• pl

Aktualności

Żubra kochać mądrze

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów odbyła się prezentacja nowej ekspozycji edukacyjnej. Szkielet i dermoplast byka żubra uzupełnią ofertę edukacyjną warsztatów i lekcji przyrody.

Sala dydaktyczna w budynku edukacyjno-ekspozycyjnym Pokazowej Zagrody Żubrów wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. Dzięki uzyskanemu przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono dermoplast oraz szkielet byka żubra (Bison bonasus).

W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe, m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz lekarz weterynarii dr Mieczysław Hławiczka, szefowie Kół Łowieckich i przedstawiciele Lasów Państwowych.    
Informacjami na temat obecnej populacji żubrów i planami związanymi z ich hodowlą podzieliła się prof. Wanda Olech-Piasecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, wykładowczyni w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która od ponad 30 lat zajmuje się ochroną żubra w Polsce i Europie. Z kolei prof. Wojciech Bielecki z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej SGGW odkrył przed uczestnikami spotkania budowę i funkcje układu kostnego żubra. Jednocześnie podkreślił, że w Europie są tylko trzy tego typu eksponaty: jeden w szwedzkim muzeum, drugi w Hiszpanii, a trzeci w Białowieży. Teraz do tej nielicznej grupy dołączyła Pszczyna.

- Dzięki współpracy wielu instytucji, m.in. Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Nadleśnictwa Kobiór, gminy Pszczyna oraz  naszej spółki mamy przyjemność i satysfakcję publicznej prezentacji kompletnego i naturalnego szkieletu byka żubra. Wyjątkowym jest fakt, że jest to drugi tego typu eksponat w Polsce, który teraz pomoże w prowadzeniu zajęć edukacyjnych pod kątem szeroko rozumianej roli żubra w środowisku naturalnym, jak i propagowaniu wiedzy na jego temat w naszej zagrodzie - podkreślił prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Jacek Patyk.

Uzupełnieniem ekspozycji są kopie grafik szkieletu żubra i tura przedstawionych w dziele „De uro nostrate eiusque sceleto commentatio” autorstwa Ludwika Henryka Bojanusa z roku 1825, które są częścią większego opracowania „Nova Acta Physico-Medica Academiae Cesareae Leopoldino-Carolinae Naturae Curiosorum”. Jest to istotne opracowanie dla żubrologów i przyrodników, ponieważ to w nim poprzez dokładną analizę porównawczą, Bojanus udowodnił, że żubr i tur są dwoma odrębnymi gatunkami.

- Żubry do Pszczyny zostały sprowadzone prawie 160 lat temu. Od tego czasu nasza miejscowość kojarzona jest właśnie z tymi zwierzętami. Cieszę się, że poza dbałością o rozwój oferty turystycznej Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej stale rozwija ofertę edukacyjną. Odzwierciedleniem są statystyki odwiedzających Pokazową Zagrodę Żubrów oraz uczniów korzystających z oferty warsztatowej - powiedział burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Kościec postawiono na podwyższonej platformie, dzięki czemu można zobaczyć najdrobniejsze szczegóły osteologicznej anatomii największego europejskiego ssaka lądowego. Jego artystyczną kopię przedstawiła obok na ścianie młoda i utalentowana pszczyńska malarka Wiktoria Kania.

dodane: 2024-04-05 13:10:38

Życzenia wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim spokojnego i radosnego czasu.

Niech ta cudowna, wiosenna, pełna nadziei aura towarzyszy nam jak najdłużej.

dodane: 2024-03-30 09:12:34

Nowy numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

Wszystkich czytelników kwartalnika zapraszamy do naszego biura.

Jest już dostępny nowy numer 19 (wiosna 2024).

Fot. Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-03-27 11:23:33

Godziny otwarcia Biura Informacji Turystycznej w okresie światecznym

Biuro Informacji Turystycznej w okresie Świąt Wielkanocnych otwarte będzie w następujących godzinach:

  • 30 marca (Wielka Sobota): 8.30 - 13.00
  • 31 marca (Wielkanoc): nieczynne
  • 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny): 8.30-15.30

Zapraszamy.

Fot. MS/Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-03-27 10:59:30

Jarmark Wielkanocny w skansenie

W nadchodzącym tygodniu powitamy w końcu kalendarzową i astronomiczną wiosnę. A już w kolejnym obchodzimy Święta Wielkanocne.

Z tej okazji zapraszamy na Jarmark Wielkanocny w Skansenie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który odbędzie się w przyszły weekend 23 i 24 marca.

Będzie można się tam zaopatrzyć w naturalne produkty od lokalnych producentów takie jak: przetwory i konfitury, sery, mleko i jaja z tutejszych gospodarstw, miody, pieczywo, lokalne smakołyki serwowane przez koła gospodyń, kosmetyki pszczyńskich manufaktur, lawendowe wyroby i wiele innych tradycyjnych produktów posiadających certyfikat Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej.

Na jarmarku spotkamy rękodzielników, którzy poprowadzą warsztaty o tematyce wielkanocnej i nie tylko.
Dodatkową atrakcją będzie spektakl "Tajemnica wielkanocnej pisanki", a także koncerty młodzieży Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej oraz zespołu Karol Ochodek Trio.

Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny.

dodane: 2024-03-16 11:53:00

Wiosenny Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 10 marca na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2024-03-07 12:04:20

Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury

"NOWE PRZESTRZENIE - NOWE MOŻLIWOŚCI" - to właśnie hasło, które opisuje nowe Pszczyńskie Centrum Kultury.

Wczoraj nastąpiło otwarcie obiektu na ul. Jagiełły, a od dziś startuje już pełny repertuar wydarzeń muzycznych, kabaretowych i teatralnych. No i kino, którego tak bardzo w Pszczynie brakowało.

Otwarciu nowego PCKulu towarzyszy ogromne zainteresowanie. Wszyscy chcą zobaczyć nowy obiekt. Pierwsze oprowadzanie miało miejsce wczoraj. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze zwiedzić ten nowoczesny budynek, mogą zarezerwować sobie wejściówkę na 15 lutego na godz. 18.00 lub 20.00.

Aby to zrobić, należy przejść do systemu rezerwacji na stronie: pckul.pl w zakładce "Wydarzenia".

Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty Pszczyńskiego Centrum Kultury.

dodane: 2024-02-14 10:47:15

Jarmark Staroci na pszczyńskim rynku

W niedzielę (11 lutego) zapraszamy na kolejną edycję Jarmarku Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 17.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Rynek 19, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy.

dodane: 2024-02-09 13:44:02

Karty do skata z pszczyńskim zamkiem

W Pszczynie jest wielu entuzjastów skata. To bardzo popularna na śląsku gra karciana, nazywana nie rzadko śląskim brydżem.
W ubiegłym roku Polski Związek Skata zaprezentował nowy wzór kart. Znalazły się na nich miasta, głównie z terenu województwa śląskiego. Również Pszczyna ma w tej talii swoją kartę. To dziesiątka żołądź.

Nową talię można znaleźć w naszym Biurze Informacji Turystycznej.

Zapraszamy.

Fot. Biuro Informacji Turystycznej

dodane: 2024-02-01 14:53:18

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już w tą niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Hasło tegorocznego 32. Finału brzmi "Tu wszystko gra OK". W tym roku środki ze zbiórki przeznaczone będą na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc dzieci i dorosłych.
Zbiórkę można również wesprzeć w naszym Biurze Informacji Turystycznej.
   
A program pszczyńskiego finału WOŚP, jak zawsze zapowiada się interesująco:

26 stycznia (piątek), Pszczyńskie Centrum Kultury (ul. Piastowska) - musical "Królowa Śniegu",

28 stycznia (niedziela):
Pszczyńskie Centrum Kultury - pokazy taneczne i występy solistów Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu "VoicePless" - start: 11.00
Rynek:

  • akcja krwiodawstwa
  • pokazy ratownictwa
  • 1. Bieg Pszczyński "Z sercem dla WOŚP"
  • koncerty
  • licytacje
  • Światełko do nieba

Start: 9.00

Zapraszamy.

dodane: 2024-01-25 14:48:58