• pl

Aktualności

Druga część powieści "Daisy. Błękitna tożsamość"

Z niecierpliwością wyczekiwana druga część powieści "Daisy. Błękitna tożsamość" jest już w naszym Biurze Informacji Turystycznej. Drugi tom, podobnie jak pierwszy, oparty jest na pamiętnikach bohaterki oraz źródłach historycznych dotyczących arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku. To historia ubrana w szaty literatury pięknej. Oprócz walorów literackich, powieść zawiera sporą dawkę wiedzy na temat jednej z najbardziej znanych postaci okresu "belle epoque". Chociaż świat książąt zniknął już za symbolicznym horyzontem przeszłości, to jednak nie przestaje fascynować swoim blaskiem. Można się o tym przekonać z lektury książki. Zapraszamy w niezwykłą podróż w książęcym towarzystwie!

Powieść została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne.
 

dodane: 2020-10-06 09:13:37

Dyniowe Wariacje na deser i kolację…

Zapraszamy na Dyniowe Wariacje, które odbędą się w pszczyńskim skansenie 18 października 2020r. od godz.13.00 – 18.00.

Co będzie się działo?
W planach dyniowe wariacje dla każdego, a mianowicie…
1.Główny punkt programu - 14.00 do 17.00 Warsztaty kulinarne z Remigiuszem Rączką – Minimalizm i prostota żywieniowa kluczem do długowieczności… Uczestnicy będą mieli okazję kulinarnego rozpracowania dyni, a po naszymu złonaczynia bani na wiele sposobów pod okiem specjalisty Remigiusza Rączki. Powstaną trzy potrawy.
Koszt udziału w warsztatach – 60 zł/os. Płatne po zebraniu się grupy, o czym poinformuje Państwa telefonicznie Pracownik skansenu.
Organizator zapewnia wszystkie materiały i produkty niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych fartuchów kuchennych.

Czas trwania warsztatów – 3 godz.

Na warsztaty z Remigiuszem Rączką obowiązują zapisy!!! Do dnia 10.10.2020!!! w Skansenie pod nr tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Regulamin warsztatów dostępny jest na stronie www.skansen.pszczyna.pl

Warsztaty realizowane są przy współfinansowaniu UM w ramach projektu Naturalnie w Skansenie.

2.Ponadto w programie…

2.1.Tworzenie naturalnych balsamów do ciała na bazie maceratów z roślin - warsztaty w godz. 14.00 do 17.00
2.2.Przestrzenne hafty ziołowo-dyniowe wykonane na tamborkach – warsztaty w godz. 13.00 do 17.00
2.3.Tworzymy kubki ręcznie malowane z motywami dyniowymi – warsztaty w godz. od 13.00 do… ostatniego wolnego kubka…
2.4.Wiła wianki, czyli plecenie wianków z tego, co w ogródkach rośnie… - warsztaty w godz. 13.00 do 14.30
2.5.Zielniki w roli głównej, czyli jesienny ogród zamknięty w dyni – warsztaty w godz. 15.00 do 17.00
2.6.Teatralne wyczyny w wykonaniu Take tam… – w godz. 17.00 do 18.00
2.7.Mini kiermasz jesienny… 13.00 do 18.00
Warsztaty realizowane są przy współfinansowaniu UM w ramach projektu Naturalnie w Skansenie. Obowiązuje bilet wstępu do Skansenu.
Na warsztaty wymienione w punkcie 2 nie prowadzimy zapisów,
2.8.Dyniowe pyszności dostępne cały dzień w karczmie u Richarda.

Szczegóły na www.skansen.pszczyna.pl, tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-10-06 08:44:07

Oferta edukacyjna na miarę Waszych potrzeb…

W ramach realizacji zajęć "Tropem żubra",  "Cztery pory roku w ogrodzie prababci",  "Sekrety pszczół" oraz "Z legendą w przyrodę",  odbywających się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w zabytkowym Parku Pszczyńskim, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej podjęła tej jesieni współpracę z różnymi firmami zajmującymi się produkcją lub projektowaniem materiałów edukacyjnych, które pozwolą na stworzenie doskonałej i profesjonalnej bazy dydaktycznej w prowadzonych przez ARiPZP obiektach edukacyjnych.

Na uwagę zasługują m.in. pomoce krakowskiej firmy STUKA PUKA. Dzięki współpracy z nimi wzbogacono ofertę edukacyjno-przyrodniczą dla dzieci i młodzieży o wielowymiarowe drewniane układanki pozwalające rozwijać kreatywność oraz ćwiczyć zręczność poprzez odkrywanie tajników otaczającego nas świata przyrody w obydwu ośrodkach edukacji ekologicznej, tj. Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

Zakupiono także sztalugi, plansze edukacyjne, ocynkowane doniczki, nasiona, znaczniki do roślin, laminarkę, laptopy i inne materiały edukacyjne, które pozwalają na przygotowywanie ciekawych i różnorodnych zajęć na łonie natury o różnych porach roku.

W trakcie prowadzenia zajęć prowadzący starają się podejść kompleksowo do dzieci i młodzieży pomagając im odnaleźć swój potencjał, pogłębiają ich wiedzę na temat flory i fauny, zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz kierują uwagę na wartość społeczną prowadzonych zajęć. Pokazują radość wypływającą z procesu uczenia się w trakcie przebywania na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z otaczającą nas przyrodą.  
Odwiedzający Zagrodę Żubrów oraz Skansen uczestnicy zajęć mają także okazję poznania tajników mitologii śląskiej, spotykając na swej drodze beboka, rusałkę, bałamutnika, bzionka i inne mitologiczne postaci.

Przygotowane przez ARiPZP zajęcia ze względu na charakter odbywają się dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, w skansenowym ogrodzie prababci, na tarasie widokowym, w altanie oraz wewnątrz budynku edukacyjnego, gdzie przeprowadzane są pogadanki w oparciu o przygotowaną ekspozycję.
UWAGA, UWAGA !
Dla najbardziej aktywnego uczestnika organizatorzy przewidzieli atrakcyjną, ekologiczną nagrodę;).

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną skierowaną dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich  na stronie www.zubry.pszczyna.pl/ oraz www.skansen.pszczyna.pl. Prosimy także o śledzenie obu obiektów na fb i dokonywanie zapisów pod nr telefonu /32/ 447 05 03, /32/ 210 57 77, 604 508 718.

Zajęcia prowadzone są przez pasjonatów przyrody dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-10-05 10:21:23

W październiku wraca jarmark staroci

Dobra wiadomość dla kolekcjonerów, łowców staroci i miłośników antyków. Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa na pszczyński rynek wraca giełda staroci. Najbliższa odbędzie się w niedzielę, 11 października. W związku z pandemią jarmark odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Każdy z wystawców ma obowiązek posiadać płyn do dezynfekcji i rękawiczki.
W każdą drugą niedzielę miesiąca pszczyński rynek zamienia się w jarmark staroci. Czego tam nie ma? Są m.in. meble, obrazy, lustra, rzeźby, hafty, porcelana, książki, płyty winylowe, biżuteria, sztućce, lampy i drobiazgi z duszą. Prawdziwe eldorado dla łowców staroci. A tych jest coraz więcej. Już dawno jarmark przestał być skromnym wydarzeniem o lokalnym charakterze. Ma swoje stałe miejsce nie tylko pośród pszczyńskich imprez, ale także w kalendarzu giełd staroci na Śląsku i Małopolsce. Ma też swoich stałych klientów, do których każdego miesiąca dołączają nowi. Zawsze jest dobry czas ku temu, aby uzupełnić swoje kolekcje albo rozpocząć przygodę z antykami.
W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na jarmarku obowiązują zalecenia sanitarne przygotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wystawcy przy dokonywaniu transakcji mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zakładania rękawiczek ochronnych. Zobowiązani są również do zapewnienia środków dezynfekujących dla personelu i kupujących. Konieczne jest również zachowanie odstępów między stoiskami handlowymi i dystansu społecznego. Uczestnicy jarmarku powinni zakrywać usta i nos, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.
Najbliższy jarmark odbędzie się w niedzielę, 11 października w godz. 9.00 - 15.00. Więcej informacji: Biuro Informacji Turystycznej, Rynek 19, tel. 32 212 99 99, www.pszczyna.info.pl, e-mail: bit@pszczyna.info.pl.

dodane: 2020-09-29 15:37:32

Europejskie Dni Dziedzictwa w pszczyńskim skansenie

Droga od przeszłości do współczesności, a może odwrotnie?

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Skansenu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa dnia 13.09.2020. Ze względu na to, że motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest DROGA, organizatorzy postanowili zabrać Państwa w podróż, podczas której przemierzyć bedzie można pasjonującą drogę od przeszłości do współczesności…
Być może niektórzy zechcą zawrócić? Zobaczymy…
CO STANIE NA DRODZE WSZYSTKICH GOŚCI SKANSENU W TYM DNIU?… OTÓŻ:
13.00 – 14.00 – Pogawędka pt. „ Droga do natury w różnych aspektach”, połączona ze spacerem botanicznym skansenowymi dróżkami w towarzystwie przewodnika.
STREFA WARSZTATÓW, WYSTAW I PRELEKCJI…
14.00 – 15.00 – Droga do natury, czyli minimalizm i prostota w tworzeniu domowych środków czystości – wykonanie naturalnego proszku do prania,
15.00 – 16.00 – Droga od rzeki do pralki automatycznej – czyli pierzemy jak kiedyś prały nasze prababcie, wykorzystując wykonany naturalny proszek do prania,
16.00 – 17.00 – Droga od kuchni do łazienki, czyli jak z tego co z kuchennego kredensu rodem stworzyć kosmetyk lub środek czyszczący – tworzenie naturalnych proszków do zmywarek,
14.00 – 17.00 – Droga do natury, czyli proste, a jakże przydatne myjki konopne i inne cuda wykonane na paluszkach,
13.30 - 17.00 – Droga do samowystarczalności, czyli zrób sobie kubek ręcznie malowany,
13.30; 15.00 – Pogawędki przy ulu, czyli z wizytą na drodze do pasieki w towarzystwie Pszczelarza
13.00 – 17.00 – Droga do przyjaźni i ukrytych talentów…
Wystawa prac skansenowych Hafciarek, Uczestniczek projektu pn. „ Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej” oraz warsztaty dotyczące tworzenia haftów przestrzennych na tamborkach – droga od nitki do artystycznego dzieła. Uczestniczki projektu odbyły znakomitą drogę do przyjaźni i nawiązania relacji międzyludzkich spotykając się na cotygodniowych warsztatach i doskonaląc umiejętności hafciarskie.
13.00 – 17.00 – Droga do sztuki, czyli wystawa prac lokalnych Malarek z Pszczyńskiej Galerii Pod 13
JARMARK NATURALNOŚCI
13.00 do 17.00 – Droga do natury - możliwość zakupu prostych, naturalnych produktów jak np: rękodzieło, biżuteria, szyjątka, naturalne sery, ciastka itp., pyszna kawa i coś na ząb i wiele innych…
DROGA DO RELAKSU…
17.00 – 18.00 – koncert zespołu „Chwila Nieuwagi” – prezentujący eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Charakter muzyczny „Chwili Nieuwagi” najtrafniej oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.
DROGA DO (NIE)MAŁEGO WOJOWNIKA, CZYLI COŚ DLA MACIUSIA CHOREGO NA SMA – KIERMASZ NIESPODZIANKA O GODZ. 15.00
Podczas wydarzenia, przy współpracy z fundacją Omnibus, zostanie przeprowadzona zbiórka na Maciusia chorego na SMA. Zaplanowany jest również kiermasz. Nr zbiórki 2020/1142/OR.

PRZEWODNIKIEM TEJ PASJONUJĄCEJ DROGI PODCZAS TEGOROCZNEJ EDYCJI EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA BĘDZIE:
Adam Złotorowicz – Radio Piekary

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Zabierzcie koce, dobre nastroje, dołączcie do Skansenu!!!

WSTĘP WOLNY


Pamiętajmy o zabraniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego.

dodane: 2020-09-09 14:58:34

Wrześniowy jarmark staroci odwołany

Z uwagi na utrzymujący się w dalszym ciągu stan epidemiczny, w trosce o bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci kolejna edycja imprezy zaplanowana na 13 września zostaje odwołana.
W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, październikowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-09-08 09:23:32

Pszczyńska Noc Zakupów

dodane: 2020-09-07 14:47:10

Nowe zajęcia w ofercie Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do edukacji ekologicznej na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od lat współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zakresie realizacji zajęć edukacyjnych o tematyczne przyrodniczo - ekologicznej, a także w kwestii tworzenia Ogrodu botanicznego na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Dla ARiPZP niezwykle istotny jest aspekt edukacyjny prowadzonych obiektów - Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów, ponieważ budowanie świadomości wśród młodego pokolenia oraz dokształcanie dojrzałych już ludzi jest sprawą bardzo istotną. W czasie zajęć wykorzystuje się elementy nauczania Montessori, czyli kompleksowego podejścia do tematu nauczania z charakterystycznymi ścieżkami tematycznymi pozwalającymi na naukę przez poznanie i doświadczenie z użyciem wyobraźni, która, jak mawiał Albert Einstein, jest ważniejsza od wiedzy, gdyż wiedza jest ograniczona... Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej ponownie otrzymała z WFOŚiGW dofinansowanie na działalność edukacyjną na terenie prowadzonych przez nią obiektów. Do oferty wprowadzono także nowe zajęcia.

- „Sekrety pszczół” – zajęcia obejmują spacer po Skansenie, podczas którego dzieci mają możliwość zapoznania się z życiem i charakterystyką pszczół oraz zwyczajami i relacjami panującymi w ulu, jak również zależnościami pomiędzy światem roślin i owadów, co jest niezwykle istotne. Podczas zajęć dzieci zwiedzają z pszczelarzem Skansen oraz ekspozycje stałe i czasowe. Bardzo interesująca jest wizyta w czynnej pasiece zlokalizowanej na terenie obiektu. Elementy Montessoriańskiej szkoły -  czyli nauka przez poznanie i doświadczenie - podczas zajęć pozwalają na lepsze zapamiętanie przekazanych treści i uzyskanie bardziej zadowalających efektów nauczania.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

- „Cztery pory roku w ogrodzie prababci” – zajęcia poświęcone babcinym ziołom i roślinom rosnącym w skansenowym ogrodzie, a także nieopodal wielu domów. Podczas warsztatów uczniowie rozpoznają zioła po zapachu, wyglądzie i smaku oraz mogą przygotować własną mieszankę ziół i przypraw. Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość posiania lub posadzenia ziół, które później, wraz z tabliczką pamiątkową zabierają ze sobą do domu, wykonania ciekawych różnobarwnych naparów ziołowych, różnorodnych, edukacyjnych zielników, czy też wzięcia udziału w babcinej produkcji kosmetyków – wykonanie mydełek z suszami ziołowymi. Będzie to także nauka przez poznanie i doświadczenie z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, co daje bardzo dobre efekty nauczania.
W zależności od pory roku planujemy zajęcia „ Babcia i ogród wiosną i latem” oraz „ Babcia i ogród jesienią i zimą”.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

- „Z legendą w przyrodę” – nowe zajęcia będące swego rodzaju ścieżką edukacyjno-przygodową, umożliwiające uczestnikom zwiedzenie obydwu obiektów tj. Skansenu i Pokazowej Zagrody Żubrów. Na terenie obiektów powstaje bowiem „Szlak śląskich skrzotów – demonów”, które zgodnie ze śląską mitologią mają wpływ na kształtowanie przyrody, ochraniają rośliny i zwierzęta przed niebezpieczeństwem. W każdym z obiektów zostanie przedstawiona krótka historia skrzotów i ich wpływ na kształtowanie bioróżnorodności. Ponadto w drodze pomiędzy Skansenem a Zagrodą Żubrów zostaną także usytuowane dwa skrzoty, które uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć i zaznaczyć na mapce, którą otrzymają od Organizatorów. Zajęcia są doskonałym połączeniem ekologii oraz historii, tradycji i kultury Górnego Śląska. W szkołach uczą się na temat mitologii greckiej i rzymskiej, ale o mitologii śląskiej mało kto słyszał, a mamy się czym pochwalić.

Liczebność grupy: max. 25 os.
Czas trwania zajęć: 4,0 godz.

- „Tropem żubra” – warsztaty mające na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka, a także dające możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Mowa oczywiście o żubrze. Ponadto dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami i ptakami, takimi jak: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, kaczka piżmówka, bażant królewski, bażant diamentowy, bażant złocisty, gołąb domowy, gołąb grzywacz.
Przygotowane zajęcia ze względu na charakter odbywać się będę dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami oraz wewnątrz budynków, gdzie przeprowadzone będą zajęcia na bazie przygotowanych „aktywnych” materiałów dydaktycznych.

Liczebność grupy: max 25 os.
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.

Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidywane są nagrody rzeczowe!

Serdecznie zapraszamy
Z tradycji czerpiemy siłę…



 

dodane: 2020-09-07 14:44:18

Wystawa Ex Silesia Lux na pszczyńskim rynku

Z okazji 100-lecia Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku pojawiła się mobilna wystawa Ex Silesia Lux, ukazująca historię powstań. Starannie przygotowane projekcje multimedialne oddają klimat śląskich zrywów powstańczych sprzed 100 lat i przybliżają drogę Ślązaków do wolności. Wystawę przygotowaną przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oglądać będzie można w Pszczynie do niedzieli, t.j. 23 sierpnia, w godzinach 13.00-20.00.
Zapraszamy

dodane: 2020-08-19 08:29:24

Nowy album "Pszczyna wczoraj i dzisiaj"

Właśnie ukazał się nowy album wydany przez Muzeum Zamkowe, pt. "Pszczyna Wczoraj i Dzisiaj". Książka prezentuje historyczne fotografie najciekawszych miejsc i obiektów naszego miasta, również tych nieistniejących już. Album wydany jest w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej. Można go nabyć m. in. w naszym Biurze Informacji Turystycznej.

dodane: 2020-08-19 08:24:03