszystkich, małych i dużych, z ziołami w roli głównej /udział w warsztatach jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona/. Całość wydarzenia uatrakcyjnią występy lokalnych artystów. Na głośne czytanie i aktorskie interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej zaprosi Stowarzyszenie „take tam...” im. Artystów Międzywojnia. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy obrazów inspirowanych twórczością noblistki autorstwa młodych artystów ze studia VINCI oraz „take tam...”. Z kolei w 150 rocznicę urodzin księżnej Daisy, Śląsko Bajarka (Dominika Kierpiec-Kontny) zagra spektakl ekologiczno-muzyczny pt. „Ksiynżniczka Gynsipympek”. Odbędziemy bajkową podróż do świata natury, biorożnorodności i muzyki. „Ksiynżniczka Gynsipympek” to także interaktywne spotkanie ze ślōnskom godkōm w przystępnej, rodzinnej formie.

Na godziny popołudniowe zaplanowano koncert formacji KAROL OCHODEK TRIO, która łączy formę piosenki autorskiej z gatunkami takimi jak jazz, blues, folk i world music. Karol Ochodek to pochodzący z Pszczyny wokalista i gitarzysta. Formacją, z którą występuje najczęściej jest Trio. Występują razem od lat, bardzo dobrze rozumieją się na scenie. Każdy ich występ jest inny, zawsze jednak dbają o dużą dynamikę koncertu, dobry kontakt z publicznością i wysoki poziom wykonania.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.
 
*od godz. 13.00 wstęp 5 zł

dodane: 2023-08-11 09:02:46

KOMUNIKAT WS. SIEPRNIOWEGO JARMARKU STAROCI

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej informuje, że z uwagi na rejestrację przez Telewizję Polską S.A. biesiady w ramach cyklu „Polskie biesiady” z użytkowania zostanie wyłączona płyta rynku od piątku, 11 sierpnia do poniedziałku, 14 sierpnia.
W związku z tym zmianie ulegnie również organizacja jarmarku staroci, który zaplanowano na niedzielę, 13 sierpnia. Dla wystawców zostaną wyznaczone miejsca przy ul. Basztowej oraz parkingu przy hali MORiS. A w razie konieczności na ul. Wojska Polskiego i ul. Piastowskiej.
Szczegółowe informacje dostępne są w Biurze Informacji Turystycznej, tel. 32 212 99 99 lub osobiście w godzinach otwarcia biura.

dodane: 2023-08-09 09:07:25

Śląskie Dni Miodu

dodane: 2023-08-04 16:10:14

Plenerowe stoisko Kolekcji Daisy

Wyjątkowy obraz Daisy znów na pszczyńskim rynku.

Tym razem będzie go można zobaczyć z bliska podczas Plenerowych Targów Turystycznych, które odbędą się w najbliższy weekend 29 i 30 lipca.
Na stoisku Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dostępna będzie cała kolekcja Daisy, którą stanowią pamiątki inspirowane wspomnianym obrazem autorstwa Wiktorii Kani.
Na co dzień pamiątki z kolekcji można zakupić w naszym biurze (Rynek 19).

Fot. AB/MS - Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2023-07-28 15:18:17

Plenerowe Targi Turystyczne na pszczyńskim rynku

Na pszczyńskim rynku w najbliższy weekend odbędą się Plenerowe Targi Turystyczne.
To pierwsze tego typu wydarzenie w Pszczynie, które będzie doskonałą okazją do promocji miejsc, gmin, powiatów i polskich regionów oraz do odkrycia wielu ciekawych zakątków, nie tylko na wakacyjne wypady.

Plenerowym Targom Turystycznym będzie towarzyszyć hasło „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wystawcy prezentujący swoje atrakcje turystyczne zapewne odkryją przed nami nieco interesujących historii i ciekawostek.

Zapraszamy na pszczyński rynek wszystkich podróżników, tych "dalekobieżnych" i "małodystansowych".

dodane: 2023-07-28 15:11:32

Regaty na Jeziorze Goczałkowickim

W najbliższą sobotę 29 lipca Jezioro Goczałkowickie stanie się areną zmagań żeglarskich podczas Regat o Puchar Komandora Jachtklubu PTTK Pszczyna.

O 12.00 start pierwszego biegu.

Na zakończenie prawdziwa żeglarska biesiada przy ognisku.

Dojazd do portu - al. Dębowa 5, Wisła Wielka.
Polecamy wieżę widokową nad jeziorem w Wiśle Wielkiej (ul. Cieszyńska), skąd będzie można obserwować regaty.

dodane: 2023-07-26 11:02:45

Śląskie Miraże Art Fest

Kolejna edycja Śląskie Miraże Art Fest już w najbliższy weekend 28-30 lipca.
Wydarzenie, które stało się już marką samą w sobie. Wszystko za sprawą dobrej muzyki - aż 14 koncertów w ciągu 4 dni ! - oraz wielu wydarzeń, które odbywają się w ramach festiwalu:

  • Śląskie Targi Rzemiosła
  • kino
  • teatr
  • wystawa artystyczna
  • słuchowiska
  • warsztaty i atrakcje dla dzieci
  • foodtrucki
  • silent disco


Na początek koncert w ramach Bankowa Street LIVE, podczas którego usłyszymy zespół HEIMA. Start: godz. 20.00.

Śląskie Miraże Art Fest potrwają do niedzieli.

Zapraszamy na festiwalowy weekend w Pszczynie.

dodane: 2023-07-26 11:00:50

Nowa wystawa w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Wakacyjny okres sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Mając powyższe na uwadze, serdecznie zapraszamy do Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, gdzie w jednej z sal wystawowych, w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym, prezentowana jest przestrzeń poświęcona postaci Księżnej Daisy. Wystawa związana jest z obchodami Roku Księżnej Daisy 2023, w którym przypadają odpowiednio 150. rocznica urodzin oraz 80. rocznica śmierci, najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu.

Założeniem scenariuszowym wystawy, jest zaprezentowanie księżnej Daisy z mniej znanej perspektywy. Dzięki wystawie, poznajemy ją jako osobę dostrzegającą piękno otaczającej ją przyrody. Poprzez dobór cytatów z pamiętników oraz ich odpowiednie zestawienie z archiwalnymi fotografiami, zwiedzający są zachęceni do zaznajomienia się z autorką cytatów, poprzez indywidualne podejście do prezentowanych treści. Cechą indywidualną wystawy jest to, że oddaje ona głos samej księżnej Daisy Hochberg von Pless (bez komentarza współczesnego, który mógłby nieświadomie rozpraszać w odbiorze treści).

Ważnym aspektem wystawy jest także przedstawienie Ziemi Pszczyńskiej, jako obszaru o niemal najszybszym tempie przemian industrialno-urbanistycznych w owym czasie w Europie i jego zestawienia z innymi miejscami, w których księżna Daisy bywała a także fakt istnienia w regionie pszczyńskim pięknej przyrody wraz z ikonicznym żubrem.  

Wystawa czasowa mogła powstać, dzięki zaangażowaniu zarówno osób prywatnych jak i świetnej współpracy m. in. z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Zamkiem Książ w Wałbrzychu-za co serdecznie dziękuję!

Wystawa udostępniona jest w godzinach otwarcia Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Wstęp na wystawę DAISY~NATURA(LNIE) w cenie biletu.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2023-07-22 10:35:46

Opłata za parkowanie na Żorskiej

Pogoda na weekend zapowiada się bardzo przyjemna, zatem zapraszamy na spacery po urokliwej starówce i zabytkowym parku.

Wszystkim, którzy zdecydują się przyjechać do Pszczyny samochodem przypominamy, że w weekendy i święta na parkingu przy ulicy Żorskiej obowiązuje opłata. Wynosi ona 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Parking płatny jest w godzinach:
- od stycznia do kwietnia oraz od października do grudnia - 10.00 - 18.00,
- od maja do września - 10.00 - 20.00.
Od poniedziałku do piątku parking przy ul. Żorskiej jest bezpłatny.
W parkomacie można zapłacić gotówką oraz kartą.

Pozostałe parkingi na terenie miasta w weekendy i święta są bezpłatne.
Od 1 lipca zmieniły się również opłaty za parkowanie od poniedziałku do piątku w strefach płatnego parkowania.
Informacje na temat opłat można znaleźć na naszej stronie w zakładce "Informacje praktyczne".

dodane: 2023-07-21 09:34:13

Pszczyńsko Laba 2023

Nie tylko mieszkańców Pszczyny, ale również turystów zapraszamy na Międzyosiedlową Biesiadę Rodzinną Pszczyńsko Laba!

W sobotę, 8 lipca, na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej będzie można pobawić się na festiwalu kolorów, posłuchać muzyki, gotować z półfinalistką programu Masterchef, pobawić się z animatorami czy skorzystać z dmuchańców i karuzel.

Więcej szczegółów na plakacie.

dodane: 2023-07-07 15:54:32