• pl

Aktualności

Warsztaty dla grup szkolnych i przedszkolnych z okazji Dnia Kobiet

Serdecznie zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne do udziału w warsztatach w Skansenie z okazji Dnia Kobiet. Szczegóły na poniższym plakacie.
Zapraszamy do kontaktu ze Skansenem - Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

dodane: 2019-02-13 11:07:16

Kolejny Jarmark Staroci

W najbliższą niedzielę 10 lutego 2019r. na rynku w Pszczynie odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Staroci, organizowanego przez Burmistrza Pszczyny oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wystawców, kolekcjonerów i wielbicieli starych przedmiotów na rynek w godzinach 9.00 - 15.00.

Dodatkowe informacje o jarmarku można uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców, tel. 32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl).

Zapraszamy

dodane: 2019-02-05 12:43:18

Ferie szyte na miarę...

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza dzieci powyżej 10 roku życia i osoby dorosłe do udziału w trzydniowych warsztatach „SZYJEMY.PL” organizowanych w czasie ferii zimowych.
Zajęcia odbędą się w dniach: 18.02, 20.02 oraz 22.02 w godzinach od 10:00 do 14:00
w Skansenie –  Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.
Zajęcia poprowadzi Pani Ewelina Odrobińska.
Koszt zajęć od osoby wynosi 160 zł, w cenę wliczone są ciepłe posiłki.
Organizatorzy zapewniają materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć.
Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki krawiectwa. Pamiętajmy, że zajęcia manualne znacznie wpływają na rozwój wyobraźni oraz kreatywności u dzieci, co jest niezwykle istotne. Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy uszyją własnoręcznie komplety: czapkę i komin. Zanim jednak do tego dojdzie muszą przekonać się, że szycie ubrań do bardzo ciężka, aczkolwiek satysfakcjonująca praca. Uczestnicy zapoznają się z zasadą działania maszyny do szycia, nauczą się zdejmować miary, przygotują odpowiednie szablony, wybiorą materiały, poznają zasady wykonywania wykrojów oraz podstawowe ściegi ręczne, uszyją komplety, wykończą, a następnie je ozdobią.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 32 210 57 77 lub 604 508 718.
Serdecznie zapraszamy!

dodane: 2019-01-30 09:19:24

Targi zdrowia w Berlinie - International Green Week

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej wraz ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatem Partnerskim po stronie niemieckiej Anhalt - Bitterfeld miała okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Zielonym Tygodniu - International Green Week – Targach zdrowia – organizowanych w Berlinie w dniach 18-27 stycznia 2019 roku.

„Zielony tydzień” to wydarzenie organizowane w Berlinie od 1926 roku. Początkowo było to tylko kilka stoisk ze zdrową żywnością, lecz w miarę upływu czasu i wzrostu zainteresowania wydarzeniem asortyment podczas targów i liczba wystawców stawały się coraz bardziej liczne. Na dzień dzisiejszy na targi przybywają dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób z całego świata. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło 1700 wystawców z 65 krajów.

Podczas targów dzieliliśmy się z uczestnikami informacjami na temat walorów turystycznych Ziemi Pszczyńskiej zapraszając ich do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Jednocześnie prezentowaliśmy produkty lokalne Ziemi Pszczyńskiej  - miody, pyłki kwiatowe, zioła – melisę, miętę, rumianek, orzechy laskowe oraz swojskie ciastka pieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

 

dodane: 2019-01-26 08:44:27

61 Złotych Zdobywców szczytów dla hospicjum

W niedzielę, 27 stycznia zostanie podsumowana 4. edycja akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum”, w której wzięło udział 670 osób, głównie z Górnego Śląska, ale także z innych rejonów Polski. Organizatorem akcji jest Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie, które w ten sposób propaguje ideę bezinteresownej pomocy osobom cierpiącym, a jednocześnie stara się pozyskać darczyńców budowy Domu Ojca Pio ─ nowoczesnego kompleksu medyczno-opiekuńczego, którą prowadzi od kilku lat.
Uczestnicy akcji otrzymują książeczki, w których zapisują i dokumentują szlaki górskie i szczyty, jakie zdobyli  w okresie od maja do listopada danego roku. Kilometry i przewyższenia  przeliczane są na punkty, te z kolei na pieniądze od darczyńców, które w tym okresie udało się hospicjum pozyskać. W 2017 roku było to 0,50 zł za każdy punkt.
W niedzielę, 27 stycznia podczas gali w Pszczyńskim Centrum Kultury poznamy laureatów złotych, srebrnych i brązowych odznak. Najaktywniejsi z nich zdobyli ponad 1500 punktów, przy 600 wymaganych na Złotą Odznakę.
W Pszczyńskim Centrum Kultury obecni będą „zdobywcy” z Warszawy, Katowic i innych miast Górnego Śląska; z pszczyńskiego Stowarzyszenia Wichura, harcerskiego klubu Dreptak przy PTTK Koszalin, koła Wędrowniczek z Żor, klubu Czantoria z Cisownicy, Akademii Pięknego Czasu z Czechowic-Dziedzic.
W akcji biorą udział osoby indywidualne, grupy zorganizowane i nieformalne oraz rodziny. Są to  wszystkie pokolenia ─ od 4-latków do seniorów po osiemdziesiątym roku życia.
Uroczystość, która rozpocznie się o godz. 18.00, połączono z koncertem pt. Piramida marzeń z udziałem amatorskich grup wokalnych i tanecznych.

fot. Piotr Lisowski

dodane: 2019-01-25 09:28:40

Kolej na ferie!

W czasie tegorocznych ferii w województwie śląskim dzieci i młodzież mogą podróżować Kolejami Śląskimi za darmo.
Oferta obowiązuje od 9 do 24 lutego br., czyli w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Aby w tym czasie za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną.
Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Promocja dotyczy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.
Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie – jedynym wyjątkiem będzie odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin. Oznacza to, że uczestnicy akcji będą mogli wybrać się pociągiem nie tylko do Ustronia, Wisły czy Zwardonia, ale również do Zakopanego. W okresie ferii śląski przewoźnik specjalnie rozszerzył termin kursowania zakopiańskich pociągów i do stolicy polskich Tatr będzie kursował w tym czasie codziennie.

Szczegóły akcji na stronie: kolejeslaskie.com/

dodane: 2019-01-24 11:14:32

Spotkanie autorskie z Romanem Nygą

dodane: 2019-01-23 12:18:40

Rezerwacja biletów na koncert pt. "Zaczarowany Czardasz Operetki"

23 lutego 2019r.  w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się koncert pt. "Zaczarowany Czardasz Operetki", który organizowany jest w ramach Śląskiego Festiwalu Operetki.

Bilety na to wydarzenie rezerwować można od 22 stycznia od godziny 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl/, lub telefonicznie: (32) 210 30 37. Zakupu dokonać można również w Muzeum Zamkowym w godzinach pracy. Bilety w cenie 80 zł.

Zapraszamy.

dodane: 2019-01-22 10:58:41

"uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej" - nowa wystawa w Stajniach Książęcych

Od 19 stycznia do 31 marca 2019r. w Stajniach Książęcych można obejrzeć wyjątkową wystawę fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939 pt. "uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej".
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego „Przeciw Nicości” we współpracy z Powiatem Pszczyńskim, poszczególnymi jego gminami oraz mieszkańcami.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
Strona projektu: urodzinyniepodleglej.pl/

dodane: 2019-01-19 10:29:59

Studium muzealne 21.01.2019

dodane: 2019-01-16 13:13:24