• pl

Aktualności

Nowe ograniczenia i zasady od 7 listopada

Jesień w pełni, zachwyca kolorami i zachęca do spacerów w ten słoneczny, sobotni poranek.
Pamiętajmy jednak, że wprowadzone zostały kolejne ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną. Jednym z nich jest zamknięcie od 7 listopada obiektów muzealnych, co oznacza że Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Stajnie Książęce, Muzeum Prasy Śląskiej i Muzeum Militarnych Dziejów Śląska pozostają nieczynne do odwołania.
Odwiedzić za to można Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie oraz Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Oba obiekty pozostają otwarte, choć z pewnymi ograniczeniami. W Zagrodzie Żubrów zamknięty jest budynek z ekspozycjami, w skansenie zaś chałupy będzie można obejrzeć z zewnątrz i zerknąć do izb przez otwarte drzwi, ale bez możliwości wejścia do środka. W obu obiektach można również zakupić pamiątki.
Zachęcamy, aby w trakcie spacerów po niezwykle urokliwych o tej porze roku alejkach parkowych, zajrzeć do Zagrody Żubrów oraz do skansenu i doświadczyć wyjątkowej harmonii ducha historii z naturą.
Oba obiekty otwarte w godzinach: 9.00-16.00.
Zapraszamy.

dodane: 2020-11-07 13:46:44

Fotograficzne podróże na pszczyńskim rynku - wystawa "Pixels on Tour"

Od kilku dni na rynku w Pszczynie oglądać można wystawę fotograficzną "Pixels on Tour. Fotograficzne podróże - odkrywanie miasta - współpraca - inkluzja". Wystawa powstała w ramach projektu Erasmus+ "Pixels on Tour". Projekt rozpoczął się w 2018 roku i trwał dwa lata. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z pięciu europejskich miast: włoska Pavia, portugalska Almada, ukraiński Iwano-Frankiwsk, francuskie Grenoble oraz Pszczyna. Celem projektu była przede wszystkim integracja uczniów, którzy przyjechali z innych krajów, z lokalną społecznością szkolną.
Prezentowana na rynku wystawa jest efektem wartsztatów, które składały się z kilku etapów. Fotografie ukazują spojrzenie uczniów na otaczającą ich rzeczywistość, a konretniej na to, co najbardziej ich zaskakuje. Szczególnie interesujący jest pokazany na wystawie dialog, który prowadzą uczniowie będący w różnych krajach, wykorzystując przy tym uniwersalny język obrazu.
Projekt "Pixels on Tours" realizowany jest przez "Polskie Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur" we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie, Pszczyńskim Centrum Kultury oraz nauczycielami i uczniami pszczyńskich szkół: III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 5.

dodane: 2020-11-05 12:20:11

Jesienny numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

W 1865 roku książę pszczyński Jan Henryk XI sprowadził do swoich lasów żubry, zakładając tym samym własną hodowlę tych dostojnych zwierząt. Pszczyńskie stado było szeroko opisywane na  arenie międzynarodowej. W zakresie hodowli żubrów książę realizował działania, które były do tej pory niespotykane, a które dziś mogą uchodzić za nowatorskie. Na czym polegały? I dlaczego księcia Jana Henryka XI możemy nazywać ekologiem swoich czasów? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w jesiennym numerze kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Przeczytamy w nim również m.in. o tym, kim był Karol Gawlica, jak wyglądały biedaszyby na ziemi pszczyńskiej, a także poznamy opowieści o dawnych szkołach. Te oraz wiele innych artykułów wzbogaconych historycznymi zdjęciami znajdziemy w kolejnym numerze kwartalnika. Można go nabyć w naszym biurze oraz w skansenie.
Zapraszamy

dodane: 2020-10-31 13:03:56

Nie będzie Giełdy Staroci w listopadzie

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi ograniczeniami oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci, nie odbędzie się listopadowa edycja imprezy.

dodane: 2020-10-31 13:02:03

1 listopada obiekty zamknięte

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 1 listopada 2020 r. Biuro Informacji Turystycznej, Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Pokazowa Zagroda Żubrów oraz Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" będą nieczynne.

dodane: 2020-10-31 13:01:20

Gra online "Poznaj Księżną Daisy"

W okresie pandemii Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Kultura w sieci”, którego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia on-line. Jednym ze wspartych projektów była strona z grami online popularyzującymi wyjątkowe postaci historyczne, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. Projekt został zrealizowany przez agencję Silesia Events. Gry można znaleźć na stronie: www.silesiaevents.pl/gra.

POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY
Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była pochodzącą z Anglii żoną niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Daisy łączyła urodę, wrażliwość i odwagę.
Z jednej strony Daisy pełną garścią czerpała z możliwości, jakie dawało jej małżeństwo z jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Kochała podróże, piękne stroje i rozrywki. Z drugiej strony, niezależnie od stanu majątkowego, zawsze pozostawała otwarta i naturalna w kontaktach z ludźmi ze wszystkich klas społecznych. Wykorzystywała też swoją pozycję do załatwiania ważnych spraw dla lokalnych społeczności.
Księżna Daisy jest żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. Dlatego zaproszenie do stworzenia gry opowiadającej o Daisy von Pless przyjęło wiele osób i miejsc, którym zależy na propagowaniu historii księżnej. Wśród nich: miasto Pszczyna (w tym Zagroda Żubrów, Skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej), Zamek Książ w Wałbrzychu, Barbara Borkowy (autorka książek historycznych i tłumaczka wspomnień księżnej Daisy), Bronisława Jeske-Cybulska (doktor historii, współautorka biografii księżnej Daisy), czy Joanna Lamparska (autorka, dziennikarka i popularyzatorka historii).

DLA KOGO JEST GRA
Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawe postaci, historie i miejsca. Składa się z nagrań, tekstów i filmów, opowiadających o życiu Daisy, od jej dzieciństwa aż po ostatnie lata życia. Ciekawostkom towarzyszą zadania i zagadki, które motywują do pogłębiania swojej wiedzy poprzez wyszukiwanie odpowiedzi w Internecie.

JAK GRAĆ
Gra jest bezpłatna, nie wymagają rejestracji, ani instalowania czegokolwiek. Wystarczy wejść na stronę www.silesiaevents.pl/gra i wybrać grę POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY.

KTO ZA TYM STOI
Silesia Events od 11 lat działa w zakresie promocji miejsc i integracji dla firm. Projekt Śląskie gra to dar Silesia Events dla samorządów mimo trudnej sytuacji własnej, w związku z kryzysem branży eventowej,  turystycznej i marketingowej. Patronat nad projektem objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, industrialna.tv, Silesia.travel, Szlak Zabytków Techniki oraz pless.pl.

dodane: 2020-10-28 12:49:42

28 października Pokazowa Zagroda Żubrów oraz Skansen w Pszczynie będą nieczynne

dodane: 2020-10-28 11:15:36

XVII Spotkania z Kulturą Żydowską online

15 października miała rozpocząć się kolejna edycja "Spotkań z Kulturą Żydowską". Jednak ze względu na wprowadzone ograniczenia wywołane sytuacją epidemiczną organizatorzy zdecydowali, że impreza nie może odbyć się w planowanej formule. Pomysłodawca "Spotkań" Pan Sławomir Pastuszka zaprasza na wykłady online, w trakcie których opowie o motywach i symbolach cmentarza żydowskiego w Pszczynie. To właśnie tej tematyce poświęcone jest najnowsze wydawnictwo Pana Sławomira Pastuszki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie."
Zaplanowano 2 spotkania:
15 października, 17.30 - "Motywy i symbole ze świata zwierząt";
16 października, 17.30 - "Motywy i symbole związane ze światłem, tożsamością oraz granicą i oddzieleniem".
Link do spotkań na platformie ZOOM: rsl.zoom.us/j/9285508487
Numer spotkania: 928 550 8487, hasło do spotkania: 642502.
Zapraszamy do udziału.

dodane: 2020-10-13 09:50:16

Jarmark Staroci odwołany

W związku z rozszerzeniem od soboty, 10 października strefy żółtej na cały kraj i wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, zaplanowany na niedzielę, 11 października Pszczyński Jarmark Staroci zostaje odwołany.

dodane: 2020-10-09 11:14:11

Pszczyński Jarmark Świąteczny

Wyjątkowa atmosfera, wiele atrakcji, przednie jedzenie, grzane wino i świąteczne dekoracje, czyli Pszczyński Jarmark Świąteczny. Jak każdego roku, organizatorzy planują wiele atrakcji.
Od 18 do 20 grudnia na rynku staną świątecznie ozdobione stoiska, na których będzie można kupić m.in. ozdoby świąteczne, prezenty pod choinkę czy wyroby artystyczne i rękodzielnicze. Zaplanowano również otwarcie punktów małej gastronomii, a w weekend koncerty i warsztaty dla najmłodszych. Tuż przy jarmarku stanie karuzela, szopka z żywymi zwierzętami oraz lodowisko. Rynek i kamienice zostaną rozświetlone świątecznymi iluminacjami.

Firmy zainteresowane wynajęciem stoisk prosimy o złożenie do 2 listopada br. swoich ofert w Biurze Informacji Turystycznej (43-200 Pszczyna, Rynek 19), tel.32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl. O zakwalifikowaniu oferty do udziału w jarmarku zdecyduje w pierwszej kolejności oryginalność w doborze towaru, jak również pomysłowa aranżacja stoiska, oddająca nastrój Świąt Bożego Narodzenia.


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT


Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem stoisk drewnianych oraz namiotów podczas jarmarku bożonarodzeniowego organizowanego na pszczyńskim rynku od 18 do 20 grudnia 2020 roku. Oferujemy stoiska ogrzewane przeznaczone na sprzedaż rękodzieła, w tym domki drewniane i namioty oraz stoiska nieogrzewane przeznaczone na sprzedaż produktów gastronomicznych, w tym domki drewniane i namioty. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie. Wystawcy na stoiskach gastronomicznych zobowiązani będą do używania opakowań ekologicznych. Zabrania się stosowania naczyń i opakowań plastikowych.
1. Oferty należy składać na załączonym formularzu dostępnym w Biurze Informacji Turystycznej: bit@pszczyna.info.pl
2. Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Oferta - wynajem stoiska na Jarmark Świąteczny 2020”.
3. Termin nadsyłania ofert: 2 listopada br. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Wybór oferty nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5. Sprzedaż alkoholu na stoisku wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Przed uzyskaniem zezwolenia Najemca winien uzyskać pisemną zgodę organizatora jarmarku, tj. Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na sprzedaż alkoholi podczas wydarzenia. Zgoda wraz z koncesją - zezwoleniem na sprzedaż alkoholi muszą zostać dołączone do formularza zgłoszeniowego.
6. Koszt wynajmu stoiska na okres 18-20 grudnia br.:  350 zł netto - stoiska drewniane, 250 zł netto - namioty, plus opłata targowa oraz kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
7. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
8. Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
9. Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19 do 3 dni od podpisania umowy.
10. Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
11. Wszelkie informacje w siedzibie Biura Informacji Turystycznej: Rynek 19, 43-200 Pszczyna, tel. 32 212 99 99.

Organizatorami jarmarku świątecznego są: Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni. Partnerem technologicznym jest firma Groda.

Do formularza zgłoszeniowego należy załączyć fotografie oferowanego asortymentu – min. 3 szt.

 

dodane: 2020-10-06 15:18:24 czytaj więcej