• pl

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Tajemnice Pszczyńskiej Puszczy"

Dla wielu mieszkańców Śląska i turystów odwiedzających nasz region, Pszczyna kojarzy się przede wszystkim z zabytkowym założeniem parkowym i jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w kraju - zamkiem książąt pszczyńskich.
Jednak echem po świetności historycznej ziemi pszczyńskiej z połowy XIX i początku XX wieku pozostają niezmiennie lasy. Są one częścią pierwotnej Puszczy Pszczyńskiej, wchodzącej w skład nizinno - wyżynnego kompleksu Puszczy Śląskiej, która obejmowała blisko 400 tys. hektarów.

Ten swoisty, leśny charakter regionu pszczyńskiego wraz z jego najcenniejszym naturalnym skarbem - jakim są żubry, prezentowany jest w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Głównym celem zagrody jest hodowla żubrów linii pszczyńskiej oraz ekspozycja gatunków, które można spotkać w Lasach Pszczyńskich.

Zagroda odgrywa również ważną rolę edukacyjną. Istniejąca tutaj od 2017 roku ścieżka przyrodniczo - edukacyjna „Tajemnice Pszczyńskiej Puszczy” została właśnie wzbogacona o kolejne tablice dydaktyczne. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono interaktywne tablice zewnętrzne. Portretują one szeroką gamę miejscowych
przedstawicieli świata flory i fauny. Ścieżkę uzupełniono o łamigłówkę, dzięki której poszerzymy swoją wiedzę na temat tropów zwierząt. Dodatkowym aspektem rozszerzenia ścieżki o kolejne przystanki jest możność wykorzystania metody Montessori. Pozwala ona w sposób kompleksowy, zarówno dzieciom, jak i młodzieży, zdobywać wiedzę przyrodniczą, jednocześnie czerpiąc przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu w otoczeniu starodrzewia parkowego i zwierząt.

Fot. Michał Makowski

dodane: 2022-12-03 14:27:24

Powrót: