• pl

Aktualności

Kolej na ferie!

W czasie tegorocznych ferii w województwie śląskim dzieci i młodzież mogą podróżować Kolejami Śląskimi za darmo.
Oferta obowiązuje od 9 do 24 lutego br., czyli w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Aby w tym czasie za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną.
Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Promocja dotyczy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.
Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie – jedynym wyjątkiem będzie odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin. Oznacza to, że uczestnicy akcji będą mogli wybrać się pociągiem nie tylko do Ustronia, Wisły czy Zwardonia, ale również do Zakopanego. W okresie ferii śląski przewoźnik specjalnie rozszerzył termin kursowania zakopiańskich pociągów i do stolicy polskich Tatr będzie kursował w tym czasie codziennie.

Szczegóły akcji na stronie: kolejeslaskie.com/

dodane: 2019-01-24 11:14:32

Spotkanie autorskie z Romanem Nygą

dodane: 2019-01-23 12:18:40

Rezerwacja biletów na koncert pt. "Zaczarowany Czardasz Operetki"

23 lutego 2019r.  w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się koncert pt. "Zaczarowany Czardasz Operetki", który organizowany jest w ramach Śląskiego Festiwalu Operetki.

Bilety na to wydarzenie rezerwować można od 22 stycznia od godziny 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/, lub telefonicznie: (32) 210 30 37. Zakupu dokonać można również w Muzeum Zamkowym w godzinach pracy. Bilety w cenie 80 zł.

Zapraszamy.

dodane: 2019-01-22 10:58:41

"uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - nowa wystawa w Stajniach Książęcych

Od 19 stycznia do 31 marca 2019r. w Stajniach Książęcych można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939 pt. "uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej".
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego „Przeciw Nicości” we współpracy z Powiatem Pszczyńskim, poszczególnymi jego gminami oraz mieszkańcami.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
Strona projektu: urodzinyniepodleglej.pl/

dodane: 2019-01-19 10:29:59

Studium muzealne 21.01.2019

dodane: 2019-01-16 13:13:24

Warsztaty "Tropem żubra" w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

dodane: 2019-01-16 13:12:35

27 finał WOŚP

dodane: 2019-01-09 11:57:21

Jarmark staroci na pszczyńskim rynku

W niedzielę (13 stycznia 2019r.) zapraszamy na pierwszy w tym roku Jarmark Staroci, który odbędzie się na pszczyńskim rynku. Jarmark organizowany jest przez burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy.

dodane: 2019-01-09 11:50:59

Manufaktura zdrowia dla szkół i przedszkoli w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej

W okresie jesienno-zimowym w "Manufakturze zdrowia" pszczyńskiego skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej realizowano zadanie publiczne pod nazwą „Manufaktura zdrowia dla szkół i przedszkoli w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej”. W ramach projektu odbyły się zajęcia ze świadomego odżywiania dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Celem zajęć było budowanie świadomości żywieniowej wśród młodych ludzi i wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych ponieważ „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Każde z zajęć składały się z dwóch części: teoretycznej, podczas której dzieciom zostały przedstawione zasady zdrowego, świadomego odżywiania oraz główni bohaterowie zajęć - produkty i ich właściwości oraz praktycznej, podczas której uczestnicy ubrani w piękne, naturalne haftowane fartuszki, uszyte w ramach projektu, wykonywali zdrowe wypieki.

Przeprowadzono zajęcia o tematyce jesienno-zimowo-świątecznej – każde bez użycia białego cukru i mąki pszennej. Głównymi bohaterami podczas warsztatów były takie produkty jak: gryka, amarantus, dynia, jagła, owies, tapioka, kasztany jadalne, bakalie suszone na słońcu bez dodatku substancji konserwujących ( figi, daktyle, morele rodzynki, kokos, orzechy włoskie, macadamia, brazylijskie), ksylitol -cukier brzozowy, cukier trzcinowy, pełen minerałów cukier dark muscovado, miód gryczany, jajka od szczęśliwych kur, prawdziwe masło oraz przyprawy korzenne - niezwykle istotne w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na właściwości antybakteryjne oraz ich niezwykły, świąteczny zapach tak lubiany i wyczekiwany przez wszystkich w miesiącu grudniu.

Po każdych zajęciach odbywała się wspólna degustacja wykonanych wypieków oraz dyskusja na temat nowych smaków i zapachów, jak również omówienie wrażeń smakowych. Podczas każdych warsztatów dzieci były podzielone na co najmniej dwie grupy, z których każda wykonywała wypieki o innym składzie, dzięki czemu degustacja była jeszcze ciekawsza. Mając na uwadze uczestników z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, wszystkie produkty używane do wypieków były starannie dobierane w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy mogli spożywać wykonane smakołyki.

Dzieci z zainteresowaniem brały udział w zajęciach, chętnie poznając nowe smaki i zapachy. Dle większości uczestników wykorzystywane produkty nie były wcześniej znane, a udiał w warsztatach pozwolił na poznanie nowych wartościowych składników i zdrowych zamienników białego cukru i mąki pszennej, co jest bardzo wartościowe.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!

Zadanie Publiczne „Manufaktura zdrowia dla szkół i przedszkoli w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej” jest  współfinansowane przez Powiat Pszczyński.

 

 

 

dodane: 2019-01-06 13:41:20

Życzenia świąteczne

Najpiękniejszych
Świąt Bożego Narodzenia
wypełnionych pokojem,
serdecznością
i nutą wspólnie śpiewanej kolędy
oraz
wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

życzą
zarząd oraz pracownicy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

dodane: 2018-12-24 11:45:00