• pl

Aktualności

Giełda Staroci w sierpniu zostaje odwołana

Z uwagi utrzymujący się w dalszym ciągu stan epidemiczny i wynikające z tego zarządzenia oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci kolejna edycja imprezy zaplanowana na 9 sierpnia zostaje odwołana.
W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, wrześniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-28 15:23:39

Słomki z Łąki

W naszym Biurze Informacji Turystycznej można znaleźć Słomki z Łąki. Ekologiczne, praktyczne, w 100% naturalne i lokalne, bo produkowane w Łące. Doskonała alternatywa dla plastikowych słomek. Zapraszamy.

dodane: 2020-07-05 09:27:55

Lipcowa Giełda Staroci odwołana

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w naszym województwie oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci lipcowa edycja imprezy zostaje odwołana.

W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, sierpniowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-07-05 09:21:04

Kosić czy nie kosić - oto jest pytanie. Warsztaty w pszczyńskim skansenie

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej serdecznie zaprasza wszystkich miłośników zieleni i nie tylko na bardzo interesujący cykl zajęć poświęconych łąkom kwietnym, ich dobrodziejstwom, sposobom zakładania i pielęgnacji oraz wzajemnym relacjom pomiędzy światem roślin i owadów. Nie zabraknie także ziołowego zakątka dla zdrowia i urody, czyli zajęć poświęconych wykorzystaniu roślin, nawet potocznie uważanych za chwasty, w kuchni i kosmetyce.
Będą to żywe zajęcia na łonie natury prowadzone w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - przez Pasjonatów przyrody.
Terminy i tematyka zajęć:
04.07.2020 – „Łąka, zbiorowisko chwastów, czy bogactwo różnorodności przyrodniczej?” – Prowadzący - Michał Makowski, absolwent Wydziału Leśnego, miłośnik przyrody,
11.07.2020 – „Sekrety ula – czyli znaczenie roślin miododajnych dla pszczół i ludzi” – Prowadzący Jakub Skop - Pszczelarz, opiekun pasieki zlokalizowanej w Skansenie,
18.07.2020 – „Ziołowy zakątek w skansenie i jego znaczenie dla zdrowia i urody” – Prowadzące: Zyta Błąkała i Bernadetta Kędzior - Pracownicy Skansenu - Osoby prowadzące na co dzień różnorodne warsztaty o tematyce związanej z historią, powrotem do natury, roślinnością i manufakturą kosmetyków.
Wszystkie zajęcia odbędą się w Skansenie w godz. 10.00 do 12.00. W razie niepogody do dyspozycji uczestników pozostaje klimatyczna altana.
Konieczne wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Zatem, kto pierwszy, ten lepszy.
Bardzo prosimy o rozważne zapisy i punktualne przybycie na zajęcia po zapisaniu się na nie, tak aby nie zablokować miejsca innemu uczestnikowi. Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma upominek.
Jedna osoba może wziąć udział w całym cyklu zajęć.
Projekt współfinansowany przez Gminę Pszczyna.
Serdecznie zapraszamy

dodane: 2020-06-30 15:12:52

Akcja "Śląskie Bezpieczne"

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął akcję #SlaskieBezpieczne, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa turystów w województwie śląskim. w Tym celu wyprodukowano maseczki ochronne, które dostarczono również do naszego Biura Informacji Turystycznej, gdzie nasi goście mogą się w nie zaopatrzyć. Zachęcamy do bezpiecznego zwiedzania województwa śląskiego: #WybieramSlaskie, #SlaskieZaprasza. Na trasie wycieczki koniecznie musi znaleźć się Pszczyna. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-16 15:43:53

PKS - Plenerowe Kino Skansenowe

W tym tygodniu wyjątkowo  Klasyczne Czwartki odbędą się w ŚRODĘ - 10 czerwca, a obejrzymy wspaniały film biograficzny o niezwykłym artyście.

PAVAROTTI (2019, USA)

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara - Ron Howard
Film dostał nagrodę publiczności i 4 nominacje w konkursach filmowych. Według serwisu Filmweb film otrzymał wysoką notę 7,5.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=maHwPfWVWbo

****************************************************************

13 czerwca druga odsłona Sobotnich Przebojów Kinowych  i tym razem hit kina polskiego.

LEJDIS  (2008, Polska)

"Lejdis" to komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały. Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście", "Gotowe na wszystko" - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone. Film opowiada o dwunastu miesiącach ich życia. Wszystkie Lejdis znają się od dzieciństwa, mieszkały przez lata w jednej warszawskiej kamienicy, bawiły się na podwórku-studni i chodziły do tej samej szkoły. Dwie z nich: Łucja i Korba do tej pory mieszkają w mieszkaniach po rodzicach. Pierwszy moment, w którym poznajemy Lejdis to zabawa sylwestrowa, zorganizowana - co jest wieloletnim zwyczajem naszych bohaterek - w samym środku lata. Łucja, Korba, Monia i Gośka wypowiadają marzenia na nadchodzący nowy rok Lejdis. Już następne godziny pokażą, że życzenia te okażą się trudne, a wręcz niemożliwe do spełnienia. Dlaczego? To dość oczywiste: z powodu podłości mężczyzn. Monia i Korba nakrywają Marka, chłopaka Łucji na zdradzie. Marek, by ubiec dziewczyny i nie dopuścić do skandalu, niespodziewanie prosi Łucję o rękę. Łucja szaleje ze szczęścia. W tej sytuacji przyjaciółki nie mają serca wyznać, że wiarołomny narzeczony nie nadaje się na męża. Zostają same z ciężarem tajemnicy. Wkrótce okaże się, że wyskok Marka, to dopiero początek kłopotów wszystkich Lejdis. W ciągu jednego roku ich życie radykalnie się zmieni. Na szczęście zostanie im to, co najważniejsze: przyjaźń.

Film dostał 2 nagrody Złota Kaczka oraz 6 nominacji .

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ujHOsgppvXA

Bilety w cenie 8 zł do nabycia przed seansami w kasach Skansenu.
Można zabrać swoje leżaki, krzesła, poduszki oraz kocyki lub kurtki do okrycia wieczorem.
Na miejscu pyszna świeżo mielona kawa i przekąski dostępne w sklepiku skansenu.
Start filmu o 21:00

dodane: 2020-06-10 11:21:15

Trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej"

Wciąż w Biurze Informacji Turystycznej można zakupić trzeci numer kwartalnika "Strony Ziemi Pszczyńskiej". Można w nim przeczytać m.in. o bitwie pod Ćwiklicami, o planach ulokowania w Pszczynie siedziby diecezji śląskiej, czy o pszczyńskim ogrodzie pałacowym. Publikacja zawiera wiele interesujących historycznych zdjęć. Polecamy nie tylko pasjonatom historii. Posiadamy również w sprzedaży ostatnie sztuki poprzedniego, zimowego numeru. Zapraszamy.

dodane: 2020-06-09 10:27:23

Czerwcowa Giełda Staroci odwołana

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w naszym województwie oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci czerwcowa edycja imprezy zostaje odwołana.

W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca lipcowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-06-02 14:05:54

INFORMACJA O WYNIKU PRZETARGU

Pszczyna, 28 maja 2020 r.


INFORMACJA O WYNIKU PRZETARGU


w przetargu ustnym nieograniczonym w formie licytacji na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie organizowanego przez Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.


Przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji, który odbył się 28 maja 2020 r. w miejscu położenia  stoisk, na wynajem stoisk usytuowanych w zabytkowym parku w Pszczynie, zakończył się następująco:


Liczba ofert, które wpłynęły w przetargu: 5

Oferent 1:
Bartłomiej Madeja
ul. Dębowa 22/9
43-225 Wola

Oferent 2:
Janusz Wrona
ul. Srebrna 5
43-200 Pszczyna

Oferent 3:
Galeria Rzeźby w Drewnie Edward Świerkot
ul. Chmielowa 9
43-340 Kozy

Oferent 4:
Danuta Saguła Handel Obwoźny
34-471 Długopole 63

Oferent 5:
Firma Handlowo – Usługowa „PLES-ROM” Roman Kieloch
ul. Łowiecka 8/5
43-200 Pszczyna

Wynik przetargu:

W toku postępowania przetargowego wybrano oferty:
1.    Bartłomiej Madeja – 1 stoisko – kwota (netto) 300,00 zł;
2.    Janusz Wrona – 1 stoisko – kwota (netto) 300 zł;
3.    Galeria Rzeźby w Drewnie Edward Świerkot – 1 stoisko – kwota (netto) 300,00 zł;
4.    Danuta Saguła Handel Obwoźny – 2 stoiska – kwota (netto) 600,00 zł;
5.   Firma Handlowo – Usługowa „PLES-ROM” Roman Kieloch – 2 stoiska – kwota (netto) 600,00 zł;   

Jacek Patyk
prezes zarządu
Agencji Rozwoju i Promocji
Ziemi Pszczyńskiej Sp. z o.o.

dodane: 2020-05-28 13:00:51

Noc Muzeów w pszczyńskim zamku

Już za kilka dni, 18 maja przypadać będzie doroczne święto muzealników – Międzynarodowy Dzień Muzeów. Organizatorzy Nocy Muzeów w pszczyńskim zamku przygotowując się do tego wydarzenia nie przypuszczali, że będzie ona celebrowana w tak niecodziennych warunkach i w zmienionej formule.

Zwyczajowo o 20.00 pszczyński zamek otworzy muzealne drzwi zapraszając do odbycia wizyty w Muzeum Zamkowym tym razem online i poddania się intymnemu nastrojowi Muzeum o wieczorowej porze. Czarowny klimat, gdzie półmrok komnat rozświetlają kandelabry, dopełni skrzypienie zabytkowej, drewnianej podłogi, chrzęst przekręcanego w drzwiach klucza i muzyka Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Extempore Ensemble. Poprzez medium jakim są dawne instrumenty zanurzymy się w aurę dźwiękową czasów, gdy dzieła te powstawały. Zachęcamy aby zobaczyć, posłuchać nasze – MUZEUM NOCĄ.

Termin: sobota, 16.05.2020
Start: godz. 20.00
Gdzie: facebook


Ponadto Muzeum Zamkowe w Pszczynie uczestnicząc aktywnie w akcji "zostań w domu" udostępnia swoje zbiory na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Codziennie przygotowywana jest kolejna dawka sztuki w tematycznych postach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. Można zobaczyć tam miejsca i obiekty zwykle niedostępne dla zwiedzających.
Strona internetowa: www.zamek-pszczyna.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/zamekpszczyna/
Instagram: www.instagram.com/muzeumzamkowepszczyna/

"Recepta na wiedzę" to nowe miejsce na muzealnej stronie internetowej, gdzie pracownicy Muzeum dzielą się swoimi tekstami, które traktują o codziennym życiu i zwyczajach dawnych mieszkańców Zamku, historii Muzeum, wystawach stałych i czasowych czy wybranych obiektach z bogatej kolekcji Muzeum.

"Zobacz moje Muzeum" jest propozycją spacerów po wystawach prezentowanych na kanale YouTube, na które zapraszają pracownicy różnych działów Muzeum Zamkowego, zachęcając do słuchania opowieści o miejscu, w którym pracują.

Wirtualne zwiedzanie unikatowych, pięknych wnętrz Zamku pszczyńskiego. Kształt bryły budynku nie zmienił się od XIX wieku, zaś we wnętrzach zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX w.

Zapraszamy

dodane: 2020-05-15 14:56:09