• pl

Trasy spacerów

Dostępnie są cztery podstawowe warianty tras spacerów:

1. "W angielskim stylu" - oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju.
Czas trwania ok. 2h, koszt 290 zł za usługę przewodnicką.

2. "Od średniowiecza po nową dzielnicę" - przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów.
Czas trwania ok. 2h, koszt 290 zł za usługę przewodnicką.

3. "Małe miasto z wielką historią" - ukazuje charakter i znaczenie Pszczyny m. in. podczas Wielkiej Wojny, kiedy Pszczyna nazywana była „małym Berlinem”. Dwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii miasta. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.
Czas trwania ok. 2h, koszt 290 zł za usługę przewodnicką.

4."Śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego" - przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich.
Czas trwania ok. 2,5h, koszt 330 zł za usługę przewodnicką.
 

Nowość!
W 2023r. z okazji dwóch rocznic przypadających właśnie na ten rok - 150. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Księżnej Daisy von Pless, utworzona została nowa trasa spacerów "Śladami Księżnej Daisy". Trasa ma na celu przybliżenie życiorysu najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego Zamku i poznanie najbardziej związanych z nią miejsc w Pszczynie.
Czas trwania ok. 2h, koszt 290 zł za usługę przewodnicką.

Przejdź do: