• pl

Aktualności

XVII Spotkania z Kulturą Żydowską online

15 października miała rozpocząć się kolejna edycja "Spotkań z Kulturą Żydowską". Jednak ze względu na wprowadzone ograniczenia wywołane sytuacją epidemiczną organizatorzy zdecydowali, że impreza nie może odbyć się w planowanej formule. Pomysłodawca "Spotkań" Pan Sławomir Pastuszka zaprasza na wykłady online, w trakcie których opowie o motywach i symbolach cmentarza żydowskiego w Pszczynie. To właśnie tej tematyce poświęcone jest najnowsze wydawnictwo Pana Sławomira Pastuszki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie."
Zaplanowano 2 spotkania:
15 października, 17.30 - "Motywy i symbole ze świata zwierząt";
16 października, 17.30 - "Motywy i symbole związane ze światłem, tożsamością oraz granicą i oddzieleniem".
Link do spotkań na platformie ZOOM: rsl.zoom.us/j/9285508487
Numer spotkania: 928 550 8487, hasło do spotkania: 642502.
Zapraszamy do udziału.

dodane: 2020-10-13 09:50:16

Jarmark Staroci odwołany

W związku z rozszerzeniem od soboty, 10 października strefy żółtej na cały kraj i wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, zaplanowany na niedzielę, 11 października Pszczyński Jarmark Staroci zostaje odwołany.

dodane: 2020-10-09 11:14:11

Pszczyński Jarmark Świąteczny

Wyjątkowa atmosfera, wiele atrakcji, przednie jedzenie, grzane wino i świąteczne dekoracje, czyli Pszczyński Jarmark Świąteczny. Jak każdego roku, organizatorzy planują wiele atrakcji.
Od 18 do 20 grudnia na rynku staną świątecznie ozdobione stoiska, na których będzie można kupić m.in. ozdoby świąteczne, prezenty pod choinkę czy wyroby artystyczne i rękodzielnicze. Zaplanowano również otwarcie punktów małej gastronomii, a w weekend koncerty i warsztaty dla najmłodszych. Tuż przy jarmarku stanie karuzela, szopka z żywymi zwierzętami oraz lodowisko. Rynek i kamienice zostaną rozświetlone świątecznymi iluminacjami.

Firmy zainteresowane wynajęciem stoisk prosimy o złożenie do 2 listopada br. swoich ofert w Biurze Informacji Turystycznej (43-200 Pszczyna, Rynek 19), tel.32 212 99 99, e-mail: bit@pszczyna.info.pl. O zakwalifikowaniu oferty do udziału w jarmarku zdecyduje w pierwszej kolejności oryginalność w doborze towaru, jak również pomysłowa aranżacja stoiska, oddająca nastrój Świąt Bożego Narodzenia.


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT


Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza do składania ofert na wynajem stoisk drewnianych oraz namiotów podczas jarmarku bożonarodzeniowego organizowanego na pszczyńskim rynku od 18 do 20 grudnia 2020 roku. Oferujemy stoiska ogrzewane przeznaczone na sprzedaż rękodzieła, w tym domki drewniane i namioty oraz stoiska nieogrzewane przeznaczone na sprzedaż produktów gastronomicznych, w tym domki drewniane i namioty. Wszystkie stoiska posiadają dostęp do prądu. Nie ma możliwości dogrzewania stoisk we własnym zakresie. Wystawcy na stoiskach gastronomicznych zobowiązani będą do używania opakowań ekologicznych. Zabrania się stosowania naczyń i opakowań plastikowych.
1. Oferty należy składać na załączonym formularzu dostępnym w Biurze Informacji Turystycznej: bit@pszczyna.info.pl
2. Oferty należy przesłać mailem na adres: bit@pszczyna.info.pl z dopiskiem „Oferta - wynajem stoiska na Jarmark Świąteczny 2020”.
3. Termin nadsyłania ofert: 2 listopada br. Oferty złożone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Wybór oferty nastąpi w oparciu o kryterium najciekawszego asortymentu, powiązanego ze świętami Bożego Narodzenia, w skład którego wchodzą produkty wyprodukowane w Polsce lub w krajach UE. Ocenie podlegać będzie również pomysł na świąteczną aranżację stoiska. Najwyżej punktowane będą oferty proponujące asortyment rękodzielniczy oraz pochodzący od lokalnych producentów.
5. Sprzedaż alkoholu na stoisku wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Przed uzyskaniem zezwolenia Najemca winien uzyskać pisemną zgodę organizatora jarmarku, tj. Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na sprzedaż alkoholi podczas wydarzenia. Zgoda wraz z koncesją - zezwoleniem na sprzedaż alkoholi muszą zostać dołączone do formularza zgłoszeniowego.
6. Koszt wynajmu stoiska na okres 18-20 grudnia br.:  350 zł netto - stoiska drewniane, 250 zł netto - namioty, plus opłata targowa oraz kaucja zwrotna w wysokości 100 zł.
7. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę.
8. Zamawiającemu przysługuje prawo zamknięcia niniejszego zapytania bez wybrania którejkolwiek z ofert.
9. Opłat za wynajem stoiska należy dokonać przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Pszczyna: 85 8448 0004 0028 8251 2039 0001 lub w kasie Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie przy ul. Rynek 19 do 3 dni od podpisania umowy.
10. Brak wpłaty w podanym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z wystawienia stoiska.
11. Wszelkie informacje w siedzibie Biura Informacji Turystycznej: Rynek 19, 43-200 Pszczyna, tel. 32 212 99 99.

Organizatorami jarmarku świątecznego są: Urząd Miejski w Pszczynie, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Miejski Zakład Zieleni. Partnerem technologicznym jest firma Groda.

Do formularza zgłoszeniowego należy załączyć fotografie oferowanego asortymentu – min. 3 szt.

 

dodane: 2020-10-06 15:18:24 czytaj więcej

Druga część powieści "Daisy. Błękitna tożsamość"

Z niecierpliwością wyczekiwana druga część powieści "Daisy. Błękitna tożsamość" jest już w naszym Biurze Informacji Turystycznej. Drugi tom, podobnie jak pierwszy, oparty jest na pamiętnikach bohaterki oraz źródłach historycznych dotyczących arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku. To historia ubrana w szaty literatury pięknej. Oprócz walorów literackich, powieść zawiera sporą dawkę wiedzy na temat jednej z najbardziej znanych postaci okresu "belle epoque". Chociaż świat książąt zniknął już za symbolicznym horyzontem przeszłości, to jednak nie przestaje fascynować swoim blaskiem. Można się o tym przekonać z lektury książki. Zapraszamy w niezwykłą podróż w książęcym towarzystwie!

Powieść została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne.
 

dodane: 2020-10-06 09:13:37

Dyniowe Wariacje na deser i kolację…

Zapraszamy na Dyniowe Wariacje, które odbędą się w pszczyńskim skansenie 18 października 2020r. od godz.13.00 – 18.00.

Co będzie się działo?
W planach dyniowe wariacje dla każdego, a mianowicie…
1.Główny punkt programu - 14.00 do 17.00 Warsztaty kulinarne z Remigiuszem Rączką – Minimalizm i prostota żywieniowa kluczem do długowieczności… Uczestnicy będą mieli okazję kulinarnego rozpracowania dyni, a po naszymu złonaczynia bani na wiele sposobów pod okiem specjalisty Remigiusza Rączki. Powstaną trzy potrawy.
Koszt udziału w warsztatach – 60 zł/os. Płatne po zebraniu się grupy, o czym poinformuje Państwa telefonicznie Pracownik skansenu.
Organizator zapewnia wszystkie materiały i produkty niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych fartuchów kuchennych.

Czas trwania warsztatów – 3 godz.

Na warsztaty z Remigiuszem Rączką obowiązują zapisy!!! Do dnia 10.10.2020!!! w Skansenie pod nr tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Regulamin warsztatów dostępny jest na stronie www.skansen.pszczyna.pl

Warsztaty realizowane są przy współfinansowaniu UM w ramach projektu Naturalnie w Skansenie.

2.Ponadto w programie…

2.1.Tworzenie naturalnych balsamów do ciała na bazie maceratów z roślin - warsztaty w godz. 14.00 do 17.00
2.2.Przestrzenne hafty ziołowo-dyniowe wykonane na tamborkach – warsztaty w godz. 13.00 do 17.00
2.3.Tworzymy kubki ręcznie malowane z motywami dyniowymi – warsztaty w godz. od 13.00 do… ostatniego wolnego kubka…
2.4.Wiła wianki, czyli plecenie wianków z tego, co w ogródkach rośnie… - warsztaty w godz. 13.00 do 14.30
2.5.Zielniki w roli głównej, czyli jesienny ogród zamknięty w dyni – warsztaty w godz. 15.00 do 17.00
2.6.Teatralne wyczyny w wykonaniu Take tam… – w godz. 17.00 do 18.00
2.7.Mini kiermasz jesienny… 13.00 do 18.00
Warsztaty realizowane są przy współfinansowaniu UM w ramach projektu Naturalnie w Skansenie. Obowiązuje bilet wstępu do Skansenu.
Na warsztaty wymienione w punkcie 2 nie prowadzimy zapisów,
2.8.Dyniowe pyszności dostępne cały dzień w karczmie u Richarda.

Szczegóły na www.skansen.pszczyna.pl, tel. 604 508 718, 32 210 57 77.
Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-10-06 08:44:07

Oferta edukacyjna na miarę Waszych potrzeb…

W ramach realizacji zajęć "Tropem żubra",  "Cztery pory roku w ogrodzie prababci",  "Sekrety pszczół" oraz "Z legendą w przyrodę",  odbywających się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w zabytkowym Parku Pszczyńskim, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej podjęła tej jesieni współpracę z różnymi firmami zajmującymi się produkcją lub projektowaniem materiałów edukacyjnych, które pozwolą na stworzenie doskonałej i profesjonalnej bazy dydaktycznej w prowadzonych przez ARiPZP obiektach edukacyjnych.

Na uwagę zasługują m.in. pomoce krakowskiej firmy STUKA PUKA. Dzięki współpracy z nimi wzbogacono ofertę edukacyjno-przyrodniczą dla dzieci i młodzieży o wielowymiarowe drewniane układanki pozwalające rozwijać kreatywność oraz ćwiczyć zręczność poprzez odkrywanie tajników otaczającego nas świata przyrody w obydwu ośrodkach edukacji ekologicznej, tj. Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

Zakupiono także sztalugi, plansze edukacyjne, ocynkowane doniczki, nasiona, znaczniki do roślin, laminarkę, laptopy i inne materiały edukacyjne, które pozwalają na przygotowywanie ciekawych i różnorodnych zajęć na łonie natury o różnych porach roku.

W trakcie prowadzenia zajęć prowadzący starają się podejść kompleksowo do dzieci i młodzieży pomagając im odnaleźć swój potencjał, pogłębiają ich wiedzę na temat flory i fauny, zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz kierują uwagę na wartość społeczną prowadzonych zajęć. Pokazują radość wypływającą z procesu uczenia się w trakcie przebywania na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z otaczającą nas przyrodą.  
Odwiedzający Zagrodę Żubrów oraz Skansen uczestnicy zajęć mają także okazję poznania tajników mitologii śląskiej, spotykając na swej drodze beboka, rusałkę, bałamutnika, bzionka i inne mitologiczne postaci.

Przygotowane przez ARiPZP zajęcia ze względu na charakter odbywają się dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, w skansenowym ogrodzie prababci, na tarasie widokowym, w altanie oraz wewnątrz budynku edukacyjnego, gdzie przeprowadzane są pogadanki w oparciu o przygotowaną ekspozycję.
UWAGA, UWAGA !
Dla najbardziej aktywnego uczestnika organizatorzy przewidzieli atrakcyjną, ekologiczną nagrodę;).

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną skierowaną dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich  na stronie www.zubry.pszczyna.pl/ oraz www.skansen.pszczyna.pl. Prosimy także o śledzenie obu obiektów na fb i dokonywanie zapisów pod nr telefonu /32/ 447 05 03, /32/ 210 57 77, 604 508 718.

Zajęcia prowadzone są przez pasjonatów przyrody dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Z tradycji czerpiemy siłę…

dodane: 2020-10-05 10:21:23

W październiku wraca jarmark staroci

Dobra wiadomość dla kolekcjonerów, łowców staroci i miłośników antyków. Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa na pszczyński rynek wraca giełda staroci. Najbliższa odbędzie się w niedzielę, 11 października. W związku z pandemią jarmark odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Każdy z wystawców ma obowiązek posiadać płyn do dezynfekcji i rękawiczki.
W każdą drugą niedzielę miesiąca pszczyński rynek zamienia się w jarmark staroci. Czego tam nie ma? Są m.in. meble, obrazy, lustra, rzeźby, hafty, porcelana, książki, płyty winylowe, biżuteria, sztućce, lampy i drobiazgi z duszą. Prawdziwe eldorado dla łowców staroci. A tych jest coraz więcej. Już dawno jarmark przestał być skromnym wydarzeniem o lokalnym charakterze. Ma swoje stałe miejsce nie tylko pośród pszczyńskich imprez, ale także w kalendarzu giełd staroci na Śląsku i Małopolsce. Ma też swoich stałych klientów, do których każdego miesiąca dołączają nowi. Zawsze jest dobry czas ku temu, aby uzupełnić swoje kolekcje albo rozpocząć przygodę z antykami.
W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na jarmarku obowiązują zalecenia sanitarne przygotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wystawcy przy dokonywaniu transakcji mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zakładania rękawiczek ochronnych. Zobowiązani są również do zapewnienia środków dezynfekujących dla personelu i kupujących. Konieczne jest również zachowanie odstępów między stoiskami handlowymi i dystansu społecznego. Uczestnicy jarmarku powinni zakrywać usta i nos, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.
Najbliższy jarmark odbędzie się w niedzielę, 11 października w godz. 9.00 - 15.00. Więcej informacji: Biuro Informacji Turystycznej, Rynek 19, tel. 32 212 99 99, www.pszczyna.info.pl, e-mail: bit@pszczyna.info.pl.

dodane: 2020-09-29 15:37:32

Europejskie Dni Dziedzictwa w pszczyńskim skansenie

Droga od przeszłości do współczesności, a może odwrotnie?

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Skansenu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa dnia 13.09.2020. Ze względu na to, że motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest DROGA, organizatorzy postanowili zabrać Państwa w podróż, podczas której przemierzyć bedzie można pasjonującą drogę od przeszłości do współczesności…
Być może niektórzy zechcą zawrócić? Zobaczymy…
CO STANIE NA DRODZE WSZYSTKICH GOŚCI SKANSENU W TYM DNIU?… OTÓŻ:
13.00 – 14.00 – Pogawędka pt. „ Droga do natury w różnych aspektach”, połączona ze spacerem botanicznym skansenowymi dróżkami w towarzystwie przewodnika.
STREFA WARSZTATÓW, WYSTAW I PRELEKCJI…
14.00 – 15.00 – Droga do natury, czyli minimalizm i prostota w tworzeniu domowych środków czystości – wykonanie naturalnego proszku do prania,
15.00 – 16.00 – Droga od rzeki do pralki automatycznej – czyli pierzemy jak kiedyś prały nasze prababcie, wykorzystując wykonany naturalny proszek do prania,
16.00 – 17.00 – Droga od kuchni do łazienki, czyli jak z tego co z kuchennego kredensu rodem stworzyć kosmetyk lub środek czyszczący – tworzenie naturalnych proszków do zmywarek,
14.00 – 17.00 – Droga do natury, czyli proste, a jakże przydatne myjki konopne i inne cuda wykonane na paluszkach,
13.30 - 17.00 – Droga do samowystarczalności, czyli zrób sobie kubek ręcznie malowany,
13.30; 15.00 – Pogawędki przy ulu, czyli z wizytą na drodze do pasieki w towarzystwie Pszczelarza
13.00 – 17.00 – Droga do przyjaźni i ukrytych talentów…
Wystawa prac skansenowych Hafciarek, Uczestniczek projektu pn. „ Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej” oraz warsztaty dotyczące tworzenia haftów przestrzennych na tamborkach – droga od nitki do artystycznego dzieła. Uczestniczki projektu odbyły znakomitą drogę do przyjaźni i nawiązania relacji międzyludzkich spotykając się na cotygodniowych warsztatach i doskonaląc umiejętności hafciarskie.
13.00 – 17.00 – Droga do sztuki, czyli wystawa prac lokalnych Malarek z Pszczyńskiej Galerii Pod 13
JARMARK NATURALNOŚCI
13.00 do 17.00 – Droga do natury - możliwość zakupu prostych, naturalnych produktów jak np: rękodzieło, biżuteria, szyjątka, naturalne sery, ciastka itp., pyszna kawa i coś na ząb i wiele innych…
DROGA DO RELAKSU…
17.00 – 18.00 – koncert zespołu „Chwila Nieuwagi” – prezentujący eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Charakter muzyczny „Chwili Nieuwagi” najtrafniej oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.
DROGA DO (NIE)MAŁEGO WOJOWNIKA, CZYLI COŚ DLA MACIUSIA CHOREGO NA SMA – KIERMASZ NIESPODZIANKA O GODZ. 15.00
Podczas wydarzenia, przy współpracy z fundacją Omnibus, zostanie przeprowadzona zbiórka na Maciusia chorego na SMA. Zaplanowany jest również kiermasz. Nr zbiórki 2020/1142/OR.

PRZEWODNIKIEM TEJ PASJONUJĄCEJ DROGI PODCZAS TEGOROCZNEJ EDYCJI EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA BĘDZIE:
Adam Złotorowicz – Radio Piekary

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Zabierzcie koce, dobre nastroje, dołączcie do Skansenu!!!

WSTĘP WOLNY


Pamiętajmy o zabraniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego.

dodane: 2020-09-09 14:58:34

Wrześniowy jarmark staroci odwołany

Z uwagi na utrzymujący się w dalszym ciągu stan epidemiczny, w trosce o bezpieczeństwo uczestników Giełdy Staroci kolejna edycja imprezy zaplanowana na 13 września zostaje odwołana.
W zależności kształtującej się sytuacji zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim i bieżących zaleceń, decyzja dotycząca kolejnej, październikowej giełdy zostanie podjęta w późniejszym czasie.

dodane: 2020-09-08 09:23:32

Pszczyńska Noc Zakupów

dodane: 2020-09-07 14:47:10