• pl

Ciekawe obiekty

Ludwikówka

Ludwikówka
Pszczyna, ul. Chopina

Ludwikówka  jest niewielkim klasycystycznym dworkiem, wybudowanym w 1799 roku przez architekta książęcego Wilhelma Puscha. Swą nazwę budynek otrzymał na cześć młodego księcia Ludwika Anhalt-Köthen Dworek ten został umiejętnie wkomponowany w zbocze i zieleń parku; nieopodal przebiega droga konna - tzw. Reitweg - prowadząca niegdyś do zameczku myśliwskiego w Promnicach. Obecnie planowane jest odtworzenie drogi do Promnic jako turystycznej drogi rowerowej. Dworek Ludwikówka jest aktualnie w rękach prywatnych.

Bażantarnia

Bażantarnia
Pszczyna, ul. Barbórki 47
601 406 352

www.palacbazantarnia.pl

Bażantarnia - pałacyk myśliwski wybudowany około roku 1800 według projektu architekta Wilhelma Puscha. Pałacyk położony jest na wzniesieniu w pobliżu Pszczyny (Poręba). Można stąd podziwiać piękną panoramę okolic miasta, a od pałacyku prowadzą wkomponowane w krajobraz aleje - lipowa i brzozowa. Miejsce to jest celem przyjemnych rowerowych wycieczek, prowadzących od zamku Dziką Promenadą, Łącką Groblą, dalej przez dawne posiadłości Jana Henryka, przez okoliczny las i aleje. Dziś znajduje się tu hotel oraz sala przyjęć.

Herbaciarnia

Herbaciarnia
Pszczyna, Zabytkowy Park Pszczyński

Położona w parku na wysepce Herbaciarnia to owalny pawilon, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy zachowaniu form neoklasycystycznych. Ma charakter modnej w okresie romantyzmu „świątyni dumania”, a jednocześnie herbaciarni, czyli wykwintnego miejsca picia herbaty w pięknym otoczeniu. W owalnych okienkach znajdują się kute kraty. Jest też kilka piaskowcowych postumentów, ukrytych pośród drzew na wysepce wokół herbaciarni, służących niegdyś za stoliki. Obecnie znajduje się tutaj sezonowa kawiarenka.

Piwnica lodowa

Piwnica lodowa
Pszczyna, Zabytkowy Park Pszczyński

 Piwnica lodowa znajduje się w parku i jest okrągłą budowlą wybudowaną w końcu XIX wieku w stylu neoromańskim. Pod budynkiem mieściła się piwniczka, w której pod koniec zimy gromadzono wielkie bryły lodu. System izolacji sprawiał, że lód przez lato nie topniał. Stąd też przewożono go stopniowo do zamkowych spiżarni, gdzie ochładzał  żywność.

Brama Chińska

Brama Chińska
Pszczyna, ul. Katowicka

 Brama Chińska zlokalizowana jest przy ul. Katowickiej. Bramę wybudowano w 1908 roku i stanowi ona element romantycznej architektury parkowej nawiązujący do formy paj-lu. Flankujący ją fragment muru jest jedyną pozostałością pierwotnego, neogotyckiego ogrodzenia parku.

Brama Wybrańców

Brama Wybrańców
Pszczyna, ul. Brama Wybrańców 1

 Brama Wybrańców to najstarsza zachowana do dziś część kompleksu zamkowego, jednocześnie jest ona wjazdem na jego teren. Postawiona w 1687 roku przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku Baltazara Promnitza, mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów, byli nazywani właśnie „wybrańcami’. Przez wieki brama zachowała niezmieniony kształt. Prowadzi do niej mostek ponad dawną fosą, niegdyś otaczającą cały zamek. Przejazd bramy wiedzie przez kamienny boniowany portal. Ponad portalem połać krytego dachówką dachu przerywa ozdobny szczyt, na którym umieszczono kamienną płytę z herbami właścicieli Pszczyny – Baltazara Promnitza i Emilii Agnieszki Saskiej, wyryto tu także ukrytą w łacińskim napisie datę budowy bramy. W narożniku budynku widać malowniczą niską basztę, nakrytą niewielką kopułą. Dziś znajduje się tutaj kasa Muzeum Zamkowego.

Rokokowy pałacyk w Rudołtowicach

Rokokowy pałacyk w Rudołtowicach
Rudołtowice, ul. Zawadzkiego 128

 Pałacyk został zbudowany w roku 1752 przez tutejszego pasjonata Józefa Zborowskiego. Jest to murowany piętrowy obiekt częściowo podpiwniczony. Układ wnętrza trzytraktowy, symetryczny. Parter sklepiony, na piętrze sufity. Na zewnątrz w przyczółku frontowym kartusze z herbami Jastrzębiec, po lewej stronie herb Zborowskich z XIV wieku przedstawiający złotą podkowę zwróconą barkiem w dół, a między jej ramionami znajduje się krzyż; a z prawej strony herb Ostoja przedstawiający dwa złote półksiężyce odwrócone od siebie i miecz srebrny zwrócony ostrzem w dół, w polu czerwonym. Dach mansardowy, kryty eternitem z nowszymi lukarnami. Obiekt otoczony jest parkiem. Po 1752 r. mieszkańcami pałacu byli kolejni właściciele tutejszych dóbr rycerskich, a na początku XX wieku zarządcy księcia pszczyńskiego. Po akcji parcelacyjnej „Ślązak” obiekt znalazł się w rękach państwa. Początkowo zamierzano przeznaczyć go na cele szpitalne, ale w końcu urządzono w nim hotel dla „Junaków”, którzy pracowali przy regulacji koryta Wisły. W czasie okupacji hitlerowskiej był tu ośrodek służby pracy dla Związku Niemieckich Dziewcząt (Arbeitsdienstlager BDM). Po drugiej wojnie światowej pałac kolejno zajmowały: kursy repolonizacyjne, Uniwersytet Ludowy, prewentorium dla dzieci energetyków, Dom Wczasów Dziecięcych. Dziś znajduje się tu ośrodek dla dzieci niedowidzących.

Myto

Myto
Poręba, przy zbiegu ulicy Wodzisławskiej i Wodnej

 Budynek znajduje się przy zbiegu ulicy Wodzisławskiej i Wodnej, naprzeciw dawnego książęcego folwarku. Wyraźnie wysunięty w kierunku jezdni, pełnił funkcję myta, czyli punktu pobierania opłat (myta) za przejazd furmanką, które wynosiło 10 feningów, co stanowiło równowartość dwóch bułek. Nie pobierano tej taksy za przejazd tylko na kościelne nabożeństwa. Porębskie myto zbudowano około 1870 r., kiedy gruntową drogę Pszczyna – Pawłowice zamieniono na bitą szosę. Następne było w Pawłowicach. Ominięcie takiego punktu narażało na wysokie kary. Myta wydzierżawiano weteranom wojennym lub wysłużonym żandarmom. Przestały one funkcjonować w okresie powstań śląskich.

Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych (Palais)

Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych (Palais)
Pszczyna, ul. Witolda Antesa 4

 Zbudowany w 1806 roku neogotycki dwupiętrowy Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych przez dziesiątki lat zajmował budynek przy ul. Wojska Polskiego. Wybudowany w stylu neogotyckim w 1902 roku gmach przy ul. Witolda Antesa wyróżniał się w Pszczynie swą architekturą i monumentalnością. Z tego względu przylgnęło do niego miano "Palais", czyli pałacu. Miejscowa ludność spolszczyła tę nazwę na "Paleja". Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych.

 

Wodna Wieża

Wodna Wieża
Pszczyna, ul. Jana Kilińskiego 5

Budynek ten powstał w 1930 r. jako wieża ciśnień w ramach budowy nowych wodociągów. W dolnej części znajdowała się w nim również nowoczesna łaźnia miejska. Wieża została zbudowana z cegieł z warstwami powietrznymi na konstrukcji żelbetonowej. W 2010r. wieża została całkowicie przebudowana. Do 2018r. znajdowała się w niej oryginalna restauracja urządzona w stylu steampunk

/zdjęcie: biznes.bielsko.info/

Przejdź do: