• pl

Aktualności

Święto Ziół w pszczyńskim skansenie odwołane

Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, iż z powodu wprowadzonych w dniu dzisiejszym, dodatkowych obostrzeń dla niektórych powiatów, w tym Powiatu Pszczyńskiego w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odwołano Święto Ziół, które miało się odbyć 15 sierpnia br. Pozostałe wydarzenia zaplanowane na najbliższe dni w Skansenie, tj. Wakacyjna scena plenerowa itp. zostają również wstrzymane do odwołania.
Jednocześnie prosimy pamiętać, iż obiekty prowadzone przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej tj. Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowa Zagroda Żubrów pozostają do Państwa dyspozycji, z wyłączeniem sali kinowej w Zagrodzie Żubrów.
Zapraszamy zatem do zwiedzania i podziwiania naszych obiektów pamiętając o zakrywaniu ust i nosa, dezynfekcji oraz zachowywaniu bezpiecznych odległości.
„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…” jeszcze niejedno wydarzenie przed nami.
Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-08-08 14:33:18

Kolejny numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

W Biurze Informacji Turystycznej można już nabyć najnowszy numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Przeczytamy w nim między innymi o lasach dawnej Ziemi Pszczyńskiej ukazanych wielowymiarowo.

dodane: 2020-08-08 09:39:38

Święto ziół w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

Serdecznie zapraszamy do Skansenu na letni, sierpniowy spacer z atrakcjami podczas tegorocznego "Święto ziół", które odbędzie się 15 sierpnia.

Plenerowa Masz święta
Tego dnia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej - Patronki ziemi i bujnej roślinności. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali, jak co roku, wiele atrakcji. Zgodnie z kilkuletnią tradycją o godz. 10.30 na skansenowej polanie – już po raz trzeci – odbędzie się plenerowa Msza św. w intencji Mieszkańców Pszczyny, podczas której nastąpi poświęcenie ziół i kwiatów. Przed Mszą będzie możliwość zakupienia kwiatowych wiązanek przygotowanych przez pszczyńskie lokalne kwiaciarnie.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników podczas Mszy św. istnieje obowiązek zakrycia ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego. Organizator nie zapewnia miejsc siedzących. W celu zachowania odpowiedniego dystansu podczas Mszy św. bardzo prosimy o przyniesienie własnych krzeseł turystycznych, taboretów, ryczek.

Warsztaty i prelekcje
Tuż po godz. 12.00 wystartuje bogata oferta warsztatów i prelekcji o tematyce ziołowo-roślinnej. Będą to m.in. plecenie wianków, haftowanie przestrzenne motywów ziołowych na tamborkach, malowanie toreb z motywami ziołowymi, tworzenie koktajli witalnych z dodatkiem ziół, tworzenie zielników, wykonywanie konopnych myjek do ciała  oraz wykonywanie kremów z maceratów olejowych przygotowanych na bazie roślin w skansenowej manufakturze kosmetyków i wiele, wiele innych atrakcji. Tego dnia spotkać się bedzie można z zielarzem z dziada pradziada, który poruszy tematykę dobroczynnego działania ziół na organizm ludzki i ich wpływu na odporność organizmu. Nie zabraknie także spotkania w pasiece, spacerów botanicznych, teatralnej sceny oraz opowieści na temat dobrodziejstw roślinnych zlokalizowanych tuż przy naszych domach.

Jarmark lokalności i naturalności – duża różnorodność
Istotną rolę odegra także w tym roku jarmark lokalności i naturalności, podczas którego wystawcy zaprezentują bardzo różnorodny asortyment od ziół, kwiatów, warzyw, poprzez sery, oleje, wyroby z drewna, ręcznie szyte torby, maskotki, po kosmetyki i biżuterię. Wszystko wykonane i przygotowane z duszą i ogromną starannością, dzięki czemu wyroby zyskują na wartości.
Bardzo ważnym punktem programu będzie pokaz rzeźbiarstwa oraz dwa koncerty lokalnych zespołów zorganizowane na polanie wśród ziół i kwiatów.

Koncerty na trawie – kilka słów o wykonawcach

Ezer – zespół powstał w 2019 roku. Ich członków połączyła wieloletnia chęć i miłość do tworzenia autorskiej muzyki. Doświadczenie nabyte przez wiele lat wykonywania muzyki w innych zespołach da się słyszeć w kreowanych kompozycjach. Muzyki, którą tworzy Ezer nie da się przypisać do jednego stylu. Utwory dryfują wokół szeroko pojętego rocka. Można również usłyszeć wiele elementów funku, muzyki elektronicznej czy jazzu, które to nadają twórczości zespołu oryginalności i wyjątkowego brzmienia. Skąd wzięła się sama nazwa? Jest to słowo uniwersalne, bowiem w języku węgierskim oznacza "tysiąc" a w baskijskim "nic". Więc nic i wszystko. Określamy się jako twór i stwórca. Stwórca [wg. słownika: ktoś, kto coś stworzył (zwykle coś z niczego)]. My z niczego tworzymy wszystko – mówią artyści.

Chwila Nieuwagi – polski zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej. Debiutancka płyta: „Niepoprawna Muzyka” ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa AIA Cytryna dystrybuowana przez EMI Music Poland. Album zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych, w tym pierwsze kompozycje zespołu po śląsku.  Wszystkie utwory z tego krążka zostały wyróżnione najwyższymi nagrodami na wspomnianych konkursach.
W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Trzeci album „Anieli śpiewają”  ukazał się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Dalmafon.
Dwa lata później światło dzienne ujrzała pierwsza płyta koncertowa nagrana wspólnie z Kubą Blokeszem zatytułowana: „Morawska Brama” wydana przez „Miszung” – własne wydawnictwo zespołu.
Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.

Pyszna kawa, coś na ząb …

Jako, że planowana jest dla Państwa cała góra atrakcji, organizatorzy przygotują strefę gastronomiczną, abyście można było spędzić w zaciszu skansenowych chałup cały ten niezwykle interesujący dzień pełen przygód. Nie zabraknie także dobrej kawy i czegoś na deser.
Na terenie całego obiektu, zarówno podczas Mszy św., warsztatów, prelekcji i koncertów prosimy o zachowywanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dla dobra nas wszystkich.

dodane: 2020-08-05 15:50:25

Giełda Staroci w sierpniu zostaje odwołana

Z uwagi utrzymujący się w dalszym ciągu stan epidemiczny i wynikające z tego zarządzenia oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci kolejna edycja imprezy zaplanowana na 9 sierpnia zostaje odwołana.
W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, wrześniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-28 15:23:39

Słomki z Łąki

W naszym Biurze Informacji Turystycznej można znaleźć Słomki z Łąki. Ekologiczne, praktyczne, w 100% naturalne i lokalne, bo produkowane w Łące. Doskonała alternatywa dla plastikowych słomek. Zapraszamy.

dodane: 2020-07-05 09:27:55

Lipcowa Giełda Staroci odwołana

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w naszym województwie oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci lipcowa edycja imprezy zostaje odwołana.

W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, sierpniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-05 09:21:04

Kosić czy nie kosić - oto jest pytanie. Warsztaty w pszczyńskim skansenie

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej serdecznie zaprasza wszystkich miłośników zieleni i nie tylko na bardzo interesujący cykl zajęć poświęconych łąkom kwietnym, ich dobrodziejstwom, sposobom zakładania i pielęgnacji oraz wzajemnym relacjom pomiędzy światem roślin i owadów. Nie zabraknie także ziołowego zakątka dla zdrowia i urody, czyli zajęć poświęconych wykorzystaniu roślin, nawet potocznie uważanych za chwasty, w kuchni i kosmetyce.
Będą to żywe zajęcia na łonie natury prowadzone w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - przez Pasjonatów przyrody.
Terminy i tematyka zajęć:
04.07.2020 – „Łąka, zbiorowisko chwastów, czy bogactwo różnorodności przyrodniczej?” – Prowadzący - Michał Makowski, absolwent Wydziału Leśnego, miłośnik przyrody,
11.07.2020 – „Sekrety ula – czyli znaczenie roślin miododajnych dla pszczół i ludzi” – Prowadzący Jakub Skop - Pszczelarz, opiekun pasieki zlokalizowanej w Skansenie,
18.07.2020 – „Ziołowy zakątek w skansenie i jego znaczenie dla zdrowia i urody” – Prowadzące: Zyta Błąkała i Bernadetta Kędzior - Pracownicy Skansenu - Osoby prowadzące na co dzień różnorodne warsztaty o tematyce związanej z historią, powrotem do natury, roślinnością i manufakturą kosmetyków.
Wszystkie zajęcia odbędą się w Skansenie w godz. 10.00 do 12.00. W razie niepogody do dyspozycji uczestników pozostaje klimatyczna altana.
Konieczne wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Zatem, kto pierwszy, ten lepszy.
Bardzo prosimy o rozważne zapisy i punktualne przybycie na zajęcia po zapisaniu się na nie, tak aby nie zablokować miejsca innemu uczestnikowi. Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma upominek.
Jedna osoba może wziąć udział w całym cyklu zajęć.
Projekt współfinansowany przez Gminę Pszczyna.
Serdecznie zapraszamy

dodane: 2020-06-30 15:12:52

Akcja "Śląskie Bezpieczne"

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął akcję #SlaskieBezpieczne, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa turystów w województwie śląskim. w Tym celu wyprodukowano maseczki ochronne, które dostarczono również do naszego Biura Informacji Turystycznej, gdzie nasi goście mogą się w nie zaopatrzyć. Zachęcamy do bezpiecznego zwiedzania województwa śląskiego: #WybieramSlaskie, #SlaskieZaprasza. Na trasie wycieczki koniecznie musi znaleźć się Pszczyna. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-16 15:43:53

PKS - Plenerowe Kino Skansenowe

W tym tygodniu wyjątkowo  Klasyczne Czwartki odbędą się w ŚRODĘ - 10 czerwca, a obejrzymy wspaniały film biograficzny o niezwykłym artyście.

PAVAROTTI (2019, USA)

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara - Ron Howard
Film dostał nagrodę publiczności i 4 nominacje w konkursach filmowych. Według serwisu Filmweb film otrzymał wysoką notę 7,5.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=maHwPfWVWbo

****************************************************************

13 czerwca druga odsłona Sobotnich Przebojów Kinowych  i tym razem hit kina polskiego.

LEJDIS  (2008, Polska)

"Lejdis" to komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały. Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście", "Gotowe na wszystko" - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone. Film opowiada o dwunastu miesiącach ich życia. Wszystkie Lejdis znają się od dzieciństwa, mieszkały przez lata w jednej warszawskiej kamienicy, bawiły się na podwórku-studni i chodziły do tej samej szkoły. Dwie z nich: Łucja i Korba do tej pory mieszkają w mieszkaniach po rodzicach. Pierwszy moment, w którym poznajemy Lejdis to zabawa sylwestrowa, zorganizowana - co jest wieloletnim zwyczajem naszych bohaterek - w samym środku lata. Łucja, Korba, Monia i Gośka wypowiadają marzenia na nadchodzący nowy rok Lejdis. Już następne godziny pokażą, że życzenia te okażą się trudne, a wręcz niemożliwe do spełnienia. Dlaczego? To dość oczywiste: z powodu podłości mężczyzn. Monia i Korba nakrywają Marka, chłopaka Łucji na zdradzie. Marek, by ubiec dziewczyny i nie dopuścić do skandalu, niespodziewanie prosi Łucję o rękę. Łucja szaleje ze szczęścia. W tej sytuacji przyjaciółki nie mają serca wyznać, że wiarołomny narzeczony nie nadaje się na męża. Zostają same z ciężarem tajemnicy. Wkrótce okaże się, że wyskok Marka, to dopiero początek kłopotów wszystkich Lejdis. W ciągu jednego roku ich życie radykalnie się zmieni. Na szczęście zostanie im to, co najważniejsze: przyjaźń.

Film dostał 2 nagrody Złota Kaczka oraz 6 nominacji .

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ujHOsgppvXA

Bilety w cenie 8 zł do nabycia przed seansami w kasach Skansenu.
Można zabrać swoje leżaki, krzesła, poduszki oraz kocyki lub kurtki do okrycia wieczorem.
Na miejscu pyszna świeżo mielona kawa i przekąski dostępne w sklepiku skansenu.
Start filmu o 21:00

dodane: 2020-06-10 11:21:15

Trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

Wciąż w Biurze Informacji Turystycznej można zakupić trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Można w nim przeczytać m.in. o bitwie pod Ćwiklicami, o planach ulokowania w Pszczynie siedziby diecezji śląskiej, czy o pszczyńskim ogrodzie pałacowym. Publikacja zawiera wiele interesujących historycznych zdjęć. Polecamy nie tylko pasjonatom historii. Posiadamy również w sprzedaży ostatnie sztuki poprzedniego, zimowego numeru. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-09 10:27:23