• pl

13. NOCNA KSIĄŻĘCA GRA MIEJSKA W PSZCZYNIE

W sobotę 15 maja br. w Pszczynie po raz trzynasty odbędzie się Nocna Książęca Gra Miejska. Będzie to edycja wyjątkowa, bo na żywo i w terenie. Decyzja o organizacji gry w takiej formie została podjęta po niedawnym ogłoszeniu harmonogramu luzowania obostrzeń. Nie zapomniano jednak o trwającej pandemii, dlatego gra zostanie zorganizowana z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad bezpieczeństwa.

Na żywo ale bezpiecznie

W grze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 112 osób, które dokonają wcześniejszej rezerwacji miejsc. Drużyny, liczące od 2 do 5 osób, będą rozpoczynać zabawę w turach, o różnych godzinach. W każdej turze będzie nie więcej niż 16 osób. Pierwsza tura wyruszy na trasę o 18.00, a kolejne co 30 minut, aż do 21.00.

Trasa obejmie obszar od Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej aż po Staw Cyranka, czyli będzie to dość wymagający spacer. Zadania na trasie będą bezobsługowe, bez udziału aktorów i animatorów. Nie będzie również wspólnego zakończenia gry.

W tym roku wydłużono mocno limit czasu na wykonanie zadań (za wyjątkiem Skansenu, który będzie otwarty dla graczy tylko do 23.00). Nie będzie też rywalizacji o nagrodę główną lecz w zamian miłe upominki dla wszystkich. Organizatorzy chcą, aby każda drużyna mogła spokojnie rozkoszować się tym, co przygotowano w różnych pięknych zakątkach Pszczyny.

Stary Książę

Bohaterem tegorocznej gry będzie najdłużej panujący w rodzinie Hochbergów książę Jan Henryk XI von Pless, który przez 52 lata swoich rządów ogromnie rozwinął swoje dobra. Był to człowiek wielu talentów. Był świetnym gospodarzem, zdolnym biznesmenem i managerem. Rozwijał i modernizował na swoich ziemiach rolnictwo i leśnictwo. To on sprowadził żubry na ziemię pszczyńską. Otwierał kopalnie, huty, budował linie kolejowe i wyniósł na szczyt browar w Tychach. Do tego był odważnym wojakiem, pełnym pasji miłośnikiem i hodowcą koni, projektantem liberii dla służących oraz twórcą używanego do dziś myśliwskiego instrumentu sygnałowego. Miał szóstkę dzieci, ale najbardziej znany jest jego syn, Jan Henryk XV Hochberg, który pojął za żonę słynną księżną Daisy.

Podczas gry drużyny wyposażone w smartfony będą przemierzać nocną Pszczynę tropem miejsc, które są związane z historią Starego Księcia. W każdym z miejsc znajdą link do odsłuchania ciekawej historii oraz zadanie lub zagadkę. Rozwiązania będzie można wysłać bez pośpiechu, ale nie później, niż do godziny 1 w nocy. Drużyny, które podadzą co najmniej połowę prawidłowych odpowiedzi mogą liczyć na drobną nagrodę, która będzie do odebrania w ustalonym terminie w Biurze Informacji Turystycznej na pszczyńskim Rynku. Natomiast dla wszystkich uczestników przygotowano niespodzianki, które zostaną rozdane przy starcie gry.

Jak wziąć udział w grze

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia, w grze będzie mogło wziąć udział nie więcej niż 112 osób w drużynach od 2 do 5 osób, gdzie co najmniej jedna osoba jest pełnoletnia.
Starty kolejnych tur, po maksymalnie 16 osób w każdej, przewidziane są o: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30 i 21.00. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga internetowej rezerwacji miejsc.

Rezerwacja miejsc

Rezerwacja miejsc otworzy się 10 maja o godzinie 20.00 na stronie gra.pszczyna.pl/ i potrwa do wyczerpania miejsc. Żeby dokonać rezerwacji miejsc należy wypełnić formularz.
Jeśli w danym momencie miejsc w rezerwacji internetowej już nie ma, organizatorzy radzą zaglądać regularnie na stronę rezerwacji, szczególnie bliżej piątku 14 maja, bo ewentualne rezygnacje zgłoszone przez zespoły z wcześniejszymi rezerwacjami spowodują powrót wolnych miejsc do puli.

Jak przygotować się do udziału w grze

Do udziału w imprezie nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. Ważniejsza jest ciekawość, spryt i spostrzegawczość oraz poczucie humoru.
Gra odbywa się w plenerze i wymaga sporo chodzenia, warto więc zadbać o wygodny strój i obuwie oraz coś przeciwdeszczowego. Po zmroku przyda się latarka. Dobrze jest mieć także coś do picia i jedzenia oraz podstawową apteczkę. Do gry w tym roku niezbędny jest smartfon z dostępem do Internetu. Najlepiej zadbać również o powerbank, na wypadek gdyby telefon miał się rozładować na trasie, bo uniemożliwi to ukończenie gry.

Zgodnie z wieloletnią tradycją organizatorzy zachęcają też do przebierania się w stylu retro, choć w tym roku wyjątkowo nie będzie to premiowane punktami.

Organizatorami gry są: Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury, a producentem wykonawczym firma Silesia Events. Partnerem Gry jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej sp. z o. o.

dodane: 2021-05-06 15:33:15

Powrót: