• pl

Aktualności

Rok Daisy w Pszczynie i Wałbrzychu

W tym roku będziemy wyjątkowo często i uważnie pochylać się nad postacią księżnej Daisy von Pless.
To właśnie w 2023 roku przypada 150 rocznica urodzin oraz 80 rocznica śmierci księżnej Daisy.
Z tej okazji dwa partnerskie miasta szczególnie związane z osobą Daisy, czyli nasza Pszczyna oraz Wałbrzych ogłosiły, że obecny, 2023 rok będzie Rokiem Księżnej Daisy von Pless.
Z niecierpliwością oczekujemy wydarzeń, które będą upamiętniać jej niezwykłą postać.

dodane: 2023-01-26 10:08:07

Działania związane z ochroną i konserwacją drewnianego budownictwa w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

Ochrona i konserwacja drewnianego budownictwa jest działaniem koniecznym i niebudzącym wątpliwości. Dotyczy to szczególnie elementów dziedzictwa, które zostały uznane za najcenniejsze i jako takie wpisywane są do rejestru zabytków. Skansen - Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, tworzy kompleks 16 drewnianych obiektów, z których 14 wpisano do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. W 2022 roku Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pozyskała fundusze umożliwiające remont 3 zabytkowych obiektów w pszczyńskim skansenie.
Pierwszym obiektem poddanym pracom konserwatorskim był największy obiekt w skansenie tj. stodoła ośmioboczna z Kryr. W partnerstwie z czeskim miastem Paskov, ARiPZP realizowała mikroprojekt pn. "Stodoła ośmioboczna z Kryr jako miejsce zachowania lokalnej tradycji i kultury". Jego strategicznym celem było udostępnienie i popularyzacja zasobów dziedzictwa kulturalnego terenów przygranicznych. Realizacja projektu był możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Wydatki kwalifikowalne dla całego mikroprojektu wyniosły: 35285,21 euro oraz gminy Pszczyna, która wsparła prace dotacją w wysokości 20 tys. zł. Otrzymane środki przeznaczono min. na prace konserwatorskie pokrycia dachowego zabytkowej osiemnastowiecznej stodoły z Kryr, która jest jednym z cenniejszych obiektów w pszczyńskim skansenie.
Ponadto pracom konserwatorskim został poddany karawan pogrzebowy, wyjątkowy, rzadko spotykany eksponat, który prezentowany jest na stałej wystawie pojazdów konnych w stodole ośmiobocznej. Projekt zakładał także wymianę oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego stodoły, dzięki czemu obiekt zyskał na atrakcyjności i pięknie prezentuje się wieczorową porą.
Ważną częścią projektu były spotkania sąsiedzkie po obu stronach granicy. Nasi sąsiedzi zza południowej granicy gościli w Pszczynie na zorganizowanej w ramach projektu konferencji polsko – czeskiej pn.„Konserwacja zabytkowych obiektów drewnianych”, która odbyła się w pszczyńskim skansenie 12 października.
W ramach projektu przygotowana została także fotograficzna wystawa czasowa we wnętrzach remontowanego zabytku pt. „Historia zabytkowej XVIII wiecznej stodoły”, przedstawiająca archiwalne zdjęcia obiektu i zabytkowego karawanu pogrzebowego, którą niebawem będzie można zobaczyć w pszczyńskim skansenie.
Jesienią rozpoczęły się prace na Spichlerzu z Rudołowic – Dębiny. Roboty polegały na rozbiórce pokrycia dachowego, wymianie uszkodzonych elementów konstrukcji dachu oraz położeniu nowego gontu modrzewiowego. Całość została zaimpregnowana preparatami przeciwgrzybicznymi i ogniochronnymi. Prace wsparły finansowo gmina Pszczyna i powiat pszczyński w wysokości 20 tys. zł i 14 tys. zł. Całkowita wartość remontu wyniosła ok. 37 tys. zł.
Ostatnią, ale jakże ważną inwestycją były prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej otrzymała dofinansowanie na prace konserwatorskie tego obiektu z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w wysokości 127 000 zł. Zakres prac obejmował wymianę pokrycia dachowego, wzmocnienie konstrukcji dachowej, impregnację elementów drewnianych, renowację drzwi oraz naprawę poprzez usunięcie i flekowanie porażonych biologicznie fragmentów ścian.
Cieszymy się, że udało się zrealizować zamierzone cele. W przyszłym roku nie odpuszczamy i planujemy prace konserwatorskie kolejnych obiektów zabytkowych, tworzących naszą muzealną ekspozycje.

dodane: 2023-01-17 09:59:19

Ferie 2023 w Pszczynie!

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe i chociaż zimowa aura nie dopisuje, a śniegu brak, to w Pszczynie i tak znajdzie się wiele ciekawych atrakcji i możliwości do aktywnego spędzenia tego wolnego czasu!

➡️PCKul zaprasza na zimowe półkolonie dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Zorganizowane zostały dwa turnusy:
- 16-20.01.2023 r. w godzinach 8:30 – 14:00
- 23-27.01.2023 r. w godzinach 8:30 – 14:00
Koszt jednego turnusu to 350zł, a karty zgłoszeniowe, które dostępne są na stronie internetowej, należy przesłać na maila: polkolonie@pckul.pl.
W planie między innymi sensoplastyka, zdrowe gotowanie, warsztaty florystyczne, teatralne czy seanse filmowe.
ℹ️Więcej informacji: https://pckul.pl/ferie2023/

➡️MORiS Pszczyna zaprasza do udziału w turniejach sportowych halowej piłki nożnej, trójek koszykarskich, badmintona, tenisa stołowego oraz szachów, które będą odbywały się przez całe dwa tygodnie ferii (16-29 stycznia).
ℹ️ Więcej informacji: http://www.moris.pszczyna.pl/.../a2108,ferie-w-miescie-2023

➡️Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na Zimowe buszowanie po Zamku, które zaplanowane jest od 23 do 27 stycznia. Na dzieci w wieku od 6 do 12 lat, codziennie będą czekały inne atrakcje. W czasie zajęć odbywać się będą m.in. warsztaty, zabawy ruchowe, zabawy twórcze, spacery w parku. Każdego dnia zaplanowana jest także wizyta w Zamku.
Koszt zajęć to 6zł od osoby za jeden dzień.
ℹ️Harmonogram i więcej informacji: https://zamek-pszczyna.pl/zimowe-buszowanie-po-zamku-3/

➡️Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej w czasie ferii zaprasza na zajęcia dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych o tematyce związanej ze śląską kuchnią, ginącymi zawodami czy śląskim strojem ludowym.
Czas trwania warsztatów to 1,5 godziny, w których będzie można również zwiedzić Skansen i nakarmić owce. Koszt zajęć to 15 zł od osoby.
ℹ️Więcej informacji i rezerwacje: https://www.facebook.com/zagrodawsipszczyna

➡️ Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim zaprasza na warsztaty i lekcje przyrodnicze, które znajdują się w stałej ofercie obiektu. Zajęcia odbywają się od poniedziałku to piątku i umożliwiają bliskie spotkanie z żubrami i innymi zwierzętami leśnymi, a także poznanie wielu ciekawostek z zakresu flory i fauny pszczyńskich lasów.
ℹ️Więcej informacji: http://zubry.pszczyna.pl/tropem-zubra, http://zubry.pszczyna.pl/lekcja-przyrody

dodane: 2023-01-09 12:21:11

Styczniowy Jarmark Staroci - pierwszy w 2023r.!

W najbliższą niedzielę, 8 stycznia, na rynku w Pszczynie odbędzie się pierwszy w Nowym Roku Jarmark Staroci, organizowany przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.
Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.
Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2023-01-05 11:21:58

Muzyczny styczniowy weekend

Niezwykle muzycznie zapowiada się najbliższy weekend!

Świąteczne koncerty charytatywne w kościele ewangelickim w Pszczynie:
- 6 stycznia, godz. 16.00 i 18.30 - Brathanki, bilet w cenie 75 zł
Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek przeznaczony zostanie na Hospicjum św. Ojca Pio działające w Pszczynie.

Koncert charytatywny "Usłysz muzykę dla Kacperka" w Bugsy's Music Restaurant:
- 7 stycznia, godz. 19.00 - wystąpią Roboty na Wysokości i Holly Blue, bilet w cenie 50 zł
Dochód ze sprzedaży biletów, rezerwacji stolików i licytacji odbywających się podczas wydarzenia, przeznaczony zostanie na operację i leczenie Kacperka Chodury, który urodził się z wadą rozwojową słuchu prawego ucha.

Koncert kolędowy w Kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie:
- 7 stycznia, godz. 19.00 - Pszczyński Zespół Kameralny Con Fuoco, wstęp wolny

XII Pszczyńskie Kolędowe Spotkania Chóralne w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piasku:
- 8 stycznia, godz. 17.00 - Pszczyński Zespół Kameralny Con Fuoco, Chór Lutnia, Chór Młodzieżowy "Per Spasso", Chór Cantemus, Chór Canto Graziosa, Chór Klema, wstęp wolny
Wydarzenie organizowane jest dla Domu Kulejących Aniołów w Piasku.

Informacje o wydarzeniach znajdują się również na poniższych plakatach oraz na stronie pless.pl.

dodane: 2023-01-04 11:12:35

Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej

Na koniec 2022 roku dzielimy się z Wami doskonałą informacją!
Nasze Biuro Informacji Turystycznej pomyślnie przeszło certyfikację Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna przyznała naszej placówce certyfikat w kategorii 3 gwiazdek.

Życzymy sobie oraz Wam pomyślności w Nowym Roku!

dodane: 2023-01-04 10:25:33

Godziny otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym

W czasie Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy również do odwiedzenia Pokazowej Zagrody Żubrów oraz Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej, które będą otwarte w godzinach:
24 grudnia - od 9.00 do 13.00,
25 grudnia - nieczynne,
26-30 grudnia - od 9.00 do 16.00,
31 grudnia - od 9.00 do 13.00,
1 stycznia - nieczynne.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie pozostaje zamknięte do Nowego Roku.

dodane: 2022-12-23 10:21:45

Nowa odsłona strony internetowej Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim

W odpowiedzi na wyzwania dzisiejszego świata - mocno bazującego w przestrzeni wirtualnej - powstała nowa strona internetowa Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim.
Całkowicie nowa szata graficzna o przejrzystym i intuicyjnym układzie pozwala na proste i szybkie odnalezienie najważniejszych informacji, m.in. o godzinach otwarcia, porach karmienia żubrów czy wskazówki jak dojechać do obiektu. Są też relacje z bieżących wydarzeń, galeria zdjęć, artykuły oraz film „Z tradycji czerpiemy siłę...”.

Strona jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, posiada przyjazny interfejs z adekwatną czcionką. Na jej czytelność wpływa także możliwość zastosowania wysokiego kontrastu. Tłumaczona jest na język angielski i czeski.
Dzięki nowej technologii powstała także strona responsywna, aby umożliwić przeglądanie informacji na urządzeniach mobilnych, np. ekranie smartfona czy tabletu.

Adres strony pozostał bez zmian: http://zubry.pszczyna.pl/

Stronę zaprojektowano w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy, Program Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 „Promowanie atrakcji przyrodniczych poprzez wykorzystanie technologii mobilnych”.  Strategicznym celem projektu było promowanie atrakcji przyrodniczych i popularyzacja zasobów dziedzictwa przyrodniczego terenów przygranicznych oraz zwiększenie odwiedzalności regionu poprzez wykorzystanie miejscowego potencjału przez pryzmat turystyki rowerowej oraz wykorzystanie technologii mobilnych.

Partnerem wiodącym projektu była Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, partnerem Kulturní Centrum Frýdlant nad Ostravicí.

dodane: 2022-12-09 15:23:47

Grudniowy Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 11 grudnia na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.
Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.
 
Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).
 
Serdecznie zapraszamy!

 

 

dodane: 2022-12-09 09:22:56

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Tajemnice Pszczyńskiej Puszczy"

Dla wielu mieszkańców Śląska i turystów odwiedzających nasz region, Pszczyna kojarzy się przede wszystkim z zabytkowym założeniem parkowym i jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w kraju - zamkiem książąt pszczyńskich.
Jednak echem po świetności historycznej ziemi pszczyńskiej z połowy XIX i początku XX wieku pozostają niezmiennie lasy. Są one częścią pierwotnej Puszczy Pszczyńskiej, wchodzącej w skład nizinno - wyżynnego kompleksu Puszczy Śląskiej, która obejmowała blisko 400 tys. hektarów.

Ten swoisty, leśny charakter regionu pszczyńskiego wraz z jego najcenniejszym naturalnym skarbem - jakim są żubry, prezentowany jest w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Głównym celem zagrody jest hodowla żubrów linii pszczyńskiej oraz ekspozycja gatunków, które można spotkać w Lasach Pszczyńskich.

Zagroda odgrywa również ważną rolę edukacyjną. Istniejąca tutaj od 2017 roku ścieżka przyrodniczo - edukacyjna „Tajemnice Pszczyńskiej Puszczy” została właśnie wzbogacona o kolejne tablice dydaktyczne. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono interaktywne tablice zewnętrzne. Portretują one szeroką gamę miejscowych
przedstawicieli świata flory i fauny. Ścieżkę uzupełniono o łamigłówkę, dzięki której poszerzymy swoją wiedzę na temat tropów zwierząt. Dodatkowym aspektem rozszerzenia ścieżki o kolejne przystanki jest możność wykorzystania metody Montessori. Pozwala ona w sposób kompleksowy, zarówno dzieciom, jak i młodzieży, zdobywać wiedzę przyrodniczą, jednocześnie czerpiąc przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu w otoczeniu starodrzewia parkowego i zwierząt.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2022-12-03 14:27:24